2005. március. 29. 12:44 MTI Utolsó frissítés: 2005. március. 29. 12:47 Gazdaság

Az állam 117 milliárdot fizet az M6-osért

A magánszféra bevonásával megvalósuló fejlesztések, a PPP (public private partnership) projektek jogszabályi hátterének kialakításában még nagy a lemaradás, ezért célravezető lenne egy ezzel kapcsolatos törvény megalkotása - mondta a PPP Kht. projektmenedzsere egy konferencián.

Major-Bene Rita, a Világgazdaság és az IBC Hungary konferenciáján a PPP előnyei közül kiemelte a közszolgáltatások színvonalának emelését az adósság növekedése nélkül, illetve a jól tervezhető és évről-évre közel állandó költségvetési kifizetések mértékét amellett, hogy a beruházás idején fizetési kötelezettség az államot nem terheli.

A magánszféra bevonásával megvalósuló fejlesztések lehetséges veszélyei között említette a hosszú tendereljárást és a szükséges garanciák beépítése nélkül fellépő konfliktusokat.

Felhívta a figyelmet arra, hogy az önkormányzati beruházásoknál a PPP programok megvalósulását az önkormányzati törvény korlátozza, mivel a törzsvagyont forgalomképtelen, illetve korlátozottan forgalomképes vagyonelemek alkotják. Szerinte megoldást jelenthet, ha a beruházások tulajdonjoga ugyan az önkormányzatoknál marad, ám a vagyonkezelési jog átkerülne a magánbefektetőhöz.

Leiner Vera, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium PPP titkárságának vezetője beszámolt arról, hogy a tárca tervei szerint az önkormányzati törvény lehetséges módosításával segítik a PPP alkalmazását ezen a területen is.

Az M6-os autópálya magánberuházással megvalósuló építkezését ismertetve Leiner Vera elmondta, hogy az államnak jelenértéken számolva 117 milliárd forintot kell a megvalósítást végző konzorciumnak kifizetnie 22 év alatt.

"Az építkezés idején díjfizetési kötelezettség nincs, az állam ugyanis nem infrastruktúrát, hanem szolgáltatást vásárol, a forgalomba helyezést követően pedig rendelkezésre állási díjat kell havonta fizetnie" - mondta. Hozzátette, hogy a rendelkezésre állási díjat csökkentheti egyebek között a sávlezárás miatti forgalomkorlátozás, vagy a nem előírt színvonalú szolgáltatás. Beszámolt arról is, hogy az M6-os beruházás költsége 120 milliárd forint, ebből az építés finanszírozási igénye 100 milliárd forint.

"Az építő hiteleire az állam garanciát nem vállal, de belépési szerződést köt bankokkal, annak érdekében, hogy a beruházás megvalósulását biztosítsa szükség esetén új építő, üzemeltető társaságok megbízásával" - mondta.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.