2004. december. 23. 08:25 MTI Utolsó frissítés: 2004. december. 23. 08:29 Gazdaság

Állami cég vette meg a Jukoszt

Az orosz állami Rosneft olajvállalat vette meg a halálra ítélt Jukosz óriáscég fő termelőegységét, gyakorlatilag államosítva a Yuganskneftegazt, és nehezítve a Jukosz perelési törekvését feldarabolói ellen.

A Rosneft csütörtökre virradóra bejelentette, hogy megvette a Juganszkot a vitatott vasárnapi kényszerárverésen 9,3 milliárd dollárért megszerző titokzatos Baikalfinansgroup (Bajkalfinanszgrup) száz százalékát. A Rosneft szóvivője közölte, hogy a Baikal megvásárlása a cég fejlesztési tervei keretében történt. Ezek a Rosneft nemzeti olajipari zászlóshajóvá alakítására irányulnak.

A Juganszk vevőjének a Rosneft általi megvásárlásával a Baikal állami kézbe került, ami elelmzők szerint megnehezíti perelését a Jukosz és főrészvényese, a Menatep holding által, mert az orosz kormány szuverén mentességet élvez.

A Kreml eredeti terve szerint a kényszeraukción a Juganszkot a Gazprom gázmonopólium olajleánycégének, a Gazpromneftnek kellett volna megszereznie, amely egyben elnyelte volna a Rosneftet. De a Jukosz kétségbeesett csődvédelmi kérelmére egy amerikai bíróság tíz napos moratóriumot rendelt el minden ügyletre az olajcég eszközeivel, és - bár nem vitatta az orosz állam szuverén jogát az árverés megtartására - megtiltotta az azon való részvételt a Gazpromneftnek és másik két már jelentkezett cégnek.

Így az árverést megtartották, de azon a Juganszkot egy magánszemélyek által sebtében létrehozott (s így a texasi bírói határozatban nem említett) strómancég, a Baikal szerezte meg. Az amerikai döntés formális megsértésének elkerülésére a Gazprom feláldozta a (még üres burok) Gazpromneftet is: két nappal az árverés előtt túladott rajta (a Gazpromtól független, ismeretlen vevőnek). Ezzel a Gazpromneft-séma felborult.

A Gazpromneft sutba dobása és a Baikalnak a Rosneft általi megvásárlása arra utalhat, hogy a Kreml változtatott tervein, és a Rosneftet teheti meg egy állami olajmonopólium kiépítésének alapjává. Kérdés, hogy a közepes méretű olajcég képes lesz-e olyan nagy beruházásokra, amelyek a Juganszk termelésének fenntartásához szükségesek.

A Rosneft-vétel egyben mutatja a Kreml eltökéltségét a Jukosz felmorzsolására. A Rosneft igazgatótanácsi elnöke Igor Szecsin, a Kreml-apparátus helyettes vezetőjének, aki a Jukosz-ügy szálait szürke eminenciásként mozgatta megfigyelők szerint. Szecsin bizalmas tanácsadója Vlagyimir Putyin elnöknek, s hozzá hasonlóan KGB-tiszt volt. Egyes elemzők szerint Putyin és szentpétervári köre új oligarcha "család" építésébe kezdhet, ahogyan előde, Borisz Jelcin tette.

zöldhasú
Hirdetés