2004. október. 12. 15:44 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Mol-árképzés: nem adott igazat az autóklubnak a GVH

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenytanácsa kedden megszüntette a versenyfelügyeleti eljárást a Mol Rt. ellen, mert nem találta gazdasági erőfölénnyel visszaélésnek a cég 1997 és 2000 első féléve között alkalmazott üzemanyag-árképzését.

A közlemény szerint a hivatal a Magyar Autóklub (MAK) bejelentésére 2000 szeptemberében indított versenyfelügyeleti eljárást annak vizsgálatára, hogy a Mol 1997 és 2000 első féléve között gazdasági erőfölénnyel visszaélve érvényesítette-e üzemanyag nagy- és kiskereskedelmi árait.



Az eljárást a GVH 2001 januárjában megszüntette a kiskereskedelmi árak tekintetében gazdasági erőfölény hiányában, a versenyárnak minősülő nagykereskedelmi árak esetében pedig gazdasági erőfölénnyel való visszaélés hiányában.



Döntését az autóklub először a Fővárosi, majd a Legfelsőbb Bíróságon megtámadta, ahol új eljárásra kötelezték a GVH-t. A versenyhivatal újabb eljárása most az elsőhöz hasonló eredménnyel zárult.



Az idén februárban indított új eljárásban a GVH által felkért szakértő megállapította, hogy a Mol üzemanyag nagykereskedelmi árai az 1997-2000 első féléve közötti időszakban magasabbak voltak, mint - a befektetett tőke elvárható hozamát (a tőkeköltséget) is magukban foglaló - nagykereskedelmi költségei.



Az árak és a költségek közötti eltérést a GVH annak figyelembevételével értékelte, hogy a Mol nagykereskedelmi árai versenyárnak minősülnek. A versenyár alkalmazása a versenyjog szabályai szerint nem kifogásolható, a szabálytól eltérésre a költségvizsgálat eredményei sem adtak alapot, ezért a GVH az eljárást megszüntette. (MTI)
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

4iG: „Az nem jó, ha megmondják, hogy valakivel nem dolgozhatunk”

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.