Magyar cégekkel erősítenek az izraeli high-tech vállalatok
„Minden feltétel megvan ahhoz, hogy az izraeli iparvállalatok magyar cégekkel harmadik piacokon, főként az EU gazdagabb országaiban közösen lépjenek fel” – fejtette ki a hvg.hu-nak Yechiel Assia, az Izraeli Export és Nemzetközi Együttműködési Intézet főigazgatója, aki a két ország csúcstechnológiai együttműködéséről tárgyalt Budapesten.
A magyar mérnökök szaktudását lehetne ötvözni az izraeli high-tech magas színvonalával. Eddig már húsz izraeli high-tech cég telepített képviseletet Budapestre, hogy innen segítse keleti, illetve uniós exportját. Az izraeli high-tech ma már szorosan összenőtt az amerikaival, így a magyar-izraeli cégkapcsolatok erősítése – állította a főigazgató – segítheti az USA-ba irányuló magyar exportot is.
Izrael high-tech exportja az 1993 évi 3 milliárd dollárról 2004-ben 11 milliárdra ugrott, és az ipari kivitel közel felét adja. A csúcsiparágak gyors fejlődését több tényező segítette:
- 10 ezer alkalmazottra 135 mérnök jut (az USA-ban és Japánban 70, illetve 65).
- kutatás-fejlesztésre a OECD országok közül – a GDP-hez viszonyítva – itt költik a legtöbbet: 4,5 százalékot, és
- az izraeli állam számos kedvezménnyel, többek között alacsony adókulcsokkal jár a külföldi tőkeberuházók kedvére.
A magyar-izraeli kereskedelem 2004-ben 300 millió dollár volt, 120 millióval több, mint 2003-ban. A tavalyi 170 millió dollár értékű izraeli export több mint egy ötöde a távközlési szektorra jutott.
Heimer György
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.