2005. július. 11. 10:30 MTI Utolsó frissítés: 2005. július. 11. 10:33 Gazdaság

Továbbnyílt az agrárolló

A mezőgazdasági termelői árak az idén a január-májusban 11,5 százalékkal voltak alacsonyabbak az egy évvel korábbinál - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A növényi termékeknél az árszint 24,2 százalékkal csökkent, az állati termékeknél 6,7 százalékkal nőtt. Az előző év azonos időszakához viszonyítva a mezőgazdasági termeléshez felhasznált termékek és szolgáltatások árszínvonala 1,9 százalékkal csökkent.

A mezőgazdasági termékek termelői ára az idén január-áprilisban 11,9 százalékkal volt alacsonyabb a tavaly azonos időszakinál. Tavaly január-májusban a mezőgazdasági termelői árak 15,5 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz viszonyítva.

A gabonafélék árszintje az idén január-májusban 41 szálalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban, a múlt év első öt hónapjában 72,8 százalékos árnövekedést regisztrált a KSH a gabonáknál.

A burgonya ára 2005 első 5 hónapjában 54,5 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. A zöldségfélék ára lényegében nem változott az első öt hónapban az előző év azonos időszakához képest, de az idén májusban 40,9 százalékkal növekedett, a múlt év májusához viszonyítva.

Az idén a vágóállatok termelői ára 9 százalékkal nőtt a múlt év első öt hónapjához képest. A tej termelői árának növekedése 6,4 százalékos volt. A tyúktojás ára 4,5 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál.

A takarmányárak 19 százalékkal csökkentek az előző év azonos időszakához viszonyítva.

A termeléshez felhasznált energia árszínvonala emelkedett a legnagyobb mértékben, 19,7 százalékkal, a növényvédő szereké pedig 3,3 százalékkal volt magasabb, mint tavaly ilyenkor.

Az agrárolló mutatója 2005 január-májusban 90,2 volt, tehát a mezőgazdasági termelőiár-index nagyobb mértékben csökkent, mint a ráfordításiár-index, míg egy évvel korábban 102 százalék volt ez a mutató.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

4iG: „Az nem jó, ha megmondják, hogy valakivel nem dolgozhatunk”

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.