Folyó fizetési mérleg: 1,129 milliárd eurónyi hiány
A folyó fizetési mérleg hiánya 1,129 milliárd euró volt az idén a harmadik negyedévben, szezonális hatásoktól megtisztítva 1,209 milliárd euró - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az előzetes adatok alapján. Ez kevesebb, a piaci várakozásoknál.
Az első három negyedév összesített hiánya - a korrigált korábbi adatok figyelembevételével - 4,062 milliárd euró, az első negyedévben a hiány 1,451 milliárd, a másodikban 1,482 milliárd euró volt.
Tavaly a harmadik negyedévben - a korrigált adatok alapján - a folyó mérleg 1,840 milliárd euró deficittel zárt, az éves hiány 6,002 milliárd euró volt.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) közlése szerint a negyedéves adatok alapján 2006. harmadik negyedévében a külfölddel szembeni, felülről számított nettó finanszírozási igény - a folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg együttes egyenlege - az előző negyedéves adathoz viszonyítva csökkent, értéke 922 millió euró volt, ami a szezonális hatások kiszűrésével 1049 millió euró, a GDP 4,8 százaléka volt. A I-III. negyedéves adatok szerint a külfölddel szembeni nettó finanszírozási igény 3704 millió euró.
A felülről számított külső finanszírozási igény csökkenése elsősorban a szolgáltatásoknál és a jövedelem és transzfermérlegnél keletkezett hiány 2006. harmadik negyedévi csökkenésének a következménye.
A szolgáltatások bevételi többlete a kiigazítatlan adatok szerint 151 millió euróval volt nagyobb, mint az előző negyedévben, ami a szezonális hatásoktól megtisztítva 54 millió euró. A jövedelem és transzfer mérlegnél a hiány 442 millióval lett kevesebb a harmadik negyedévben, ebből 346 millió a jövedelmek hiányának csökkenése. A jövedelmek és a folyó transzferek kiadási többlete a harmadik negyedévben 1286 millió euró, a szezonális hatásoktól megtisztítva 1199 millió euró volt.
Az áruforgalmi hiány szintje tendenciájában folyamatosan kisebb, nagysága a szezonális hatásoktól megtisztítva 2006 harmadik negyedévében 279 millió euró volt. A szolgáltatások bevételi többlete egyenletesen tovább nőtt, a harmadik negyedéves érték szezonálisan igazítva 294 millió euró volt. Az áruforgalomban 2006. harmadik negyedévében az import nőtt erőteljesebben, szintje szezonálisan kiigazítva meghaladta a 14,8 milliárd eurót. Az export értéke megközelítette a 14,5 milliárd eurót.
A jövedelem és transzfermérleg egyenlegében az adóssághoz és a nem adóssághoz kapcsolódó jövedelmek alakulása a meghatározó. Az adóssághoz kapcsolódó jövedelmek szezonálisan kiigazított hiánya 429 millió euró, a nem adósság típusú jövedelmeken keletkezett hiány pedig 1043 millió euró volt. Az előző negyedévhez képest a harmadik negyedévben az adóssághoz kapcsolódó jövedelmek hiánya nem változott, a nem adóssághoz kapcsolódó jövedelmeknél a hiány kisebb lett.
A viszonzatlan folyó átutalások egyenlege 2006. harmadik negyedévben közel 77 millió eurós, az I-III. negyedévben 262 millió eurós bevételi többletet mutatott.
A fizetési mérlegben elszámolt EU-források negyedévente eltérő mértékét a források tényleges lehívásának időpontja befolyásolja, viszont az EU költségvetéséhez történő bruttó nemzeti jövedelem (GNI) arányos hozzájárulásunkat egyenletesen számolják el. Így az egyenleg negyedévenkénti alakulása nem tekinthető trendszerű hatásnak.
Az EU-val kapcsolatos harmadik negyedéves tranzakciókat tekintve, a folyó transzferek egyenlege 38 millió euró, míg a tőketranszferként elszámolt tranzakcióké 207 millió euró bevételi többletet mutatott. Összességében tehát a harmadik negyedévben 245 millió euró bevételi többlet keletkezett.
A nem adóssággeneráló finanszírozás formájában megjelenő tőkemozgások egyenlege 2006. harmadik negyedévben 1197 millió euró, az I-III. negyedévben 306 millió euró beáramlást mutatott. Az újra befektetett jövedelmekkel együtt a részesedés formájában megvalósuló közvetlen tőkebefektetések értéke a magyar befektetők 256 millió euró külföldre irányuló tőkebefektetése, és a külföldi befektetők 1798 millió euró Magyarországra történő tőkebefektetésének eredményeként alakult ki.
A tulajdonviszonyt megtestesítő portfolió befektetéseknél jelentkező nettó forgalom a harmadik negyedévben 345 millió euró, az I-III. negyedévben 945 millió euró forráskiáramlást mutatott.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.