Számla is kell a bérlet mellé januártól
Több tízezer forintot is veszíthetnek havonta azok a munkavállalók, akik a lakóhelyük és egy másik településen lévő munkahelyük között ingáznak. Január elsejétől ugyanis szigorodtak a helyközi utazási költségtérítésre vonatkozó szabályok - írja a Népszabadság.
Ebben az évben már csak bizonylat ellenében adhat a munkáltató adómentesen utazásiköltség-hozzájárulást. A december végéig életben lévő szabályozás szerint nem kellett számlával igazolni a munkába járáshoz használt bérlet megvásárlását. Korábban lehetőség volt arra, hogy a munkáltatók akkor is adómentesen kifizessék dolgozóiknak a vasúti vagy a buszbérlet árának nyolcvan, illetve a nyolcvanhat százalékát, ha azt az alkalmazott meg sem vette, vagy más közlekedett vele - idézi Gódor Sándornét, az APEH osztályvezetőjét a Népszabadság.
A szigorítás azokat a dolgozókat érinti hátrányosan, akik gépkocsival közlekednek, miközben ez idáig sok esetben a bérlet árának megfelelő összegben kaptak utazási hozzájárulást. Országszerte gyakorlattá vált, hogy az ingázók összeálltak, és hárman-négyen utaztak egy autóval.
A bérletpénz jóval több, mint a gépjárműhasználat esetén adómentesen fizethető, kilométerenként háromforintos költségtérítés - állítja a lap. Egy albertirsai, Budapest belvárosában dolgozó alkalmazottnak havonta 22 500 forintba kerül a vasúti bérlete, míg ha autóval jár, 7200 forint támogatást kaphat adómentesen. A Ceglédről a fővárosba ingázók már több mint húszezret veszítenek, ha gépkocsihasználat után kapnak költségtérítést.
A munkavállalói érdekképviseletek vezetői sérelmezik, hogy a jogszabály-változtatásról nem egyeztetett velük a kormány. A módosítást ugyanis az egyéb rendelkezések között, elbújtatva "csempészték be" az adótörvényeket módosító csomagba úgy, hogy arról egyetlen szó sem esett a szakértői megbeszéléseken - mondta a Népszabadságnak Palkovics Imre, a Munkástanácsok és a munkavállalói oldal soros elnöke. Ezért az érdekképviseletek tárgyalásokat kezdeményeztek a kormányzattal annak érdekében, hogy állítsák vissza a korábbi szabályozást.
Több érdekképviselet megkeresése nyomán a Pénzügyminisztériumban vizsgálják a január 1-jétől megszigorított helyközi utazási költségtérítésre vonatkozó szabályozást - jelentette be a tárca. A pénzügyi tárcánál jelezték: a probléma megoldása során a költségvetési szempontokat is figyelembe kell venni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.