Három alaplépés a komfortos pénzügyi befektetésekhez
Rövidtávon a lekötött betétek és az állampapírok jelentik a megfelelő befektetési formát, de ha a szabad pénz hosszabb ideig is rendelkezésre áll, akkor már érdemes testre szabott befektetési portfoliót kialakítani, ami a legjobban szolgálja a tulajdonos céljait – állítják a Citibank pénzpiaci szakértői.
Devics Éva, a Citibank fejlesztési igazgatója. Befektetési ismeretek és hétköznapi kultúra © hvg.hu |
A befektetési bankároknak néhány alapkérdést még az előtt tisztázniuk kell, hogy az ajánlatukat megtennék. Nyilván tudniuk kell, hogy mennyi pénzről van szó. Ismerniük kell, hogy mi a szóban forgó vagyon célja.. Például rövid távon kell kihozni belőle a a maximális hozamot, mert pár hónapon belül autót, vagy lakásvásárlást terveznek a pénzből. De lehet, hogy a pénznek a stabil és biztonságos gyarapodás a feladata.
A rövidtávú taktikai befektetéseknél szűk a mozgástér: lekötött betétek, rövid futamidejű állampapírok jöhetnek szóba, amelyeknél garantált a tőke megőrzése és kicsi a kockázat. A hosszabb távú befektetéseknél azonban előfordulhat (és csökkenő kamatkörnyezetben mindig ez a helyzet), hogy a lekötött betétek év végére kisebb hozamot eredményeznek, mint egy alapos megfontolás után összeállított befektetési portfolió. A hosszútávú befektetéseknél – mivel ezek nem csak egy ember, hanem gyakran több generáció életét is segíthetik – fontos a vagyontervezésről beszélni. Ennek alapjait egy általánosan érvényes preferenciarendszer alkotja. E hierarchiarendszer legalján helyezkedik el a napi szükségletek finanszírozása, efelett vannak a vésztartalékok, majd a ciklikusan megjelenő nagyobb kiadások, és legfelül a luxuskiadások. Nem lehet továbblépni a következő lépcsőre, míg az előző hiányzik.
Marosi Bence, a Citibank privátbanki üzletágának igazgatója. A félelem és a mohóság kétpólusú világa © hvg.hu |
„Fontos, hogy a befektetések több lábon álljanak” – hívta fel a figyelmet Devics Éva. „Érdekes látni az ügyfelek megdöbbenését, amikor először hagyják el a lekötött betétek biztonságosnak tartott területét, s másfajta megoldásokkal is megpróbálkoznak. Amikor fél- vagy egy év múltán összehasonlítják a hozamokat meglepődnek, hogy mennyit nyerhetnek egy diverzifikált portfolióval. Előfordul, hogy a hirtelen felbátorodó befektetőket a bankároknak kell lehűteniük, mert feladva addigi óvatosságukat minden pénzüket kockázatos értékpapírokba szeretnék átforgatni. Ha ugyanis a tulajdonos befektetési profiljával és a pénz céljával nincs összhangban a portfolió, az sem az ügyfélnek sem a banknak nem jó.”
A magyar piacon a Citibank hat különböző befektetői profilt különböztet meg. Ezek a teljesen kockázatkerülő, a jövedelemorientált, a konzervatív, a kiegyensúlyozott, a növekedésorientált és a teljesítményorientált. Az egyes kategóriákon belül aztán az adott ügyfél egyéni karakterének megfelelően alakítják ki a különböző befektetési lehetőségek közötti arányokat. Így még két hasonló mennyiségű pénzzel és attitűddel érkező befektető között is különbségek lesznek abban, hogy mennyi lesz a kockázatmentes lekötött betétek és állampapírok súlya, mennyi kerül pénzpiaci alapokba, ingatlanalapokba, részvényekbe, stb. Sőt még abban is különbség lehet, hogy milyen a hazai és a külföldi vagyonelemek aránya, hogy milyen a befektetések szektorok közötti és földrajzi elhelyezkedése.
A kisbefektetőket mindig a „félelem és a mohóság” két pólusa által gyakorolt vonzerő mozgatja. De ezek a vonzalmak a legtöbb esetben rossz döntésekhez vezetnek. Marosi Bence piaci statisztikákra hivatkozva állítja, hogy Magyarország nem különbözik a fejlett piacoktól e tekintetben, s a kisbefektetők többnyire akkor adnak el, amikor venni kéne, s akkor vesznek, amikor pedig eladniuk kellene. Ennek az az oka, hogy nehéz megállapítani: a piac éppen a felső vagy az alsó pontján áll-e? A rossz döntéseket pedig a két említett tulajdonság mozgatja.
