Meglepően alacsony a GDP növekedése
Még az előzetesen közölt és megdöbbenést okozott második negyedéves GDP adatnál is gyengébb volt a bővülés üteme a KSH által pénteken közölt számok szerint, az MTI által megkérdezett elemzők azonban úgy vélték, hogy a gazdaság növekedése vélhetően elérte a mélypontját, de az év egészében a bővülési ütem alig haladja majd meg a 2 százalékot.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken közölte, hogy GDP az idén a II. negyedévében 1,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva, az első félévben a gazdasági növekedés a naptári hatás kiszűrésével és azt figyelembe véve egyaránt 1,9 százalék volt. Az előző negyedévhez képest mért szezonálisan kiigazított adatok alapján a GDP 0,1 százalékkal emelkedett. A korábbi, előzetes közlés még a bővülés 1,4 százalékos második negyedévi üteméről szólt.
Török Bálint a Buda-Cash Brókerház elemzője csalódásnak nevezte az 1,2 százalékos adatot, ami szerinte azt mutatja, hogy az egyensúlyjavító intézkedések a korábban vártnál is nagyobb növekedési áldozattal jártak. Szerinte a fogyasztás, ezen belül is a kormányzati kiadások visszafogása okozta a vártnál is nagyobb bővülés csökkenést. Rövid távon az elemző szerint nem várható jelentősebb javulás, sőt azt sem zárta ki, hogy a helyzet még romolhat, hiszen egy-két reformelképzelés még be sem indult, vagy épphogy csak megkezdődött. Török Bálint ugyanakkor elképzelhetőnek nevezte azt is, hogy a növekedés szempontjából "legdurvább" lépések már megtörténtek, így az év egészében a növekedési ütem meghaladhatja a 2 százalékot.
Borzasztónak nevezte a gazdaság állapotát Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője. Hangsúlyozta: ha a külső környezet nem lenne ennyire kedvező, akkor recesszió lenne. Egyértelműnek nevezte, hogy az export kedvező teljesítménye tartja felszínen a gazdaságot, a többi szegmensben mindenhol visszaesés tapasztalható.
Az elemző még a harmadik negyedévben is kedvezőtlen növekedési adatokkal számol, ugyanakkor úgy vélte, hogy az utolsó negyedben élénkülés mutatkozhat, igaz ennek jelentős része a bázishatásnak tulajdonítható.
A negyedik negyedév kedvezőbb adataira a várhatóan némileg javuló háztartási fogyasztás, az alacsonyabb építőipari visszaesés és a szolgáltatások kismértékű bővülése adhat alapot - mondta. Az elemző szerint az év egészében a GDP bővülése várhatóan meghaladja a 2 százalékot, de nem éri el a korábban prognosztizált 2,5 százalékot.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.