2005. június. 01. 00:00 Utolsó frissítés: 2005. június. 02. 12:34 Gazdaság

Mesterkedések

Lökést adott a lakásbiztosításoknak a bankok építésikölcsön-offenzívája, az új piaci lehetőségekre a biztosítók új termékekkel válaszoltak.

Porig égett egy alföldi tanya a birtokon álló juhokkal teli akollal és egy komfortos házikóval. A kárbejelentés 16 millió forintról szólt, de kiderült, a tanyán sem víz, sem villany nem volt. Így aligha lehetett juhokat tartani, s még képtelenebb volt villanybojlert, automata mosógépet és egyéb - állítólag ugyancsak a tűzben elpusztult - háztartási eszközt működtetni. Ráadásul az egész tanya hamis adásvételi szerződéssel került a tüzet bejelentő pár birtokába. Egy példa az ingatlanbiztosítási csalásra, amely Vízy András néhány hete megjelent könyve alapján még ritka Magyarországon. Hiszen miközben a csalásokat felvonultató kiadványban se szeri, se száma a gépkocsis, valamint egészség- és életbiztosítással kapcsolatos visszaéléseknek, addig a lakások és vagyontárgyak kamu kárbejelentései csak néhány esettel szerénykednek a sorban.

Nemcsak a csalók nem kaptak rá a lakásbiztosításra, de a biztosítók ügyfelei sem: a társaságok szerint még hatalmas fehér foltok vannak, elsősorban vidéken. "Az árvízkárok kapcsán derült ki, hogy egyes falvakban az ingatlanok mintegy 70 százaléka nincs biztosítva, holott egy háromszobás vidéki házat már évi 25 ezer forintért is biztonságban lehetne tudni természeti csapások esetére" - mondta a HVG kérdésére Pintér György, az Indra Biztosítottak Országos Érdekvédelmi Egyesületének elnöke. Egy biztosítási szakember ennek kapcsán megjegyezte, az sem ösztönöz öngondoskodásra, hogyha az állam - mint legutóbb az elárasztott tokaj-hegyaljai falvaknál tette - a biztosítatlan épületekben esett kár 90 százalékát megtéríti.

Városban jóval nagyobb arányban kötnek lakásbiztosítást, amiben szerepet játszik az is, hogy a bankok akkor adnak lakáshitelt, ha a fedezetként felajánlott ingatlan biztosítva van legalább tűz és más elemi kár ellen. "Nincs kötelező előírás arra, hogy az ügyfélnek melyik biztosítótársasággal kell szerződnie - mondta a HVG-nek Tátrai Bernadett, az Erste Bank Hungary Rt. lakossági üzletágvezetője, saját cégét illetően hozzátéve: - Természetesen az Erste Banknak van együttműködő partnere, amelyen keresztül kedvezményes díjakat tudunk ajánlani." Az Allianz Biztosító Rt. becslése szerint országosan a lakások 55-60 százalékát biztosítják, szemben a nyugat-európai közel 90 százalékos aránnyal. Ez utóbbi biztosító a fehér foltok eltüntetésére egy hónapja az Otthoni Biztonsági Programmal állt elő, amely a vagyonbiztosításoknál előforduló szokásos események (így a természeti csapások, robbanások, jármű által okozott kár és egyéb rongálás, valamint betörés) mellett állja a biztosítók által eddig vállalhatatlannak ítélt vandalizmus, például a kaputelefon-rongálás vagy betöréskor a lakásból eltűnt, illetve tűzben-vízben megsemmisült okmányok pótlásának költségét is. Nem lehetett eddig fedezetet találni a lakásállomány elöregedéséből fakadó - például tetőtérbeázás és panelhézagok miatt keletkezett - károkra, amelyekre az Allianznál most kiegészítő biztosítás köthető. A pluszokat is tartalmazó védettség díja a társaság saját kimutatásai szerint a megyeszékhelyeken lévő, drágábbnak számító családi házak esetében sem több havi 3200 forintnál.

