Idén 3,5 milliárd euró működőtőkére számít a GKM
A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) az idei év egészére - több független előrejelzéssel összhangban - 3,5 milliárd euró körüli működőtőke-beáramlást prognosztizál részvény, egyéb részesedés és újra befektetett jövedelem formájában.
Emlékeztetnek arra, hogy a részvény, egyéb részesedés és újra befektetett jövedelem formájában megvalósult működőtőke-befektetések értéke 2003-ban 3,439 milliárd eurót ért el, ami közel 400 millió eurós növekedést mutat 2002-höz viszonyítva. Ebből részvény és egyéb részesedés formájában nettó 1,436 milliárd euró, az előző évit közel 300 millió euróval meghaladó működő tőke jött, míg újra befektetett jövedelem formájában az előző évi szintet mintegy 100 millió euróval meghaladó, 2 milliárd euró tőkebefektetés származott.
Az idei év első negyedében a beáramlás 756 millió euró volt, ami 124 millió euróval magasabb, mint 2003 azonos időszakában. Ebből részvény és egyéb részesedés formájában az első negyedévben az előző évi azonos időszakit 142 millió euróval meghaladó, nettó 240 millió euró működő tőke beáramlására, míg újra befektetett jövedelem formájában a 2003 első negyedévi szinttől 18 millió euróval elmaradó, 516 millió euró értékű tőkebefektetésre került sor Magyarországon.
A tárca kiemelte azt is, hogy miközben Magyarországon nőtt a külföldi befektetések értéke, addig a többi kelet-közép-európai országban a közvetlen tőkebefektetések értéke mind 2003 egészében, mind az idei első negyedévben csökkent.
A GKM várakozásai szerint idén a nyugat-európai fellendülés kibontakozásával és a globális tőkeáramlás ettől is remélt élénkülésével párhuzamosan (illetve részben az EU-csatlakozással összefüggésben) a Magyarországra irányuló működőtőke-beáramlás újabb lendületet kaphat, ugyanakkor jelenlegi ismereteink szerint nem lehet számítani a privatizációval összefüggő számottevő külföldi közvetlen tőkebefektetésekre.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.