Az EU cégei dicsérik az új kínai munkaügyi törvényt
A kínai parlamentben elfogadott új munka törvénykönyve javítja a munkahelyi körülményeket, de nem riasztja el a külföldi beruházókat, vélekedett az Európai Unió Kereskedelmi Kamarája - Pekingben kiadott nyilatkozatában.
Korábban aggodalmat okozott, hogy az új kínai szabályozás miatt nehezebb lesz majd felmondani az alkalmazottaknak. Az új törvénykönyv azonban csak tanácskozási jogot ad a szakszervezeteknek leépítések esetére, és nem pedig vétójogot, amint korábban hírlett.
Az új törvény ösztönzi a dolgozók számára teljes kedvezményskálával járó, hosszú távú munkaszerződéseket a rövid időtartamú megállapodások helyett. Ettől valamelyest növekedhetnek a vállalatok munkaköltségei, de az EU Kereskedelmi Kamarájának kommentárja szerint ez nem túl lényeges a beruházási megfontolásokban.
"A fő a piac mérete és bővülésének kilátása", olvasható az állásfoglalásban, amely emlékeztet, hogy 2001 óta, Kína WTO-csatlakozása óta átlagosan heti 1 milliárd dollár működőtőke érkezik az országba. Az EU Kereskedelmi Kamarája szerint "az érettebb jogi környezet" éppenséggel tovább növelheti Kína vonzerejét.
Ezzel kapcsolatban azonban az EU Kereskedelmi Kamarájának elnöke, Jörg Wuttke azt is megjegyezte, hogy a kínai törvények nagyon jók ugyan - a környezetvédelemben például szigorúbbak az EU-beli szabályoknál is -, a jogkövetés kikényszerítése viszont "sok esetben nem létezik". - Nagy a szakadék a jogszabályok és a helyi hatóságok képessége között a szabályok betartatására - mondta.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.