2007. február. 28. 18:54 MTI Utolsó frissítés: 2007. február. 28. 18:58 Gazdaság

Nyilvános adatbázis a bérekről, munkakörülményekről

Nyilvános adatbázist hozott létre az Európai Unió és a költségvetés támogatásával az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége, egy szakszervezeti kutatóintézet, valamint a Nők a Holnapért Alapítvány. Az adatbázist bárki használhatja a www.berbarometer.hu címen - közölték a szakszervezeti szövetségek vezetői.

Az Európai Unió Equal programja keretében több mint 100 millió forintos költségvetéssel 2005-ben kezdték az előkészítő munkát, majd a múlt évben a kérdezőbiztosok 10 ezer személyt kerestek fel, részletes kérdőívet töltöttek ki kereseti helyzetükről, munkakörülményeikről. Az adatok feldolgozását folyamatosan végzik. A kérdőívet kitölthetik azok is, akik bejelentkeznek a www.berbarometer.hu címre. Az adatbázis már további 5 ezer ilyen módon kitöltött kérdőív adataival is rendelkezik. Sok olyan információ hasznosítható így, amelyekkel a hivatalos statisztika nem foglalkozik.

A program költségeit az Európai Unió 75 százalékban, a magyar költségvetés 25 százalékban támogatja. Az adatbázisból a bejelentkező munkavállalók tájékozódhatnak arról, hogy keresetük miként viszonyul az adott régióban, térségben, szakmában fizetett bérminimumhoz, átlaghoz. Az adatokat felhasználhatják az ágazati, vállalati, intézményi szakszervezetek a bértárgyalásokra történő felkészülésre, béremelések kezdeményezésére. Az adatbázist a tervek szerint folyamatosan frissítik, ebben szerepet játszik majd az is, ha a bejelentkezők közül minél többen vállalkoznak a kérdőív kitöltésére, saját adataik megadására is. Az adatokat természetesen nem név szerint kell megadni, csak az irányítószám utal az adott régióra, térségre.

Az eddig feldolgozott adatokból kiderül, hogy igen nagyok a kereseti eltérések ugyanabban a szakmában régiónként, de a régiókban egyes térségek között is. Az adatok azt is igazolják, hogy nem csak feltételezett, de tényleges a női munkavállalók kereseti diszkriminációja. Az adatbázis segítségével, illetve hivatkozva rá, az egyének is könnyebben léphetnek fel a diszkrimináció ellen, jogaik érvényesítése érdekében.

Az Európai Unió más közösségi országokban is, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) pedig az Európai Unión kívüli államokban támogatja hasonló adatbázisok létrehozását. Jelenleg 19 országban érhető már el hasonló adatbázis, a terv az adatok rendszeres összehasonlítása. A magyar rendszert a holland minta segítségével hozták létre.

zöldhasú
Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról