2005. január. 05. 15:17 MTI Utolsó frissítés: 2005. január. 05. 15:23 Gazdaság

Az EU elnézi a segélyek okozta költségvetés-túllépést

Az Európai Bizottság nem fogja büntetni azokat az uniós tagországokat, amelyek az ázsiai szökőár-katasztrófa áldozatainak nyújtott támogatások miatt lépik túl az EU költségvetési küszöbét.

A bizottság pénzügyekben illetékes szóvivője, Amelia Torres szerint az EU a segélyezést "rendkívüli körülménynek" tekinti, amely mentesíti az érintett tagországokat attól, hogy Brüsszel a - GDP-hez viszonyított - 3 százalékos államháztartási hiány túllépése miatt fegyelmezési eljárást indítson ellenük. Hozzátette azonban, hogy a segélyeket nem lehet automatikusan a hiányból levonni, és ily módon teljesíteni az EU Stabilitási és Növekedési paktumában foglalt követelményt.

A szabályok szerint a bizottságnak fegyelmezési eljárást kell indítania minden olyan tagország ellen, amely túllépi a nemzeti termékhez viszonyított 3 százalékos államháztartási hiány küszöböt, és ez az eljárás az eurózónához tartozó országok esetében komoly pénzbírsággal végződhet. Előre nem látható események, köztük természeti katasztrófák esetén azonban a bizottság eltekinthet az eljárás beindításától. Ez történt a néhány évvel ezelőtti németországi áradások többletkiadásainak kezelésekor is.

Torres nem említett, mely tagországokat érinthet ez az új megközelítés. Németország tavalyi deficitje 77-82 milliárd euró között mozgott, és a bizottság szerint a GDP 3,9 százalékát teheti ki a hiány. Ezt a hiányt aligha befolyásolja az, hogy ha az ország - Gerhardt Schröder kancellár ígéretének megfelelően - a szökőár sújtotta országoknak nyújtott segítségét 500 millió euróra emeli.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.