2010. november. 03. 11:43 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. november. 03. 11:24 Befektetés

Befektetési helyzet az év végén – igazgatók elemeznek

Milyen körülmények befolyásolhatják az év végi befektetési döntéseket idehaza és a nagyvilágban? Két nagy hazai alapkezelő cég befektetési igazgatója elemzi a helyzetet.

 „Az év utolsó negyedéve klasszikusan a pénzügyek rendbetételének időszaka, így kifejezetten előtérbe kerülnek az adókedvezménnyel járó befektetési lehetőségek, és az idén lejáró megtakarítások értékelése. A hátralévő hónapokban a befektetési piacot várhatóan a bizonytalan gazdasági növekedés mellett továbbra is pozitív befektetői hangulat fogja meghatározni. A befektetők körében az év hátralévő hónapjainak slágere a tartós befektetési számla (tbsz) lehet. Mivel a tbsz-számlákra december 31-ig lehet befizetni, így az év végéig várhatóan gyorsabban áramlik ide a pénz, ami akár százmilliárdos nagyságrendű tőkemozgást is jelenthet” – fejtette ki Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.

bamosz.hu

Szerinte továbbra is lehetőség van nyugdíj-előtakarékossági számla (nyesz) nyitására, amelyen az elért hozam kamatadómentes, a befizetett tőke után pedig személyi jövedelemadó kedvezmény jár. „Bár a legtöbb ember nehezen tervez hosszabb távra, az adókedvezmények miatt mégis sokakat vonzhat nyesz és a tbsz. Azz említett kedvezmények az idei évben befizetett megtakarításokra még mindenképpen vonatkoznak, de a jövő évi adótervezet alapján sem változnak majd jelentősen. A nyesz számlákra való befizetéseknél az eddigi 30-ról 20 százalékra csökken az adóról való rendelkezés lehetősége” – mondta Horváth István.

 „A hazai gazdaságpolitika körüli bizonytalanságok miatt továbbra sem várható rövid távon a forint jelenlegi szintről történő jelentős erősödését” – vélekedik az igazgató.  „A nemzetközi devizapiacot várhatóan az fogja meghatározni, hogy az amerikai Fed, illetve a japán jegybank a defláció elkerülése miatt a továbbiakban is folytatja-e a mennyiségi pénzügyi könnyítéseket, ami a dollár, illetve a jen leértékeléséhez vezet” – tette hozzá.

A világ vezető gazdaságpolitikusai a több gazdasági nagyhatalom által indított devizapiaci beavatkozások miatt már felhívták a figyelmet az árfolyamháborúk (leértékelési verseny) kockázataira, és az esetlegesen kibontakozó protekcionizmussal hosszú távon járó növekedési áldozatokra. Amennyiben az árfolyamok gyengítését célzó törekvések tovább folytatódnak, a tőkepiacok újabb feszültségforrással szembesülhetnek. „A kínai valuta alulértékeltségéről szóló vita felerősödését jelzi, hogy a legutóbbi G20-as találkozó egyik fő kérdése éppen az árfolyam-politika volt. Bár Kínában sor került a várva várt kamatemelésre, ez azonban nem hozott nagy áttörést, hiszen láthatóan továbbra sem erősödik a jüan” – értékelte a fejleményeket a Horváth István.

Az igazgató elmondta, hogy a következő hónapokban továbbra is a nyersanyag befektetések erősödésére lehet számítani, ami mind a kőolaj és származékaira, mind pedig az ipari fémekre vonatkozik, hiszen továbbra is fennáll, hogy a nyersanyagok – és különösképpen a kőolaj – technikailag egyre nehezebben hozzáférhető forrásokból, emiatt pedig egyre költségesebben termelhetők ki. A hazai nyersanyag befektetések eredményességét jól mutatja, hogy a nyersanyagalapokat a Bamosz által összesített 3 havi hozamlista élmezőnyében találjuk.

„A nemesfémek – és elsősorban az arany – ára az elmúlt negyedévben rekordszintre emelkedett a tőkepiaci bizonytalanságok, valamint annak következtében, hogy a világ jegybankjai – élükön a Feddel – nagyon laza pénzügypolitikát folytattak, és óriási pénzmennyiséget pumpáltak a piacra, ez pedig felértékelte a tipikusan menekülő befektetésnek tekintett aranyat. Mivel – az elsősorban az amerikai, és a japán gazdaságot fenyegető – deflációs félelmek továbbra is fennállnak, amire pedig a jegybankok agresszívan reagálnak, az arany iránti kereslet várhatóan továbbra is erős marad” – magyarázta Horváth István.

A K&H Alapkezelőnél a következő hónapokban a hazai részvénykitettség helyett jobbnak gondolják a régiós kitettséget (CETOP20), mivel a magyar gazdaság növekedési kilátásait a különadók beruházásokra és foglalkoztatásra gyakorolt hatása rontja. Pozitív változásnak ítélik viszont, hogy a hazai piac egyre aktívabb, és az új tőzsdei cégek bekerülésével több részvényből válogathatnak a hazai befektetők. Ezt a folyamatot a magánnyugdíjpénztárak bizonytalan jövője megtörheti, mivel a leghosszabb befektetési időtávon döntően az intézményi befektetők tevékenykednek, így nekik van leginkább lehetőségük arra, hogy újonnan bevezetett, de hosszú távon ígéretes vállalkozásokat bevegyenek portfóliójukba.

