2007. február. 20. 12:15
Utolsó frissítés: 2007. február. 20. 12:10
Gazdaság
Az építőipar teljesítménye tavaly 1,6 százalékkal csökkent
Az építőipari termelés a 2005. évi dinamikus, 16,1 százalékos növekedés után 2006-ban 1,6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Megcsúszott a piac. Több épületet, de kevesebb utat, csatornát építettek © sxc.hu |
Tavaly novemberben a termelés szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva 3,3 százalékkal volt alacsonyabb, mint az előző havi. A múlt év első tizenegy hónapjában a termelés 1,4 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Az építőipari termelés volumene 2005-ben folyó áron 2048,4 milliárd forint volt, 16,6 százalékkal magasabb a 2004. évi 1.685,4 milliárd forintnál.
A KSH jelentése szerint tavaly az év két felében ellentétesen alakult az építőipari termelés: míg az első két negyedévben - szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva - elmaradt az előző negyedévtől, addig az év második felében a kiigazított adatok kismértékű növekedést mutattak.
Az épületek építésének volumene az év egészében 3,9 százalékkal emelkedett, az egyéb építményeké ezzel szemben 7,5 százalékkal kisebb volt, mint egy évvel korábban. Az épületek építésében a lakásépítések visszaesését az ipari, kereskedelmi és irodaépületek építésének bővülése ellensúlyozta. Az egyéb építmények építésének csökkenéséhez a korábbi években gyorsan bővülő és az építőipari termelés egynegyedét kitevő útépítések ütemének mérséklődése is hozzájárult.
A termelés 2006 decemberében kiigazítatlan adatok alapján 2,1 százalékkal csökkent, munkanaptényezővel kiigazítva 0,8 százalékkal nőtt 2005 decemberéhez képest. Szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva a termelés 2,5 százalékkal volt magasabb az előző havinál.
A legalább öt főt foglalkoztató vállalkozások termelésének mintegy felét előállító közép-magyarországi székhelyű szervezetek termelése 2006-ban 1,8 százalékkal csökkent. A többi régióban emelkedett a termelés; a legnagyobb mértékben, 17,5 százalékkal a közép-dunántúli székhelyű szervezetek növelték termelésüket az előző évhez viszonyítva.
Az építőipari vállalkozások 1,9 százalékkal kisebb volumenű új szerződést kötöttek 2006-ban. Ezen belül az épületek építésére kötött szerződések volumene 4,1 százalékkal csökkent, az egyéb építmények építésére kötötteké 0,4 százalékkal nőtt. Az év végi szerződésállomány volumene 25 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál.
Az építőipar költségalapon számított árai 2006-ban átlagosan 7,1 százalékkal, az egy évvel korábbinál nagyobb mértékben emelkedtek. Az anyagárak emelkedésén belül a növekedésben közrejátszott az üzemanyagok és az építőiparban felhasznált egyéb kőolajtermékek árának több hónapig tartó gyors emelkedése.
A szerkezetkész épületek és egyéb építmények építése 2006 decemberében 4,2 százalékkal emelkedett. Az épületgépészeti szerelés és a befejező építés termelése ezzel szemben jelentősen, 12,4 százalékkal, illetve 16,2 százalékkal visszaesett az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Az épületek építésének volumene 2,7 százalékkal nőtt, az egyéb építményeké 8,4 százalékkal elmaradt a 2005. decemberitől.
Az építőipari vállalkozások decemberben 2,4 százalékkal nagyobb volumenű új szerződést kötöttek, mint egy évvel korábban. Ezen belül az épületek építésére kötött új szerződések volumene 16,6 százalékkal emelkedett, az egyéb építmények építésére kötötteké 14,2 százalékkal csökkent.
2005 decemberéhez képest az építőipari tevékenység költségalapon számított árai 7 százalékkal, ezen belül a szerkezetkész épületek és egyéb építmények építésének árai 7,5 százalékkal emelkedtek. Az építőipari árak az előző havinál 0,8 százalékkal voltak magasabbak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.