2004. október. 26. 19:29 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Milliárdos kártérítési per indulhat a GM ellen

Az Opel németországi üzemeinek dolgozói milliárd eurós nagyságrendű kártérítési pert akarnak akasztani az anyacég, az amerikai General Motors nyakába. Az összesen 25 alkalmazott kártérítésért és fájdalomdíjért készül beperelni a GM-et.

A dolgozók szerint az Opel az elmúlt években milliárdos nagyságrendű károkat szenvedett el az anyavállalat eljárása miatt.



Az Opelnek szállított alkatrészeket például a General Motors (GM) megemelt áron adta, és az Opel rüsselsheimi fejlesztési központja "bagóért" volt kénytelen átadni saját technológiai fejlesztéseit más GM-leánycégeknek. Ez - mint a dolgozók állítják - kárt okozott az Opelnek és dolgozóinak. Az alkalmazottak az anyavállalatot felelőssé teszik az egyes Opel üzemek bezárásával való fenyegetőzésért és a dolgozókra való nyomásgyakorlásért is.



A kereset előkészítésével egy idahói ügyvédet bíztak meg.



A világ legnagyobb autógyártója, az amerikai GM takarékossági célzattal radikálisan át akarja alakítani a konszern szerkezetét, és nem kizárt, hogy az átalakítás végén önálló vállalatként megszűnne maga az Adam Opel AG is, ám az Opel márkanevet megtartanák - jelezte a Welt am Sonntagnak nyilatkozva Klaus Franz, az Opel összüzemi tanácsának elnöke a hétvégén.



A General Motorsnak jelenleg nyolc európai országban 11 gyártó és összeszerelő egysége van. Németországban négy üzem tartozik a GM leányvállalatához. A General Motors a közelmúltban jelentette be, hogy 2006 végéig 63 ezer európai munkahelyből 12 ezret meg akar szüntetni, zömmel Németországban, ahol tízezer munkahelyet fenyeget veszély. (MTI)
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.