Megtorpant a budapesti raktáringatlan-piac
A megtorpanás jelei mutatkoztak az év első negyedében a budapesti modern raktáringatlanok piacán. Míg tavaly egész évben 160 ezer négyzetméternyi területet, 2005 első negyedévében ennek mindössze alig több, mint egytizedét, 16 500 négyzetmétert adtak bérbe - derül ki a DTZ Research felméréséből.
A budapesti raktáringatlan-piac összterülete 640 ezer négyzetméter, a terület 5,8 százaléka áll bérlő nélkül, 2004 végén 7,2 százalék, 2003 végén 10 százalék volt ez az arány. Az ingatlanfejlesztők 240 ezer négyzetméternyi raktárterület építését tervezték, a terv azonban - szögezi le a tanulmány - a valós igények arányában módosulhat.
A bérletek zöme logisztikai területbérlők bérlése, a budapesti és a vidéki logisztikai ingatlanpiacon a fejlesztők és a bérlők oldalán is várható új szereplők megjelenése - állítja a felmérés.
A piaci verseny élénkül, aminek kedvező hatását a bérleti díjak enyhe csökkenése is mutatja. Egy négyzetméternyi budapesti raktárterületért havonta, áfa nélkül 4,2-6,2 eurót kell fizetni átlagosan, de nem csúcsminőségű, irodaterületet nem tartalmazó raktárterületet már 4,2-4,7 euróért lehet bérelni - hangsúlyozta Czifra Balázs, a tanulmány egyik készítője.
Az új fejlesztések közül elkészült a szigetszentmiklósi Parkridge első épülete, megkezdődött az Aquimcum Logistics Park építése az OTP Ingatlan fejlesztésben. További új építések várhatók az East Gate Business Parkban Fóton, a WDW Parkban Szigetszentmiklóson, illetve az Agrogate agrár logisztikai
központban Herceghalmon.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.