Szándéknyilatkozat a Nabucco vezeték kiépítésére
Közös szándéknyilatkozatot írtak alá az érintett országok képviselői a Nabucco projekt megvalósításáról - egy új gázszállító csővezeték-rendszer kiépítésről Törökország és Ausztria között, Bulgárián, Románián és Magyarországon át - hétfőn Bécsben, közölte a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium. A nyilatkozat a nemzetközi jog alapján nem hoz létre jogi kötelezettséget.
A közlemény szerint Gilyán György közigazgatási államtitkár a témában Bécsben tartott bécsi konferencián írta alá a szándéknyilatkozatot.
A konferencián a Nabucco projektben érintett 5 ország (Törökország, Bulgária, Románia, Magyarország és Ausztria) energiaügyi miniszterei vettek részt, emellett meghívást kaptak az érdekelt országokban működő gázipari vállalatok (BOTAS, BULGARGAZ, TRANSGAZ, Mol és OMW) vezetői. Magas szinten képviseltette magát az Európai Bizottság, Andris Piebalgs energiaügyi biztos, az Európai Beruházási Bank, Wolfgang Roth, az igazgatótanács alelnöke, és a Nemzetközi Energia Ügynökség, William Ramsay igazgatóhelyettes, valamint a Délkelet-európai Energia Közösség bécsi titkársága Szlavcso Nejkov igazgató személyében.
A Nabucco projekt a GKM szerint kettős pozitív hatást gyakorolhat az ellátás biztonságára: egyfelől új beszerzési forrást kapcsol be a gázellátásba, másfelől új tranzitútvonalat biztosít a szállításoknak Oroszország és Ukrajna kikerülésével.
Az érintett öt gázipari cég projekttársaságot alapított bécsi székhellyel Nabucco Gas Pipeline International néven. A társaság a TEN-E (uniós program a transz-európai energiahálózatok kiépítésére) keretéből 1,7 millió eurót nyert megvalósíthatósági tanulmányok készítésére. A projekt finanszírozása alapvetően magántőkéből történhet, közösségi pénzügyi forrást az Európai Beruházási Bank biztosíthat.
A csővezeték összességében közel 3.300 kilométer hosszú, a beruházás költsége mintegy 4,6 milliárd euró. A tervek szerint a vezeték 2011-ben 8 milliárd, 2020-ban 25,5 milliárd köbméter, optimális esetben 2011-ben 13, 2020-ban pedig már 31 milliárd köbméter kapacitással működhet.
A GKM közleménye emlékeztet arra, hogy Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter június 21-én, Budapesten sajtótájékoztatón ismertette: a Mol és az orosz Gazprom megállapodást köt a Kék Áramlat gázvezeték Törökországtól történő további esetleges építéséről, s arról, hogy megvizsgálják Magyarországon egy 10 milliárd köbméteres gáztároló létesítését.
Ugyanakkor a tárca a biztonságos ellátás érdekében a Nabucco vezeték megépítését is fontosnak tartja, hiszen így Magyarország tovább tudja diverzifikálni beszerzési forrásait.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.