Átutalták Oroszországból Észak-Korea pénzét
Az orosz távol-keleti Dalkombank átutalta Észak-Korea külkereskedelmi bankjának azt a 25 millió dollárt, amelyet több mint egy éven át zároltak egy makaói székhelyű bankban.
A habarovszki pénzintézet hétfői közleménye szerint a makaói Delta Asia Bankban befagyasztott észak-koreai számlákon heverő pénzt az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékrendszeren (Federal Reserve) és az orosz nemzeti bankon keresztül utalták el, az ügyletben a Dalkombank közvetítő szerepet játszott.
A pénz átutalásától tette függővé Phenjan az atomfegyverprogramjának felszámolásáról idén februárban kötött megállapodás teljesítését, köztük a jongbjoni nukleáris létesítmény reaktorának leállítását és a hatoldalú tárgyalások folytatását.
Hosszas tárgyalások előzték meg a tranzakciót, ugyanis az Egyesült Államok nemcsak a pénzmosással vádolt Észak-Koreát sújtja szigorú büntetőintézkedésekkel (gyakorlatilag kiszorította a nemzetközi bankrendszerből), hanem minden olyan pénzintézetet is amely kapcsolatban áll a phenjani rezsimmel. Éppen ezért eleinte nem akadt olyan bank, amely hajlandó lett volna közvetítőként befogadni a 25 millió dollárt. A Dalkombank is csak azután vállalkozott a feladatra, hogy az amerikai pénzügyminisztérium hivatalosan segítséget kért az orosz társintézménytől, majd az orosz külügy- és pénzügyminisztérium, valamint jegybank nemzetközi jogilag kötelező érvényű biztosítékokat kapott Washingtontól arra, hogy az ügyletben részt vevő orosz felek ellen nem foganatosít semmilyen szankciót.
A múlt héten Phenjanban tárgyalt Christopher Hill, a hatoldalú tárgyalásokon részt vevő amerikai küldöttség vezetője, aki elmondta, Észak-Korea vállalta, hogy teljes egészében végrehajtja a februári megállapodást. Phenjan beleegyezett abba is, hogy a delegációvezetők július elején újra felvegyék a kapcsolatokat, majd miniszteri szintre emeljék a tárgyalásokat atomleszereléséről.
Már kedden ENSZ-ellenőrök érkeznek Észak-Koreába, hogy a helyi illetékesekkel megkezdjék a jongbjoni atomlétesítmény bezárásának ellenőrzésével kapcsolatos részletek kidolgozását. (Észak-Korea 2002. december 27-én tiltotta ki az országból a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség ellenőreit.) Korábbi közlések szerint várhatóan július elején kezdik meg a plutóniumtermelés beszüntetését a jongbjoni létesítményben.
Az atomleszerelésért cserébe Phenjan jelentős energetikai segélyeket és biztonsági garanciákat kap a februári megállapodás értelmében, s tárgyalásokat kezdhet az Egyesült Államokkal a kétoldalú kapcsolatok normalizálásáról.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.