Debrecen értékesíti repülőterét
Érétkesíti a debreceni nemzetközi repülőteret és az azt működtető céget az önkormányzat - jelentette be Kósa Lajos (Fidesz) polgármester pénteken a repülőtéren tartott sajtótájékoztatón.
A polgármester elmondta, hogy a szeptember 6-i közgyűlésen terjeszti be a repülőtér értékesítésével kapcsolatos javaslatát, ezt követően a testület várhatóan októberben írja majd ki az értékesítési pályázatot.
Kósa Lajos szerint a Ferihegyi repülőtéren kívül a debreceni az egyetlen nemzetközi, állandó határnyitású, a schengeni előírásoknak megfelelő hazai repülőtér.
Kósa Lajos beszámolt arról, hogy az önkormányzat és a vagyonkezelő holdingja 1994 óta 4 milliárd 733 millió 158 ezer forintot költött a repülőtérre, annak fejlesztésére. A városnak elemi érdeke, hogy komoly forgalom legyen a repülőtéren - tette hozzá a polgármester. Emlékeztetett rá, hogy voltak már erre kísérleteik, például a Debrecen-München járat, illetve Debrecen-Budapest járat beindításával. Jelenleg 16 desztinációba indulnak charter járatok a debreceni légikikötőből.
Komoly előrelépésre a forgalom tekintetében azonban csak akkor lehet számítani, ha a nemzetközi repülésben érdekelt szakmai befektető partnert talál a város. Kósa Lajos hangsúlyozta, hogy szakmai és nem pénzügyi befektetőt, illetve ingatlanfejlesztőt keresnek.
A polgármester hozzátette: a piac tanulmányozása, s az előzetes tárgyalássorozatok során meglepte őket a jelentős érdeklődés a repülőtér iránt. Jelenleg több mint 10 cég érdeklődik: kínai, orosz, német, osztrák, angol és spanyol befektetők. A leendő bevételt - ami nyilvánvalóan meg kell haladja az eddig a repülőtérre fordított összeget - EU-pályázatok önrészének biztosítására, illetve kedvezőtlen hitelek kiváltására fordítják – Kósa Lajos elmondta
A polgármester arra még nem tudott válaszolni, hogy 100 százalékban értékesítik-e a repülőteret, vagy magának is megtart tulajdonrészt a város, azt azonban fontos célnak nevezte, hogy továbbra is hosszú távon repülőtérként működjön a légi bázis, ne sérüljön a repülőtéri szervezet, vagyis a leendő üzemeltető a debreceni munkaerőre támaszkodjon. Arra is garanciát kérnek, hogy ne történhessen később úgynevezett ellenséges kivásárlás, vagyis a repülőgép forgalmának csökkentése. Kósa Lajos szerint még az idén megköthetik a szerződést a repülőtér rtékesítéséről a leendő befektetővel.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.