2004. október. 28. 08:21 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Nem 11, hanem 13 fősre bővítenék a Monetáris Tanácsot

Az Országgyűlés költségvetési bizottsága szerdán késő este a jegybanktörvény módosításáról szóló törvényjavaslathoz benyújtott indítványok közül támogatta azt, hogy a jegybank Monetáris Tanácsának létszámát a jelenlegi maximum 9 főről 13-ra emeljék fel.

A javaslat elfogadását hosszas vita előzte meg. Az ülésen jelenlévő Adamecz Péter, az Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke elmondta: az MNB nem helyeselte az eredeti módosító indítványt sem, ami a mostani létszám 11-re való felemelését célozta, így a 13 főre való bővítéssel sem ért egyet.



Adamecz szerint ez a bővítés arra adna lehetőséget, hogy a Monetáris Tanács új tagjai a kormány monetáris politikáját képviseljék a döntéshozó testületben.



Kovács Tibor (MSZP) azt mondta, a jegybank-alelnök felvetése azt feltételezi, hogy a mostani testületi tagok is "politikai megrendelésre" döntenek. Hargitai János (Fidesz) úgy érvelt: a tervezett nagy létszámú bővítés azt szolgálná, hogy a kormánynak beleszólása legyen a monetáris politika formálásába.



A bizottság támogatta azt a Kóródi Mária (SZDSZ) és Kovács Tibor (MSZP) által benyújtott módosító indítványt, hogy a miniszterelnök az általa kinevezésre javasolt tagok esetében is kérje ki az MNB elnökének véleményét.



Az eredeti MSZP-SZDSZ-es javaslat szerint a monetáris bizottsági tagok közül négy fő kinevezésére, illetve felmentésére az MNB elnöke tenne javaslatot, a többi tag kinevezését, illetve felmentését a miniszterelnök javasolná a köztársasági elnöknek.



A bizottság támogatta azt a módosító indítványt is, hogy a törvény hatályba lépésekor a monetáris tanácsi tagsággal rendelkező jegybanki alelnökök az eredeti megbízatásuk lejártáig őrizzék meg tagságukat a testületben. (MTI)
zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?