OECD: a gazdasági konszolidáció szükséges volt
A magyar kormány által elindított gazdasági konszolidáció szükséges volt és jó esély van arra, hogy 2010-re a GDP arányos államháztartási hiány három százalékra csökkenjen - mondta Andrew Dean, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) igazgatóhelyettese, átadva Veres János pénzügyminiszternek az OECD jelentését Magyarországról.
Ez a tizedik jelentésünk Magyarországról, amióta az együttműködés szorosabbá vált - jelezte Andrew Dean. Az OECD igazgatóhelyettese elmondta: az elmúlt 10 évben Magyarország jelentősen felzárkózott az OECD országok életszínvonalához, arról nem is szólva hogy ezalatt a 10 év alatt átlagosan 4-5 százalékkal nőtt a GDP, gyorsabban, mint a fejlett országokat tömörítő OECD átlaga.
"Azt is látnunk kell, hogy jelenleg ez a felzárkózási folyamat elakadt, hiszen Magyarországon a gazdasági növekedés idén illetve jövőre 2,5-3 százalék lesz, így néhány évig eltart, amíg a felzárkózási folyamat helyreáll" - fogalmazott Andrew Dean. Az OECD igazgatóhelyettese szerint a magyar kormány által elindított költségvetési kiigazítási folyamat helyes és szükséges volt, hiszen szilárd alapokra helyezi az államháztartás pénzügyi folyamatait, noha rövid távon együtt jár a gazdasági növekedés lassulásával, hogy a későbbiekben visszatérjen a fenntartható növekedési szakaszba.
Az OECD a költségvetési fegyelem következetes végig vitelét, a kiadások befagyasztásának állandósítását és az állami kiadások strukturális reformját ajánlja. Az első tétel a kötelező erejű középtávú kiadási küszöbök felállításáról szól, ezen belül az OECD az önkormányzati szféra reformját is szorgalmazza. A kiadások befagyasztását illetően nem szabad engedni, az adóbevételi többletek elköltését meg kell akadályozni - javasolja az OECD.
A strukturális reformok következetes végrehajtásán belül az egészségügyi reformra és a fogyasztói támogatások leépítésére, azaz a gázár támogatás lefaragására utal az OECD ajánlása, bizonytalansági tényezőként említve az államigazgatás tervezett létszám leépítésének megvalósítását.
Az önkormányzatok gazdálkodásának illetve finanszírozásának átalakításáról részletesen beszélt Andrew Dean, megemlítve, hogy a méretgazdaságosságban rejlő előnyöket kellene kihasználni, és folytatni kell a megyei önkormányzatok regionális testületekkel való felváltását.
Az OECD szerint fontolóra kell venni az igen hosszú gyermekgondozási szabadságok lerövidítését a velejáró pénzbeli juttatások rendszerének módosításával együtt. "Reméljük, hogy a magyar kormány kitart a reform mellett és sikerül megtörni azt a visszatérő négyévenkénti ciklust, amikor az államháztartási hiány elszabadul" - fogalmazott Andrew Dean.
Az OECD most kiadott prognózisa szerint 2007-ben 2,5 százalékkal, jövőre 3,1 százalékkal nő a magyar GDP, a beruházások az idén 1,0 százalékkal, jövőre 4,1 százalékkal emelkednek. A lakosság fogyasztási idén 0,2 százalékkal csökken, jövőre 1,2 százalékkal emelkedik.
A fogyasztói árak 2007-ben átlagosan 7,2 százalékkal, jövőre 3,7 százalékkal nőnek. A GDP-arányos fizetési mérleg hiány az idén 3,6 százalék, jövőre 2,2 százalék lehet. Az OECD szerint a GDP-arányos eredményszemléletű (ESA'95) államháztartási hiány 2007-ben 6,7 százalék lesz, jövőre 4,8 százalék.
Az infláció Magyarországon meredeken kezd csökkeni, így az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank 2008-ra hat százalék környékére viheti le - felelte egy kérdésre az OECD igazgatóhelyettese. Egy másik, az árfolyamsáv eltörlésére vonatkozó kérdésre azt válaszolta Andrew Dean, hogy a sáv szükséges az EMU-hoz, azaz az euró előszobájához való csatlakozáshoz, ugyanakkor kényelmetlenné válhat, ha az árfolyam közel kerül a sáv széléhez.
A jelentés visszaigazolta a tavaly július óta megtett magyarországi stabilizációs és reformlépéseket, amelyek révén folytatódhat a tartós felzárkózási folyamat - mondta Veres János. Az OECD jelentése szerint a magyar konvergenciaprogramban rögzített paraméterek teljesíthetőek, reagált az OECD igazgatóhelyettesének véleményére.
A pénzügyminiszter egyrészt elfogadhatónak tartotta az OECD ajánlásait a hosszabb távú kiadás csökkentés és államháztartási struktúra átalakításának ügyében, ugyanakkor a gyermekellátás idejének szűkítésével nem értett egyet. "Magyarországon növelni kell a születési rátát és ennek érdekében szükséges fenntartani a gyermekellátási rendszert" - fogalmazott Veres János. Magyarországon olyan rendszert kívánunk kialakítani, hogy a gyed mellett lehetséges legyen munkát vállalni - fűzte hozzá Kovács Álmos a PM szakállamtitkára.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.