2003. május. 09. 15:21 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

MFB: új stratégia, jelentős hitelprogramok

A Magyar Fejlesztési Bank Rt. 2004. december végéig mintegy 245-250 milliárd forintot kitevő hitelprogramot kíván lebonyolítani a gazdaság élénkítésére, köztük a kis- és közepes vállalkozások fejlesztésének támogatására.

A Magyar Fejlesztési Bank Rt. (MFB) jövő év végéig mintegy 250 milliárd forint értékű hitelt helyez ki a gazdaság élénkítése érdekében. Az Európa Technológiai Felzárkóztatási Beruházási Hitelprogram 150 milliárd, a kis- és középvállalkozói projektkiegészítő program összességében 50 milliárd, a regionális infrastruktúra és vállalkozásfejlesztési hitelprogram 15-30 milliárd, az oktatási és sport- illetve agrárfinanszírozás pedig további 30 milliárd forintos keretekből gazdálkodik - mondta Erős János vezérigazgató, a bank pénteki sajtótájékoztatóján. A vezérigazgató kiemelte: az Európa-hitelprogram idén májustól igen kedvezően változott annak tükrében, hogy a kormány árfolyam-garanciát vállal a kis- és közepes vállalkozások hitelezését segítő forrásgyűjtéshez. Ezt az MFB-ről szóló, a parlament által a napokban elfogadott törvény is rögzíti. Ennek révén a kis- és közepes vállalkozóknak nyújtott hitelek maximális kamata 6-6,5 százalék lesz.
Kedvező változás az is, hogy a kis- és középvállalkozásoknak nyújtott fejlesztési célú kölcsönöket az Euriborhoz igazítják, afölött maximum 4 százalékkal állapítják meg a tényleges kamatot. Az Európa technológiai felzárkóztatási beruházási hitelprogram a minimum egyéves múltú mikro-, kis-, közép- és egyéni vállalkozók, illetve vállalkozások, valamint projekttársaságok és nagyvállalkozások számára nyújt fejlesztési kölcsönöket, ágazati megkötéstől függetlenül.
A hitelprogram keretében a vállalkozásoknak 25 százalékos önrésszel kell rendelkezniük, azaz a beruházási hitel a nettó beruházási érték legfeljebb 75 százalékáig igényelhető. A hitel összege 10 millió forinttól 1,5 milliárd forintig emelkedhet, a vállalkozás méretétől függetlenül. Kedvező az, hogy a kis- és közepes vállalkozások számára árfolyam-garanciával biztosított forrásoknál a keret 40 milliárd forintról 80 milliárd forintra emelkedik, és a kedvezményes hitelösszeg 150 millió forintról 500 millió forintra nő. E kölcsönök esetében a futamidő 4-15 év, kétéves türelmi idővel.
Aladics Sándor, az MFB ügyvezető igazgatója elmondta: törvényben rögzítették, hogy a kis- és közepes vállalkozások számára nyújtott hitelekhez biztosított állami árfolyam-garancia maximális összege 2003. december 31-én 350 milliárd forint lehet. Tavaly év végén az árfolyam-garanciával nyújtott keret 220 milliárd forintot tett ki, idén a kormány közelmúltbeli határozatával már újabb 80 milliárd forintot lekötöttek, vagyis még 50 milliárd forint szabadon rendelkezésre áll.
Köztudott, hogy az elmúlt időben jó néhány állami cég tulajdonrésze az MFB-hez került, amelyektől azonban a pénzintézet meg kíván válni. Az MFB-ről szóló új törvény ugyanis kimondja: a fejlesztési bank hosszabb távon legfeljebb 49 százalékos mértékű részesedést szerezhet különböző magyarországi vállalkozásokban és azt is legfeljebb 5 évre őrizheti meg, ezen beruházások azonban kizárólag fejlesztési tőkejuttatásokat jelenthetnek. Erős János elmondta: a bankban a portfóliótisztítás most is folyik; névértéken 30 milliárd forintot tesz ki 27 cégben az a részesedés, amit ez év végéig átadnak a privatizációs szervezetnek.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.