A nemzetközi tőzsdék – jelentős mértékben éppen a korábban említett amerikai jegybanki beavatkozásoknak köszönhetően – továbbra is jól teljesítenek, ami várhatóan az év hátralévő részében is folytatódik.

A negyedik negyedévben az MNB várhatóan folytatja a kivárásos stratégiáját, és továbbra is alacsonyan tartja a jegybanki alapkamatot, hiszen az inflációs kilátások egyelőre nem indokolják a kamatemelést. „A jövő évben az állíthatja kihívások elé a jegybankot, hogy az újonnan kivetett válságadók, illetve az szja csökkentés következtében várhatóan növekvő lakossági fogyasztás mennyire növeli majd az inflációt” – mondta el Horváth István.

A befektetői hangulat fokozatos javulása ellenére a tőkepiacok rendkívül érzékenyen reagálnak a gazdasági bejelentésekre, és akár egy kisebb változás is képes jelentősen megmozgatni a piacokat, ezért a következő hónapok befektetéseit az alacsony növekedés mellett a jelentős kockázat fogja meghatározni.

[[ Oldaltörés (Ahogy az OTP-nél látják: a feltörekvő piacok segítik a fejlett régiókat) ]]

A feltörekvő piacok által támogatott világgazdasági növekedést várnak 2010 utolsó negyedévére az OTP Alapkezelő szakértői. A fejlett gazdaságokban – Németország kivételével – a deficites államháztartási helyzet miatt mérsékelt lehet a növekedés, azonban ez nem jelenti feltétlenül azt, hogy a feltörekvő piaci részvények jobban fognak teljesíteni, mint a fejlett piaciak.

„A világgazdasági növekedés az év utolsó negyedében továbbra is megmarad, nem várható ismét recesszió. A növekedés motorjai továbbra is a feltörekvő piacok (Kína, India, Brazília) lesznek, míg Amerikában és az EU országaiban a deficites államháztartási helyzet miatt a konszolidáció időszaka jöhet. A fejlett gazdasági régióban Németország lehet a kivétel, amely versenyképes termékeivel jól ki tudja használni a feltörekvők gazdasági bővülését.” – vélik az OTP Alapkezelő szakemberei. Ez azonban nem jelenti feltétlenül azt, hogy a feltörekvő piaci részvények jobban fognak teljesíteni, mint a fejlett piaciak, mert nagyon fontos a részvények aktuális értékeltségi helyzete. Továbbá arról sem szabad megfeledkezni, hogy a fejlődő piaci növekedést a fejlett piacok vállalatai is ki tudják használni.

bamosz.hu

„Az USA gazdasági növekedésének támogatására további gazdaságélénkítést jelentett be az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnöke, Ben Bernanke, amit a magas munkanélküliség és az alacsony infláció is indokol. A Fed újabb állampapír-vásárlási programmal élénkítene, de arról még nem született döntés, hogy ez mennyire lenne erőteljes. Az államkötvény-vásárlási program részleteit a Fed Nyíltpiaci Bizottságának november 2-3-i ülésén ismertetik (és ma este hozzák nyilvánosságra), de a program várható hatása az elmúlt egy hónapban vélhetőleg már beépült a részvényárakba. A részvényárfolyamokat befolyásoló további tényező, hogy az amerikai S&P 500 indexbe tartozó cégek közül eddig mintegy 40% tette közzé gyorsjelentését. „Az árbevétel növekedése szemlátomást lassult év/év alapon, 7,5 százalékra csökkent az előző negyedévi 9 százalékról. Ugyanakkor ez részben a magasabb bázisnak tudható be. A nettó profit sor viszont továbbra is erős növekedést mutat, ráadásul a cégek többsége felülteljesítette az elemzői várakozásokat. A gyorsjelentések átlagosan 9%-kal múlták felül az előrejelzéseket a nettó profit soron” – elemezte az adatokat Czachesz Gábor, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója..

A szakember szerint az eurózóna, Németországgal az élen továbbra is haszonélvezője a világgazdasági fellendülésnek a növekvő exporton keresztül, míg az EU periférikus országainak válsága elhúzódó lehet. Itt még jelentős gazdaságpolitikai kiigazításra van szükség ahhoz, hogy ezek az országok érdemben javítsanak a versenyképességükön. A német példa azt mutatja, hogy ez kellő politikai eltökéltség mellett nem lehetetlen.

A feltörekvő piacokon a negyedik negyedévben is robosztus, de az első három negyedévnél mégis alacsonyabb mértékű gazdasági növekedésre számít az OTP Alapkezelő. Kínában például a kormányzat igyekszik elkerülni a gazdaság túlhevülését, így az ingatlanpiac hűtésével, kamatemeléssel, a hitelkihelyezési kvóták visszafogásával próbálja megelőzni a buborék kialakulását. Magyarországon viszont az év hátralévő részében a GDP növekedés gyorsulására lehet számítani és lassan megindulhat a hazai fogyasztás növekedése is. Ezt támogatják az adórendszerben bejelentett változások is. A negyedik negyedév legfontosabb eseménye a jövő évi költségvetés kidolgozása lesz. A bevételi oldal már nagyrészt ismert az adórendszerben bejelentett változások révén, de a kiadási oldal részletei még tartogatnak kérdéseket. A piaci szereplők számára fontos a nyugdíjrendszerrel kapcsolatos tervek részleteinek kidolgozása, hogyan érinti ez rövid és hosszú távon a megtakarításokat, az államháztartási hiányt valamint az adósságpályát.

zöldhasú
Hirdetés