„A magyar befektetők legnagyobb tévedése, hogy rövid távon akarnak optimalizálni vagy a legnagyobb hozamot elérni. Itt kellene változást elérni a gondolkodásban” – mondja Devics Éva. „Megmosolyogtató, ha valaki egy olyan időszakban ragaszkodik a három hónapos automatikus fordulókkal való lekötésekhez, amikor csökkennek a kamatok. Hiszen ilyenkor a kamatos kamatok is kevesebbet hoznak, mint egy a körülményeket figyelembe vevő, jól kialakított portfolió.
Furcsa ellentmondása mindeközben a hazai privát banki piacnak, hogy a felmérések szerint a hozam bár fontos, de egyáltalán nem a legfontosabb eleme annak a kívánságlistának, amivel az ügyfelek beállítanak a bankokhoz. Az első helyeken ugyanis ilyen tételek szerepelnek: szakértelem, kényelem, a szolgáltatásokhoz való könnyű hozzáférés, diszkréció, bizalom.
A magyar befektető |
A magyar befektető életkora általában 35 és 55 év közé esik, s a fővárosban, vagy nagyobb vidéki városban él. A fiatalabbaknál az előtakarékosság, a középkorúaknak a társadalombiztosítási rendszer sajátosságai miatt pedig egyre inkább a fizetés és az állami nyugellátás közötti űr kitöltése jelenik meg a legfontosabb célként. Végső soron a befektetők jelentős (és az említetteknél fiatalabbakat is magába foglaló) csoportját alkotja a lakásvásárlás miatt eladósodottak széles köre. Fiatalabb korban befektetőket azért találni kevésbé, mert akkor az emberek többsége még a fogyasztásra és nem a felhalmozásra koncentrál. Ez alól a diákhitelt felvevők csoportja képez kivételt, akik speciális szakmai befektetést hajtanak végre. |
A Citibank befektetési szakértői szerint a kezében lévő pénz nagyságától függetlenül mindenki számára hasznos lehet, ha bizonyos alapszabályokat betart pénzügyi invesztíciói során.
Az első lépés: Pontosan meg kell határozni, hogy mennyi pénz áll rendelkezésre, s ebből rövid- és középtávon mennyi szolgál fedezetéül biztosan bekövetkező kiadásoknak. Például mennyiből kell majd autót venni, mennyibe kerül a lakásfelújítás, vagy mennyit visznek el a gyerekek külföldi tanulmányai. Ezeknél a kiadásoknál a biztonság a fontos, így Devics Éva szerint csakis a tőkegarantált konstrukciók, lekötött betétek vagy állampapírok jöhetnek szóba.
A második lépés: A megmaradt pénzből le kell választani azt a részt, amit likviden akarnak tartani váratlan kiadásokra, s csak a maradékot befektetni. Marosi Bence arra int, hogy a „baráti tanácsokat” jobb elfelejteni, mert ezek a fülesek többnyire túl kockázatosak. Jobb tehát profi szakembert keresni, akinek több információja van a piacról, s alkalmasint megfelelő háttér is segíti abban, hogy megfelelő tanácsot adjon. De nem mindegy, hogy ki az a pénzpiaci szakértő, akire a befektető hagyatkozik. Ezért a kiválasztására időt kell hagyni, sőt tesztelni kell a lehetőségeket. Mennyire gyors a szolgáltatás, mennyire hiteles a tanácsadó bankár, van-e mögötte elég piaci tapasztalat, meg van-e a kora hozzá, megvan-e a tudása, s ebből táplálkozik-e a meggyőző ereje. Illetve, hogy a „bankárnyelv” szakszavait kerülve képes-e közérthetően és meggyőzően kommunikálni. Ebből alakulhat ki a bizalom. Ott biztosan érdemes gyanakodni, ahol az első dolog, hogy igyekeznek „a hónap termékét” különösebb vizsgálódás, a befektető megismerése nélkül rásózni a hozzájuk fordulóra.
A harmadik lépés: A befektetők azt követően is szeretnék magukat komfortosan érezni, hogy már elhelyezték a pénzüket. Ezért érdemes a pénzintézet teljes banki szolgáltatási palettáját és gyakorlatát is megvizsgálni, ami pótlólagos információkat adhat, és segíthet a bizalom kialakulásában, vagy a továbbkeresés melletti döntésben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.