2003. augusztus. 13. 09:46 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Elhalasztják az átmeneti gyógyszerár-támogatási rendszer bevezetését

Medgyessy Péter kormányfő egyetért Csehák Judit egészségügyi és László Csaba pénzügyminiszter keddi előterjesztésével, amiben az átmeneti gyógyszerár-támogatási rendszer augusztus közepére tervezett bevezetésének két hetes elhalasztását kérték.

A rendszert eredetileg augusztus 16-ától vezette volna be a kormány annak érdekében, hogy a 22 milliárd forinttal 239 milliárd forintra kiegészített gyógyszerkassza túlköltését megakadályozza. Ennek értelmében a kormányzat maximálná a havonta kifizethető támogatások összegét. Az egészségbiztosító azonban felajánlotta a gyártóknak és a forgalmazóknak: ha egyéni visszafizetési szerződéseket kötnek, kikerülnek az általános támogatási rendszerből. Ha nem sikerül megállapodni minden gyártóval a visszafizetési szerződésekről, akkor viszont a kormánynak nincs más lehetősége, mint hogy szeptember 1-től bevezesse az átmeneti rendszert - közölte az egészségügyi miniszter.
"A gyógyszergyártókkal és a gyógyszerészekkel kialakult vitában a kormány a betegek érdekeit képviseli, s ehhez ragaszkodik" - hangsúlyozta a miniszterelnök kedden, amikor Csehák Judit társaságában fogadta a magyarországi gyógyszergyártók és -forgalmazók képviselőit, valamint a Magyar Gyógyszerész Kamara vezetőit. Medgyessy szerint az új gyógyszer-elszámolási rendszer bevezetésének szeptember elejéig történő halasztásával elegendő idő áll rendelkezésre a jelenleg még vitás kérdések rendezésére. Csehák Judit szerint a tárgyalások a szakma képviselőivel tovább folynak, így lehetőség van arra, hogy az egészségbiztosító a gyártókkal megkösse a visszafizetési szerződéseket. A miniszter elmondta, hogy a kormány a gyógyszerár-támogatási keretösszeget az idén 22 milliárd forinttal kiegészítette, és nincs mód arra, hogy a 239 milliárd forintos gyógyszerkasszát további forrásokkal növelje. Csehák szerint a megbeszélések során már a jövő évtől bevezetésre kerülő támogatási mód is szóba kerülhet, amellyel kapcsolatban a gyártók azt kérték, hogy hosszabb távú, és átláthatóbb legyen.
Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke szerint a kormánnyal folytatott tárgyalásokon legutóbb előterjesztett visszafizetési szerződések a gyártók számára teljesen egészében elfogadhatatlanok voltak. A gyártók megértik, hogy az előirányzott összeget az idén már nem lehet túllépni, az együttműködéshez azonban garanciákat várnak a kormányzattól; többek között azt, hogy a jövőben a mostani halasztáshoz hasonló, nagy jelentőségű döntéseket hosszabb előkészületek előzzék meg - mondta. A miniszterelnök támogatta a gyártók kérését az átláthatóbb, kiszámíthatóbb gyógyszerpiaci keretek megteremtésével kapcsolatban - tette hozzá.
A Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke közölte, hogy a szervezet ígéretet kapott az egészségügyi kormányzattól arra, hogy a kamara augusztus 21-én tájékoztatást kap a gyártókkal folytatott tárgyalásokról. Hávelné Szatmári Katalin szerint a szervezetnél remélik, hogy az egészségbiztosítónak minden érintettel sikerül megkötnie a szerződéseket. (MTI)
zöldhasú
Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.