Befektetési tanácsok (prognózis február közepére)
A hazai piacon egyszerre több ellentétes hatás mozgatja az árakat, árfolyamokat; de egészében elmondható, hogy hazánk relatív lemaradó a térségben. Ma nem látunk tiszta trendet a piacon, így kivárást, azaz a rövid (3-6 hónap) papírok tartását ajánljuk.
Merre tovább? Az államháztartási hiány kedvezően alakulhat, bár január lévén még korai lenne sikerről beszélni, ugyanakkor a Világbank is felhívta a figyelmet arra, hogy a térség fejlődése kimagasló, de a konvergencia folyamat megtorpanni látszik, a kiigazításra pedig nem sok esély van, különös tekintettel Magyarországra, ahol a költségvetési helyzet javítására készült terveket majdhogy nem illuzórikusnak nevezi a tanulmány.
Közben a térség piacaira, illetve általában a feltörekvő piacokra továbbra is áramlik a tőke, mivel az európai és az amerikai kötvényhozamok tovább emelkednek, ami jelentős likviditást generál nemzetközi szinten. Ezért lehetséges az, hogy – szélsőséges mozgások mellett – a hazai piac nem esik, a lemaradás a régióhoz mérten még mindig növekvő piacot jelent.
Az év eleji szint várhatóan nem fog megdőlni a közeli jövőben, ami azt jelenti, hogy az 1,195-ös szint megállítja a dollár erősödését. Ajánlásunk tehát dollár eladás, euró vétel.
A hazai piacon a forint továbbra is stabil maradt, nem volt jelentős mozgás a piacon. Ez annak köszönhető, hogy a hazai események nem voltak jelentős hatással, a nemzetközi hatások pedig jórészt kioltották egymást. Ajánlásunk továbbra is az, hogy a 250-es EUR/HUF szintnél erősebb forint esetén az euró pozíciók építése javasolt, euróban denominált alapok vételén keresztül.
Kötvénypiac. A kötvények piacán a nemzetközi kereskedésben a hozamok enyhe emelkedését figyelhettük meg, de a mostani emelkedő periódus lassan a végéhez közeledik, így dinamikája is csökken. Az euróban, dollárban denominált kötvények, kötvény alapok vételére jó lehetőség kínálkozik.
A hazai piacon nem volt jelentősebb mozgás, de az mindenképpen figyelemre méltó körülmény, hogy egyre több elemző tartja elképzelhetőnek a további, óvatos (25 bps.) kamatvágásokat az MNB részéről. Ez a körülmény kordában tartja a piaci mozgásokat, de véleményünk szerint ma nem érdemes hosszú lejáratú kötvényeket vásárolni, mivel a kamatvágások mértéke már nem lesz jelentős - ha egyáltalán lesz -, illetve a valószínűsége nem sokkal nagyobb, mint a hozamok emelkedésének. Tehát ma nem látunk tiszta trendet a piacon, így kivárást, azaz a rövid (3-6 hónap) papírok tartását ajánljuk.
Ha a befektetők inkább viszik, mint hozzák a pénzt a jó eredmények csak a nyereségek realizálására használják fel, így az árak ekkor is eshetnek. Fontos látni azt, hogy ebben az esetben a belépési pontokat kell keresni, míg a rossz eredmények hatására kialakuló esésbe inkább „beleadni” érdemes.
Ma – ezzel együtt is – a helyzet inkább pozitív kilátásokkal kecsegtet, mivel az emelkedő napokon nagyobb a forgalom, ami annak a jele, hogy van valós kereslet a piacon. Ez azonban nem elég arra, hogy a 22 500 pontot tartósan meghaladja az index. A mai 22 000-22 500 pontos sávon belül a sáv alja jó belépési pont lehet, de fontos, hogy továbbra is az OTP, az Mtelekom, a Pannonplast részvényei ajánlhatók vételre. Az Egist ellenben ma már eladni érdemesebb, hiszen áremelkedése a korábbi elképzeléseket is felülmúló szintű.
Állampapír piac:
- állampapírok:
- tartás: 3 hónap
- vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: vétel
- USA részvények: eladás,
- Orosz részvények: tartás
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények:
- vétel: OTP, Mol (20 000 forintnál), Pannonplast, Mtelekom
- eladás: Egis
Befektetési alapok:
ingatlan alapok, euróban denominált alapok vétele
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.