Orosz és magyar származású pénzember meccsel a szerb rézért
Lehetséges, hogy az orosz oligarcha, Oleg Gyeripaszka és Mirko Kovac magyar származású osztrák üzletember között dől el az Európa egyik legnagyobb rézvagyonáért, s a hozzá tartozó bányákért már jó egy éve tartó verseny.
A kelet-szerbiai Bor környékén több külszíni fejtéses – főleg rezet, de azon kívül számos értékes színesfémet adó – bányát üzemeltető Bori Fémkombinátra kiírt legfrissebb tenderre beérkezett ajánlatok borítékbontása a napokban volt, s a szerb sajtóba kiszivárgott hírek szerint ketten maradtak csak a küzdőtéren: Gyeripaszka és Kovac.
Az orosz ajánlattevő igazi „nagypályás játékos”: a Volga gépkocsikat előállító GAZ, a repülőgépgyártó Aviakor, s Oroszország legnagyobb alumíniumvállalata, a Rusal tulajdonosa, akit a Forbes magazin a világ 62. leggazdagabb emberének becsül. Ehhez a címhez a lap „mindössze” 7,2 milliárd dollárt társít, míg az orosz üzleti ügyekben valószínűleg tájékozottabb, Vedomosztyi című moszkvai lap 14 milliárd dollárra teszi a 39 éves, az alig húsz éve szétesett Szovjetunió romjain felnőtt üzletember vagyonát.
Mirko Kovac 20 évvel idősebb versenytársánál. Magyar ősök osztrák állampolgárságú leszármazottja, akit a szerb sajtó szerint egy bécsi kerületi bíróság 2000-ben hat hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt diszkotékákkal kapcsolatos ügyletek miatt. Ezek után több bonyolult vállalat-felvásárlási és -eladási ügylet részese volt, 2005 augusztusában pedig 110 millió euróért meg akarta venni a Bank Burgenlandot, ám ezt az ügyletet a tartományi tanács megvétózta.
A bori kombinátot ez év elején csaknem 2 milliárd euróért már eladták, de az ügyletet érvényteleníteni kellett, mert a szerb sajtó szívós nyomozással feltárta, hogy a vevőnek egyetlen parája (fillérje) sincs. A román „tulajdonos” a várható nyereség reményére felvett hitelből akarta kifizetni a vételárat. A sajtónyilvánosság szülte nyomás hatására aztán visszalépett.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.