2004. július. 28. 10:47 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Leállíthatja vasúti exportját a Jukosz

Az orosz olajtársaság vezetője szerdán közölte, hogy a hatalmas, elmaradt adóterhekkel sújtott vállalat a jövő hónap elején leállíthatja egyes exportszállításait.

Steven Theede vezérigazgató szerint a Jukosz kivitelének mintegy egynegyedét kitevő vasúti szállítások augusztus második hetétől állhatnak le, hacsak az orosz kormány nem enged hozzáférést a Jukosz befagyasztott bankszámláihoz. A cég évi 55 millió hordó olajat szállít vonaton Kínába, a társaság kivitelének másik részét döntően Magyarországnak, Lengyelországnak, Szlovákiának és a balti köztársaságoknak szállítja csővezetéken.



A Mol Rt. továbbra is fenntartja, hogy a Jukosz problémái miatt nincs veszélyben Magyarország olajellátása - közölték a cég sajtóirodáján szerdán.



A Jukosznak 3,4 milliárd dolláros adótartozást kellene kifizetnie, de ehhez nincsen elegendő készpénze. Az olajipari cég illetékesei többször úgy vélekedtek, hogy az orosz kormány a világ kőolajteemelésének 2 százalékát adó céget csődbe akarja taszítani, ezért sem hajlandó arra, hogy engedjen a Jukosz kompromisszumos javaslatának, miszerint a társaság több éven át törlesztené az adótartozást.



Az elemzők szerint az eladásra kiszemelt Jukosz-céget, a Juganszknyeftegazt a Kreml a hozzá hű személyeknek akarja átjátszani, és ezt tenné a többi Jukosz-érdekeltséggel is. Kedden erősödött ez a gyanú, mivel Igor Sesint, Putyin államfő támogatói körőhez tartozó személyiséget nevezték ki a Rosznyeft állami olajipari vállalat igazgatótanácsi elnökének.



A Jukosz gondjai szaporodásával együtt folyamatosan esik a cég részvénypiaci jegyzése. Hétfőn 20, kedden további 15 százalékos volt az árfolyamesés, szerdán a korai kereskedésben további 1,4 százalékkal esett a Jukosz-papírok jegyzése. (MTI)
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

Leáldozhat a Huawei csillaga Európában Trump alatt?

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.