2007. szeptember. 24. 14:50 MTI Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 24. 16:40 Gazdaság

S&P: "tartós haladás" a konszolidációban

Megerősítette hétfőn Magyarország szuverén adóskockázati besorolásait a Standard & Poor's (S&P), amely szerint Magyarország "kitartóan halad" a költségvetési konszolidáció felé, jóllehet a hiány továbbra is "nagyon magas".

A világ legnagyobb hitelminősítőjének hétfői londoni közleménye szerint a megerősítés a hosszú futamú adósság közepes befektetői "BBB plusz" osztályzatára, illetve a rövid lejáratú szuverén kötelezettségek elsőrendű "A-2"-es besorolására vonatkozik.

Az osztályzatok kilátása stabil, miután az S&P tavaly decemberben visszajavította a kilátást az addigi leminősítést valószínűsítő negatívról.

A magyar adósbesorolást alátámasztja "a viszonylag jómódú gazdaság", amely jól beilleszkedett az Európai Unióba, és amelyre sok lábon álló gazdasági és exportszerkezet jellemző.

A besorolásnak azonban továbbra is korlátozó tényezője "a nagyon magas" költségvetési deficit, "a magas és növekvő" kormányzati adósságszint, valamint a nagy külső adósságteher, tették hozzá az S&P elemzői.

A S&P azzal számol, hogy a 2010-es választások közeledtével - és mivel a költségvetési konszolidáció tervei a 2008 utáni időszakra "bizonytalanok" - később lanyhulni fog a haladási ütem. Az S&P jóslata szerint ezért még 2010-ben is a GDP-érték 3,8 százaléka lesz az államháztartási hiány, és a GDP-arányos államadósság 2008-ig 68 százalékra emelkedik tovább, és "meg is marad ezen a szinten". A Standard & Poor's "a magas kormányzati deficitekre" hivatkozva kitart amellett, hogy Magyarország euróövezeti csatlakozása nem várható 2014 előtt.

A folyómérleg-hiány azonban várhatóan tovább csökken, mérsékelve a külső egyensúlytalanságokat, amelyek sebezhetővé teszik a forintot a piaci hangulatváltásoktól, és a nem adóssággeneráló külső beáramlások várhatóan a külső hiány háromnegyedét fedezni fogják, áll az előrejelzésben.

A Standard & Poor's az elemzés szerint arra számít, hogy a kormány sikeresen stabilizálja a közfinanszírozást, és ezzel megállítja a GDP-arányos közadósság emelkedését.

Besorolási kockázatok (Oldaltörés)

A ház megjegyzi ugyanakkor, hogy ha a kormány "jelentősen eltávolodna" a költségvetés rendbetételét célzó erőfeszítéseitől, az nyomást gyakorolna az adóskockázati besorolásokra. Jóllehet ennek ez idő szerint csekély a valószínűsége, a kockázat a 2010-es választások közeledtével növekedhet. Emellett további besorolási kockázatot jelenthetnek a külső sokkhatások, mint például a befektetői bizalom elvesztése, vagy az európai növekedési kilátások meredek romlása, áll az S&P hétfői londoni elemzésében.

A hitelminősítő szerint azonban ha a magyar költségvetési konszolidáció és a reform a vártnál jobb eredményekkel jár, ami a köz- és a külső adósságráták gyors, ütemes és tartós csökkenését eredményezi, az az adósosztályzatok javításához vezethet.

A Standard & Poor's tavaly nyáron, már a költségvetési takarékossági csomag ismertetése után rontotta elsőrendű "A mínusz"-ról a jelenlegi "BBB plusz"-ra a magyar adósosztályzatot, arra a véleményére hivatkozva, hogy a kormány intézkedési tervének hatása elmaradt a költségvetés helyzetében akkor megismert romlás mértékétől. A hitelminősítő ráadásul a leminősített osztályzaton is fennhagyta a további besorolásrontást valószínűsítő negatív kilátást.

Ezt azonban már tavaly karácsony előtt visszajavította a jelenleg érvényes stabilra, a költségvetési program ismertté vált újabb részleteire és a végrehajtás melletti kormányzati elkötelezettségre hivatkozva.

Az S&P az európai feltörekvő térség reformjairól néhány hete Londonban kiadott áttekintésében már "nagyon ambiciózusnak és átfogónak" nevezte a magyar konszolidációs programot, amely a cég szerint azonban "nem annyira a döntéshozatali megvilágosodás, mint inkább az ellenőrzés alól kicsúszó közfinanszírozás kényszerének eredménye volt". A magyar államháztartási deficit tavaly meghaladta volna a GDP-érték 10 százalékát, ha a kormány a második félévben nem kezdte volna el a takarékossági intézkedések bevezetését, állt abban az elemzésben.

Magyarországot jelenleg a három nagy nemzetközi hitelminősítő közül csak a Fitch Ratings tartja nyilván negatív kilátással; a besorolás ennél a cégnél is "BBB plusz".

A Moody's Investors Service ugyanakkor az egyetlen, amelynél a magyar szuverén hosszú távú adósság továbbra is elsőrendű, "A2"-es szinten szerepel, miután ez a hitelminősítő tavaly decemberben egy fokozattal visszaminősítette a magyar adósbesorolást.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.