MFB: új stratégia, jelentős hitelprogramok
A Magyar Fejlesztési Bank Rt. 2004. december végéig mintegy 245-250 milliárd forintot kitevő hitelprogramot kíván lebonyolítani a gazdaság élénkítésére, köztük a kis- és közepes vállalkozások fejlesztésének támogatására.
Kedvező változás az is, hogy a kis- és középvállalkozásoknak nyújtott fejlesztési célú kölcsönöket az Euriborhoz igazítják, afölött maximum 4 százalékkal állapítják meg a tényleges kamatot. Az Európa technológiai felzárkóztatási beruházási hitelprogram a minimum egyéves múltú mikro-, kis-, közép- és egyéni vállalkozók, illetve vállalkozások, valamint projekttársaságok és nagyvállalkozások számára nyújt fejlesztési kölcsönöket, ágazati megkötéstől függetlenül.
A hitelprogram keretében a vállalkozásoknak 25 százalékos önrésszel kell rendelkezniük, azaz a beruházási hitel a nettó beruházási érték legfeljebb 75 százalékáig igényelhető. A hitel összege 10 millió forinttól 1,5 milliárd forintig emelkedhet, a vállalkozás méretétől függetlenül. Kedvező az, hogy a kis- és közepes vállalkozások számára árfolyam-garanciával biztosított forrásoknál a keret 40 milliárd forintról 80 milliárd forintra emelkedik, és a kedvezményes hitelösszeg 150 millió forintról 500 millió forintra nő. E kölcsönök esetében a futamidő 4-15 év, kétéves türelmi idővel.
Aladics Sándor, az MFB ügyvezető igazgatója elmondta: törvényben rögzítették, hogy a kis- és közepes vállalkozások számára nyújtott hitelekhez biztosított állami árfolyam-garancia maximális összege 2003. december 31-én 350 milliárd forint lehet. Tavaly év végén az árfolyam-garanciával nyújtott keret 220 milliárd forintot tett ki, idén a kormány közelmúltbeli határozatával már újabb 80 milliárd forintot lekötöttek, vagyis még 50 milliárd forint szabadon rendelkezésre áll.
Köztudott, hogy az elmúlt időben jó néhány állami cég tulajdonrésze az MFB-hez került, amelyektől azonban a pénzintézet meg kíván válni. Az MFB-ről szóló új törvény ugyanis kimondja: a fejlesztési bank hosszabb távon legfeljebb 49 százalékos mértékű részesedést szerezhet különböző magyarországi vállalkozásokban és azt is legfeljebb 5 évre őrizheti meg, ezen beruházások azonban kizárólag fejlesztési tőkejuttatásokat jelenthetnek. Erős János elmondta: a bankban a portfóliótisztítás most is folyik; névértéken 30 milliárd forintot tesz ki 27 cégben az a részesedés, amit ez év végéig átadnak a privatizációs szervezetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.