Az üdítőgyártók alkotmányossági kontrollt kérnek a termékdíjra
Az Alkotmánybíróságnál kérelmezik a termékdíjas szabályozás felülvizsgálatát az alkoholmentes italokat gyártó cégek érdekképviseletei, mert szerintük a januárban módosított rendszer szakmailag és eljárásjogilag is hibás.
A Magyarországi Üdítőital-, Gyümölcslé- és Ásványvízgyártók Szövetsége (MÁSZ), valamint a Magyar Ásványvíz Szövetség és Terméktanács (MÜSZ) hétfői beadványában négy ponton vitatja az új szabályozás jogosságát. A szervezetek szerint későn jelentek meg az egyébként is pontatlanul meghatározott szabályok, amelyek nem csak az európai unió irányelveivel ellentétesek, de versenytorzító hatásuk miatt sem EU-konformak.
A szervezetek kifogása szerint a januárban életbe lépett új szabályok végrehajtásáról szóló kormányrendelet mindössze kilenc nappal a hatálybalépést megelőzően jelent meg, nem hagyva felkészülési időt az érintett gyártók számára. A szervezetek úgy látják, hogy az új szabályokból adódó beruházási igény miatt legalább másfél-két év türelmi időt kellett volna biztosítani a kötelezetteknek a felkészülésre.
A MÁSZ és a MÜSZ a január elsején megváltozott jogszabály fogalom-meghatározásait szakszerűtlenek tartja, hiszen például az "...ásványvíz, kristályvíz..." megjelölés esetében az utóbbi valójában egy márkanevet, nem termékkört takar. A pontatlan meghatározások miatt számos termékcsoport, egyebek között a jeges teáknál, a sport- és energiaitaloknál nem egyértelmű, hogy a jogszabály hatálya kiterjed-e rájuk.
A szervezetek sérelmezik azt is, hogy a kormányrendelet ellentétes a csomagolási hulladékokról szóló európai uniós irányelvvel. A szabályozás indokolatlan előnyben részesíti az italcsomagolások újbóli használatát a hasznosítással szemben, ezzel pedig a szervezetek értelmezése szerint sérül az egyik legfontosabb közösségi alapelv, az áruk szabad mozgásának elve.
"A módosított termékdíjas jogszabályok önkényesen és indokolatlanul okoznak versenyhátrányt bizonyos termékek gyártói számára" - olvasható a közleményben. Az alkotmánybírósághoz forduló szervezetek szerint egyes termékkategóriákban több tízszeresére emelt termékdíjak ellentétesek az alkotmány hátrányos megkülönböztetést tiltó, valamint a vállalkozás jogát és a
versenyszabadságot biztosító rendelkezéseivel.
A közlemény szerint már több kis- és középvállalkozás jelezte, hogy az új termékdíjas jogszabályok olyan mértékű versenyhátrányt okoznak számukra, hogy meg kell fontolniuk tevékenységük megszüntetését.
A MÁSZ és a MÜSZ jogi képviselője a Martonyi és Kajtár Baker and McKenzie ügyvédi iroda. A szervezetek a termékdíj-törvény módosítása kapcsán tavaly novemberben Mádl Ferenc köztársasági elnökhöz fordultak alkotmányossági normakontrollt kérve, ám az államfő aláírásával jóváhagyta az új jogszabályt.
A szervezetek ezt követően januárban Petrétei József igazságügyi miniszterhez fordultak jogértelmezésért, és jelezték, hogy több EU-fórumon is jogorvoslatot keresnek az általuk sérelmezett pontok kapcsán.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.