Emlékszik a dózsás forintra és a lila Adyra? - múltidézés galériával
Pengő, milpengő, billpengő (a milpengő milliószorosa), számolták pénzüket az emberek a második világháborút követően. Közvetlenül a forint születése előtt elkészült a milliárd billpengő is, amelynek értéke 10 a 21-en, ezt a bankjegyet azonban már nem bocsátották forgalomba, mert új pénzrendszer váltotta fel a pengőt. Az idén hatvanéves forint életútjáról készítettünk rövid áttekintést, képekkel illusztrálva.
Hatvan évvel ezelőtt, 1946. augusztus 1-jén lehetett először forinttal fizetni, 1 kilogramm gyümölcsért például 50 fillért kértek a piacon. Mennyivel könnyebb volt így vásárolni, mint akár csak egy nappal azelőtt, amikor egy kosárnyi pénz kellett ahhoz, hogy kerüljön valami a bevásárlókosárba. A második világháború után, 1945–46-ban ugyanis az árak sokkszerűen emelkedtek, beköszöntött a millpengők és billpengők korszaka; a bérek nem tudtak lépést tartani az árakkal. A megfékezhetetlennek látszó inflációt csak egy új nemzeti valuta bevezetésével lehetett megállítani.
Az első bankjegyek és érmék. Múltidéző galéria. Kattintson! |
Portrék és bankók
A 90-es évek elején egy új bankjegysorozat bevezetéséről döntöttek. Erre többek között azért is szükség volt, mert a régebbi címleteket az új sokszorosítási technikákkal - színes fénymásoklók, nyomtatók, szkenerek - már könnyen hamisítani lehetett. A gyors elhasználódás, és az akkor már korszerűtlennek számító nyomtatási technika is a megújítás mellett szólt. Az ekkor kibocsátott bankók elő- és hátoldalukat az eddigieknél jobban uralta a finom rajzolású, az akadémikus látásmódott tükröző portré és a kép.
A szereplők jórészt változtak – Rákóczi és Széchenyi kivételével – a korábbi sorhoz képest: a mai bankjegyek előoldalán történelmünk olyan kiemelkedő személyiségei láthatók, akik a magyar pénzkibocsátás történetében jelentős szerepet játszottak, a bankjegyek hátoldalán pedig e személyek életéhez kapcsolódó helyszín ábrázolása jelenik meg. Mindemellett jelentős szakmai sikernek számít, hogy számos, a mai kor legmagasabb követelményeinek megfelelő biztonsági elem is beépült a bankjegyekbe, úgy, hogy ez nem csorbította a bankjegyek művészi értékét.
Színes- és nemesfémek
Az érméket, forgalmi pénzeket 1967. december 31-ig a Pénzügyminisztérium bocsátotta ki, csak ezt követően került a kibocsátás joga a Magyar Nemzeti Bankhoz. A pénzérmék egy kivételtől eltekintve színesfém ötvözetekből készültek, illetve készülnek. Nemesfémből a forintrendszerben csupán az 1946. és 1947. évi, Kossuth portréját ábrázoló ötforintos érmék készültek. A ma forgalomban lévő érmesorozatot 1993-ban bocsátották ki, a 100 forintos érme kivételével, amely 1996-ban került forgalomba.
A hamisítások gyakoriságának előfordulása leginkább talán az adott kor technikai fejlettségétől függ. A forint születését követő több mint négy évtizedben ilyen szempontból nyugodt éveket élhettek át a bankjegyek biztonságáért felelős szakemberek, ugyanúgy, mint a pénzt használó egyszerű ember. Ebben az időben a bankjegyek tervezése elsősorban grafikai, művészi feladat volt. A különleges összetételű – a textiliparban is használatos növényi rostokból álló – optikai fehérítőmentes, esetleg látható jelzőrostokat tartalmazó papírra metszet-mélynyomtatással készült, kézzel is tapintható rajzolatokat tartalmazó bankjegyek - ilyen volt a 10, 20, 50 és 100 forintos - évtizedeken keresztül állták a versenyt a hamisításokkal szemben.
