2007. február. 26. 18:33 MTI Utolsó frissítés: 2007. február. 26. 18:37 Gazdaság

Járai: egy év munka, öt év harc

Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank búcsúzó elnöke szerint az elmúlt hat év sikeres volt a jegybank átalakítása, az inflációs célkövető rendszer bevezetése szempontjából, összességében azonban úgy jellemezhető, hogy "egy év munka és öt év harc" volt az elmúlt hatéves időszak.

© Túry Gergely
"Ha még egyszer kezdhetném, ugyanúgy végezném a tevékenységemet, büszke vagyok a munkámra" - hangoztatta a leköszönő Járai Zsigmond hétfői budapesti sajtótájékoztatóján, majd aláhúzta: sikeresnek mondható az elmúlt hatéves időszakban az, hogy a korábbi 10 százalékon beragadt pénzromlási ütemet sikerült egy alacsonyabb szintre levinni. 

Az is büszkeséggel tölti el a jegybank elnökét, hogy a meg-megújuló kritikák, támadások ellenére sikerült megőrizni az MNB függetlenségét, és az, hogy a  jegybank és a saját elnöki tevékenységét is végig "az igazmondás" jellemezte. Az elmúlt hat évre visszatekintve elmondta: erre az időszakra esett a teljes körű devizaliberalizáció bevezetése, az árfolyamsáv kiszélesítése, a csúszó leértékelésen alapuló monetáris szisztéma megszüntetése, valamint az inflációs célkövetés rendszerének bevezetése. 

Járai Zsigmond aláhúzta: a tevékenységének indulásakor, 2001-ben olyan jegybank-törvényt sikerült előkészíteni, bevezetni, amely mindenben megfelelt a központi bankokra az európai normák szerint elvárt függetlenség követelményének. Ezen a jogi alapon akkoriban úgy tervezték, hogy 2007-re bevezethető lesz az euró Magyarországon. Aláhúzta: sajnos, 2001 után azonban, az Orbán-kormány tevékenységét követően a Medgyessy-Gyurcsány-kormány időszakát a folyamatos "harcok" jellemezték, ami az infláció alacsony szintjéért, az erős forintért, a jegybank függetlenségéért, illetve a költségvetés helyzetének rendezéséért folyó jegybanki küzdelmet jelentette. 

A távozó jegybankelnök elmondta: mindeközben sikerült kivívni és megőrizni a jegybank hitelességét, holott számos olyan támadás is érte az MNB-t, amely a lejáratással egyenértékű volt. "A jegybank függetlenségéért is komoly küzdelmet folytattunk, ez azért sajnálatos, mert sokat kellett küzdeni azért, ami egyébként fejlett gazdaságokban természetes" - húzta alá a távozó jegybankelnök, s kiemelte: az MNB tevékenysége nagyban hozzájárult ahhoz, hogy az elmúlt hat évben a közgondolkodásban is gyökeret vert az árstabilitás fontosságának megértése, az, hogy miért fontosak az inflációs várakozások, a közvélemény is  megértette a jegybank függetlenségének szükségességét, és ezzel párhuzamosan folyamatosan javult a Magyar Nemzeti Bank hitelessége, átláthatósága. 

Az MNB távozó elnöke kritikával illette azt, hogy a korai, 2001-es jegybanktörvényt azóta hatszor módosították, "többször szándékosan értelmetlenül változtatták meg". Kritikával illette azt, hogy jelenleg a Monetáris Tanács túl nagy létszámmal működik. Hangoztatta azt a véleményét is, hogy a felügyelő bizottság - megítélése szerint - teljesen feleslegesen működik,  számos értelmetlen szabályt is bevontak a jegybanktörvénybe, így például azt, hogy a Monetáris Tanács tagjai mandátumuk lejártát követően csupán három év elteltével választhatók újra be a testületbe. 

Járai Zsigmond aláhúzta: "a Monetáris Tanács 2001-ben öt belső és négy külső tagból állt, most két belső és kilenc külső tagja van, ami működésében az egyik legnagyobb kockázat." A jegybankelnök kiemelte: a felügyelő bizottság felállítása, a Monetáris Tanács kibővítése évi több mint egymilliárd forinttal növeli meg a jegybank működési költségeit, amelyek így is jelentős mértékben csökkentek 2001 óta. Az MNB működési költségei nagymértékben mérséklődtek az elmúlt években, a 2000. évi szintről 28 százalékkal csökkentek, tavaly mintegy 14,9 milliárd forintra rúgtak - mondta.    

A búcsúzó elnök az MNB megítélésének, hitelességének érzékeltetésére elmondta: míg tevékenységének indulásakor az MNB-t  egy közvélemény-kutatás megkérdezettjei csak 29 százalékban mondták hitelesnek, napjainkban ez az arány 62 százalékra javult, összességében csak az Alkotmánybíróságot tekintik a jegybanknál hitelesebb intézménynek Magyarországon.

Sajtótájékoztatója végén a búcsúzó elnök aláhúzta: legkésőbb az euró magyarországi bevezetésekor ajánlatos lenne a jegybankot összevonni a pénzügyi felügyelettel, ugyanis a fejlett piacgazdaságok jó részében a pénzpiaci szereplők felügyeletét, ellenőrzését a központi bankok látják el. Kérdésre válaszolva elmondta: "az utód személye nem tartozik rám", egyúttal megjegyezte, "kit érdekel az én véleményem". Hozzátette: "Simor András elnökjelölttel már találkoztam, korábbi tevékenységét az üzleti szférában nagyra értékelem."

Egyúttal köszönetet mondott a tevékenységéhez nyújtott segítségért az Orbán-kormánynak, a nemzeti bank apparátusának, a nemzetközi bankárközösségnek, az Állami Számvevőszéknek, a parlamentnek. Elmondta azt is, hogy a piaci elemzőkkel és a sajtóval korrekt és hasznos együttműködést sikerült kialakítania, a részükről elhangzott kritikákat igyekezett megfogadni, azokból próbált tanulni.
zöldhasú
Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.