2003. július. 15. 17:55 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

A Fitch hitelminősítő rontott Magyarország besorolásán

Stabilról negatívra rontotta a hosszú futamú szuverén magyar deviza- és beladósság kilátását kedden a Fitch Ratings londoni hitelminősítő, a gazdaságpolitika következetessége feletti kételyeire hivatkozva. Ha az év végéig nem lesz érzékelhető fordulat, a cég komolyan megfontolja a magyar besorolás tényleges rontását.

A kedden bejelentett intézkedés az A mínusz szintű hosszú küladósságra, illetve az A plusz osztályzatú, hosszú lejáratú szuverén forintadósságra vonatkozik. A nemzetközi hitelminősítő ipar európai központjának kedd délutáni közleménye szerint a cégnek aggályai vannak azzal kapcsolatban, hogy a magyar pénzügyi vezetés képes lesz-e kezelni a jelenlegi makrogazdasági egyensúlytalanságokat, anélkül, hogy a magyar gazdaságnak ezért jelentős árat kelljen fizetnie. A Fitch Ratings szerint a költségvetés konszolidálása révén lehet csak a fenntartható növekedési pályára és a külső egyensúlyi helyzetbe visszatéríteni a magyar gazdaságot. A jelentés szerint az alapvető költségvetési kiigazítás nélkül tovább fog nőni az adósság, ami késleltetni fogja a magyar csatlakozást az euróövezethez. A Fitch elemzői szerint a forint középértékének "meglepetésszerű" júniusi gyengítése az ingadozási sávon belül arra utalt, hogy ellentmondóak és következetlenek a gazdaságpolitikai célok. A londoni székhelyű hitelminősítő arra számít, hogy az idei évre kitűzött 4,5 százalékos GDP-arányos államháztartási deficitcélt a kormány legalább egy százalékponttal túllépi, az éves folyómérleg-hiány pedig 4 százalékról 5 százalékra emelkedik. A Fitch szerint ha nem változnak a jelenlegi makrofolyamatok, 12-24 hónapon belül valószínű a most még elsőrendű magyar szuverén besorolás rontása.
A Fitch Ratings, amely kedden stabilról negatívra rontotta a magyar szuverén besorolásokat, több mint két és fél éve, 2000. november 30-án javította az elsőrendű A mínuszra Magyarország hosszú lejáratú devizakötelezettségeinek felső osztályzati korlátját az addig - 1999. október 29. óta - érvényben tartott BBB pluszról. A jelenleg (még) érvényes hosszú távú küladósi besorolást és annak kilátását a londoni cég 2001. november 19-én megerősítette, de már akkor megjegyezte, hogy - főleg a következő évi, azaz a tavalyi parlamenti választások, és a ciklikus gazdasági lassulás által is meghatározott módon - jelentős költségvetési lazítás volt folyamatban Magyarországon. A cég tavaly novemberben már külön figyelmeztetést adott ki arról, hogy a magyar ikerdefiticit-probléma hátrányosan befolyásolhatja a magyar besorolást. Idén február 13-án még megerősítette ugyan a besorolásokat és azok stabil kilátását, a megerősítéssel együtt megjegyezte azonban: 2003-ban már döntő jelentőségű makrogazdaság-politikai döntéseket kell hozni annak elkerülésére, hogy az adósi minőség további romlása ténylegesen a jelenlegi besorolás felülvizsgálatához vezessen. (MTI)
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. április. 04. 06:30

„Fradi-meccsre járok, nem érint meg” – hóhérozás és büdös köcsögözés árnyékában zajlik a Tisza kampánya

Már a köztársasági elnök is úgy-ahogy elítélte azt az erőszakot, ami az utóbbi hetekben a Tisza Párt önkénteseit érte. Körbekérdeztünk, hogyan élik meg az aktivisták az első nagyobb kampányeseményüket. Mindeközben Magyar Péter pártelnök is kap fenyegetéseket, és bár vannak testőrök az eseményein, felmerül, hogy nem szorul-e állami személyvédelemre.