2006. október. 05. 11:48 euractiv.hu Utolsó frissítés: 2006. október. 05. 11:52 Gazdaság

Marad a vám a kínai és a vietnami cipőkre

Az EU-kormányok szerdai megállapodása után a Kínából és a Vietnámból érkező bőrcipőkre továbbra is büntetővámot vetnek ki.

A jövőben a kínai bőrcipőkre 16,5, a vietnamiakra pedig 10 százalékos vámot kell fizetni. A megegyezés egyértelmű győzelem Olaszország számára, amely a legerőteljesebben foglalt állást amellett, hogy a távol-keleti országból érkező cipők jogosulatlan előnyt élveznek, s emiatt olasz cipőgyártók sorra mennek tönkre. A kereskedők természetesen nem értenek egyet, úgy látják, hogy a piacvédelem miatt a fogyasztók járnak rosszul, a kelleténél többet kénytelenek fizetni a lábbelikért.

Az elmúlt öt évben drámaian megnőtt a két országból importált cipő mennyisége Európában. Az olcsó munkaerőnek köszönhetően a cipőket alacsony költséggel tudják előállítani, így ezek a termékek rendkívül vonzóak a kereskedők számára.

Az európai gyártók ugyanakkor nem hisznek az olcsó munkaerő mítoszában, szerintük az importárut nem a valós árán kínálják Európának. Azt gyanítják, hogy a kínai és vietnami cipőgyártók kormányzati támogatást kapnak, ezért tudnak ilyen alacsony árat tartani.

A gyártók véleményét az Európai Bizottság is osztja. Idén már bejelentették: elegendő bizonyítékot találtak arra vonatkozóan, hogy jelentős állami beavatkozás történik a kínai és vietnami cipőiparban. Válaszképp vezetett be az EU korlátozó intézkedéseket, amelyek azonban csak ideiglenesen voltak érvényben, hatályuk most szombaton lejár. (Ez idő alatt kínai exportőr esetében maximum 19,4 százalék, a vietnami exportőröknél 16,8 százalék volt a vám, s ez az intézkedés mintegy 250 millió pár cipőt érintett.)

Olaszország vezette azon országok táborát, amelyek a védővámok további fenntartását szorgalmazták. Az olasz cipőiparnak régi hagyományai vannak, s joggal tart az olcsón kelet-ázsiai versenytársaktól. A külkereskedelemért felelős miniszter, Emma Bonino szerint az olcsó importáru miatt már eddig is több ezer munkahely szűnt meg. Spanyolország, Franciaország, Lengyelország és Portugália is támogatta ezt az álláspontot.

A legtöbb tagország azonban ellenezte a büntetővámot – közöttük Németország, Svédország és Nagy-Britannia –, álláspontjuk szerint nincs szükség újabb korlátra a szabad kereskedelem útjában.

A szerdai kompromisszumos megoldás szerint az új adókat csak két évre szavazták meg és nem öt esztendőre, ahogyan azt eredetileg tervezték. Az olaszok nem teljesen elégedettek, de úgy vélik, hogy a jó irányba tett első lépésről van szó.

A kereskedők érdekvédelmi szövetségei kifejezetten dühösek reagáltak a hírre. A brit kereskedők szervezetének képviselője, Alisdair Gray szerint kiábrándító volt a szerdai nap a szabadkereskedelem hívei számára. Szerintük a vámok egyetlen európai munkahelyet sem mentenek meg, az emberek ugyanis a jövőben az indiai és a sri-lankai olcsó termékeket vásárolják majd.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?