Forgalomban az új ezresek - a régi is jó |
A Magyar Nemzeti Bank április 10-én új biztonsági elemekkel ellátott ezerforintosokat bocsátott ki; a bankjegyen csak az előoldal változott. Vörösréz színű, hologram hatású fémcsíkkal gazdagodott, amelynek felületén a rátekintés szögétől függően, ismétlődő elemként a Magyar Köztársaság címere, az MNB felirat vagy az 1000 értékjelzés látható. Középen, a rátekintés szögétől függően gyöngyház színű, irizáló sáv látható. A jegybank szerint az új biztonsági elemek megkönnyítik a bankjegyek azonosítását. Eddig csak elvétve találkozhattunk az új bankjegyekkel, mivel a jegybank csak korlátozott mértékben és meghatározott ügyfélkör számára adott ki új bankókat. Július közepétől azonban megkezdték az új ezerforintosok teljes körű forgalmazását. A korábban kibocsátott 1000 forintos bankjegyek továbbra is forgalomban maradnak. |
A bankjegyek tervezése során továbbá hangsúlyossá váltak a művészi munkát kiegészítő, a hamisítás elleni védelmet vagy az automaták, pénzfeldolgozó gépek általi azonosíthatóságot biztosító mérnöki tevékenységek. Nem volt már könnyű dolga a grafikus-művésznek sem, a különböző biztosági elemket úgy kellett elhelyezni a papírpénzeken, hogy közben ne bomoljon meg a képi egyensúly.
A technika fejlődését követve a napjainkban forgalomba kerülő bankjegyek előreláthatóan már nem évtizedekre készülnek, sőt hosszabb-rövidebb életük során akár többször is frissítésre szorulhatnak. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) állítása szerint a jelenleg forgalomban lévő 1997-től kibocsátott bankjegysorozat biztonsági elemeit tekintve nemzetközi összehasonlításban is megállja a helyét. A papírban fluoreszkáló színes jelzőrostok, a bankjegyre nyomtatott személy képét ábrázoló árnyalatos vízjelkép, valamint mikro-írással is ellátott biztonsági szál található, a legtöbb címlet papírját pedig hologram fólia is védi. Gazdag a nyomdai úton kialakított biztonsági elemek listája is. Rejtett kép, illeszkedőjel, többféle ultraibolya vagy infravörös tartományban vizsgálható, színváltó vagy irizáló nyomatok nehezítik a hamisítást, illetve teszik lehetővé a valódiság megállapítását.
© Magyar Nemzeti Bank |
Mennyire akarjuk az eurót?
A megkérdezettek 50 százaléka úgy vélekedik, hogy az euró bevezetése kedvező hatással lesz majd az életére, s csak 29 százalék azok aránya, akik kedvezőtlen következményektől tartanak - állítja az Eurobarométer legfrissebb elemzése. A fennmaradó 21 százalék nem tudta megítélni, milyen következménnyekkel jár majd az egységes valuta bevezetése. Az euróra való átállás időpontjáról is igencsak megoszlanak a vélemények. A magyarok 20,9 százaléka 2011-2012-őt tartja valószínűnek, 51 százalékuk 2009-2010-et jelölte meg, míg 6,7 százalékuk úgy gondolja, hogy már 2008-ban lecseréljük a forintot.
A magyarok európesszimizmusa nyomokban sem lelhető fel a többi újonnan csatlakozott tagállamban. Észt- és Lettországban, Cipruson, Máltán, Litvániában, Szlovákiában, illetve Szlovéniában egyaránt 80 százalék feletti azok aránya, akik szerint legkésőbb 2010 végére az euró lesz a fizetőeszköz.
Nem félünk viszont a nemzeti identitás jelentős részének elvesztésétől az euró bevezetésének eredményeként. A felmérés szerint alig 17 százalék azoknak az aránya, akik szerint az önálló valuta feladása a nemzeti tudat csökkenésével jár.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.