2006. január. 30. 19:16 MTI Utolsó frissítés: 2006. január. 30. 19:18 Hazai gazdaság

Gáz helyett szélenergiát akarnak a magyarok

A magyar népesség túlnyomó része támogatja a megújuló energiaforrások szerepének növelését, főleg azért, mert attól tart, hogy az oroszországi gázzal kapcsolatos bizonytalanságok miatt növekedni fognak az energiaárak.

A 2006. január 6-a és 10-e között a Callis Energetika Rt. megbízásából a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet által készített felmérés szerint a lakosság 75 százaléka úgy véli, hogy az orosz gázszolgáltatás esetleges bizonytalanságai miatt háztartásának energiaköltségei nőni fognak, bár a többség nem számít 10 százalékot meghaladó emelkedésre.

Magyarországon felhasznált energiahordozóknak közel a felét tette ki tavaly a földgáz. A gáz 80 százalékát importálni kell, ebből 70 százalék közvetlenül az orosz Gazpromtól érkezik. Az import-kiszolgáltatottság orvoslását sokan a megújuló energiaforrások nagyobb arányú alkalmazásában látják. A lakosság 34 százaléka a szélenergia és 32 százaléka a napenergia nagyobb arányú kiaknázását támogatja.

Arra a kérdésre, hogy milyen energiatermelési módok kímélik jobban a környezetet, a lakosság 80 százaléka jelölte meg a szélenergiát. Annak, hogy Ausztriában számos szélerőmű üzemel, míg Magyarországon csak 15, a válaszadók 67 százaléka szerint az az oka, hogy a politikusok és a hagyományos erőművek vezetői nem támogatják szélerőművek létesítését.

A népesség 20 százaléka úgy gondolja, Magyarország természeti adottságai nem teszik lehetővé, hogy több szélerőmű legyen, hiszen nem fúj eléggé a szél. A szélerősségben kételkedőknek több mint 80 százaléka, a teljes népességnek pedig 91 százaléka támogatja, hogy több szélerőmű legyen Magyarországon.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.