1,4 milliárd dollárra büntették a nagy amerikai bankházakat
New York főügyésze és az amerikai tőzsdefelügyelet, a SEC képviselője hétfőn bejelentette: megállapodás jött létre arról, hogy a korábban a megtévesztő jelentésekkel az árfolyamok manipulálását lehetővé tevő tíz vezető Wall Street-i befektetési bank összesen 1,4 milliárd dollárt fizet ki kártérítésként.
A befektetési bankok által végzett ügyletek lényege az volt, hogy a részvénypiaci fellendülés idején felfelé kozmetikázott elemzői ajánlásokkal igyekeztek olyan cégek részvényeinek árfolyamát felhajtani, amelyekkel a bank - a részvényelemzőktől elméletileg függetlenül működő - befektetési tanácsadó részlege érdekeltségi viszonyban volt. A bankházak a vételre ajánlott részvényelemzéssel szereztek meg dollármilliókat hozó befektetési tanácsadásról szóló szerződéseket, a neves elemzők sokszor túlzó ajánlása ugyanis erőteljesen növelte a cégek részvényárfolyamát. A banki büntetések mellett a '90-es évek két sztárelemzője, az SSB telekomgurujának számító Jack Grubman és a Merrill Lynch-nél dolgozó internetszakértő, Henry Blodget külön több millió dolláros bírságra számíthat, mivel a valóságosnál pozitívabb képet lefestő elemzéseikkel félrevezették a részvényeseket.
A befektetési bankok működésére vonatkozó változtatásokról a SEC elképzelései alapján már döntöttek a bankok, de még folytatni kell a módosítások végrehajtását - írja az AFP. A várható változások lényege az lesz, hogy az eddigieknél jóval szigorúbban szétválasztják majd a banki elemzők és a befektetési tanácsadók munkáját. (MTI)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.