2007. november. 15. 11:28 MTI Utolsó frissítés: 2007. november. 15. 11:30 Gazdaság

Az ipari termelés 8,7 százalékkal nőtt egy év alatt

Az ipari termelés szeptemberben 6,2, munkanaphatástól megtisztítva 8,7 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, az idén augusztusi szintet a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított index alapján 0,2 százalékkal haladta meg – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

A termelés volumene az év első kilenc hónapjában 8,6 százalékkal volt magasabb, mint 2006 azonos időszakában. Az adatok megegyeznek a szeptember elején közölt előzetes számokkal. Tavaly szeptemberben az ipari termelés 9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva, a munkanaphatástól megtisztított index megegyezett a kiigazítatlan számmal.

Az idei év első kilenc hónapjában az ipari export 16,9 százalékkal, szeptemberben 14,8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A szeptemberi exportértékesítés mintegy kétharmadát a feldolgozóipar két alága adta. Az év kilencedik hónapjában a feldolgozóipar legnagyobb exportőrének számító, a feldolgozóipari kivitel több mint négytizedét képviselő villamos gép, műszer gyártásának exportvolumene 17,9 százalékkal bővült. A feldolgozóipari export másik meghatározó alága, a feldolgozóipari kivitelből egynegyeddel részesülő járműgyártás 15,6 százalékkal növelte külpiaci eladásait. Az ipar január-szeptemberi belföldi értékesítése 1,3 százalékkal, szeptemberben 2,3% százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.

Szeptemberben a feldolgozóipar termelése 6,4 százalékkal emelkedett. A jelenleg már csekély súlyú bányászaté 37,4 százalékkal visszaesett 2006 azonos hónapjához viszonyítva. A villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás kibocsátása 4,4 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az ágazatok közül a legnagyobb mértékben, 65,7 százalékkal a legkisebb súlyt képviselő bőrtermék, lábbeli gyártásának termelése nőtt. Az elemzők szerint ez teljes egészében a kimagasló exportértékesítés eredménye.

Jelentősen, 27,2 százalékkal emelkedett a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás kibocsátása. Az előző havinál gyorsabb ütemben, 14,3 százalékkal bővült a vegyi anyag, termék gyártása, részben a gyógyszergyártás kedvezőbb értékesítési adatainak köszönhetően.

A feldolgozóipari termelés közel egyötödét kitevő járműgyártás termelése 12,6 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakáét. Az előző havinál kisebb mértékben, de 8,7 százalékkal nőtt a feldolgozóipari termelés háromtizedét adó - legnagyobb súlyú - villamos gép, műszer gyártása. Átlag feletti volumenbővülést regisztrált a KSH még a gép, berendezés (11,5 százalék) a nem fém ásványi termék (10,4 százalék), valamint a gumi-, műanyag termék gyártásban (8,9 százalék) is.

A feldolgozóipari termelés egytizedét képviselő élelmiszer, ital és dohány gyártása jelentősen, 10,8 százalékkal csökkent. Ez nagyrészt az összes értékesítés közel háromnegyedét adó hazai eladások visszaesésének következménye. Hasonlóan az előző hónaphoz, az ágazatok közül a legnagyobb mértékben, 21,7 százalékkal a textília, textiláru gyártása maradt el az egy évvel korábbitól.

Az idén szeptemberben a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 14,1 százalékkal emelkedett 2006 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések számottevően, 21,4 százalékkal nőttek, az új belföldi rendelések viszont jelentősen, 15,7 százalékkal csökkentek. Az összes rendelésállomány 23,9 százalékkal haladta meg az előző év szintjét.

Az egy főre jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében az év első kilenc hónapjában – 0,8 százalékos létszámcsökkenés mellett – 9,5 százalékkal magasabb volt, mint 2006 azonos időszakában.

Az előző év azonos időszakához képest az ipari termelés 2007 első kilenc hónapjában Magyarország minden régiójában nőtt. A legnagyobb mértékű volumenbővülés – 15,7 százalék – a Közép-Dunántúlon volt megfigyelhető.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

4iG: „Az nem jó, ha megmondják, hogy valakivel nem dolgozhatunk”

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.