Jóllehet két és fél évvel ezelőtt még komoly díjemelést jósoltak a lakásbiztosítási piacon, a nagy európai viszontbiztosítókat akkortájt sújtó osztrák és német árvízkár-kifizetések miatt ez nem következett be, pontosabban a biztosítók szerint a drágulás nem haladta meg az infláció mértékét. Egy 20-23 millió forint értékű családi házért fizetett biztosítás a biztosítók honlapjain felkínált díjkalkulációk szerint - alapáron - lényegében annyiba kerül egy évben, mint egy néhány milliós autó kötelező biztosítása. Emeli viszont a díjat, ha az ügyfél nem elégedett a biztosító által minimálisként meghatározott biztosítási összeggel, amely egyúttal a kárfizetés maximumát is jelöli. Az Aegon Biztosító Rt. például egy 120 négyzetméteres budai családi házra kiindulásképpen 23 millió forintos, az ingóságokra 8,5 milliós biztosítási összeget vállal, az OTP Garancia Rt. pedig az egyszerűsített lakásbiztosítási terméke esetén egy 100-150 négyzetméter közötti budapesti családi ház biztosítási összegét 20 millióra értékeli, miközben az ingóságokra ugyanúgy 8,5 milliós maximális kifizetést jelöl meg. Az Allianz 21,6 millióra lövi be egy ugyanilyen lakás minimális biztosítási összegét, és a benne levő holmikat 5,6 millióig biztosítja.

A lakásbiztosítási lehetőségek választéka nehezen kiismerhető, az ügyfél elvész a kilenc biztosító által kínált 22-féle termék között - olvasható egy 2003 elején készült fogyasztóvédelmi kiadványban. A termékválaszték azóta sem lett áttekinthetőbb, a biztosítók védekezése szerint elsősorban azért nem, mert a biztosítások "testre szabottak", és az éves díjat jelentősen megváltoztathatja a kártérítési igény.

Ha a lakásbiztosítások összehasonlítása nem is, de a szerződések megkötése jóval könnyebbé vált az utóbbi években. A lakásbiztosítás piacvezető társaságai ugyanis kidolgoztak olyan alaptermékeket, amelyekre a világhálón keresztül is lehet szerződni. Ezeknél nem választják szét az ingóságok és az ingatlan biztosítását, azaz a természeti csapások és a betörések miatt keletkezett károkat egyaránt megtérítik, egy előre meghatározott maximális biztosítási értékig. Más kérdés, hogy ezek az egyszerűsített termékek nem mindig a legolcsóbbak, éppen azért, mert többféle kártérítési igényre szabottak. Az OTP Garancia egyszerűsített lakásbiztosítása például a lehetséges káresemények többségét felöleli, sőt a felelősségbiztosítás keretében évente 10 millió forintig vállal kártérítési kötelezettséget a biztosított ügyfél károkozása után. Így nem meglepő, hogy ára is borsosabb, mint a világhálón elérhető más lehetőségeké. A házépítők kalauza portálján működő lakásbiztosítási díjkalkulátor legolcsóbb ajánlatát viszont éppen az OTP Garancia adja, megelőzve az Aegont és a francia Groupamát. Utóbbi, amely a magyar piacon hol árral, hol összetett szolgáltatásokkal igyekszik leelőzni versenytársait, nemrég azzal tette vonzóbbá lakásbiztosítását, hogy tetőrongálódás vagy a beázás esetén mestereket küld ki, akik - bizonyos összeghatárig - a biztosító költségére elvégzik a károk kijavítását. A Gyorsmester szolgáltatás, amelyhez hasonlót egyébként a Generali és az Uniqa is nyújt az ügyfeleknek - ha nem is teljesen ingyen -, csak az első lépés a nyugat-európai stílusú háztartási asszisztenciaszolgáltatás felé.

PAPP EMÍLIA

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.