Megvan a dédi tuti receptje, de mégsem akar sikerülni a bejglink? Lehet, hogy elfelejtett leírni egy-két trükköt. Tiszteljük a hagyományt, de már a gondolattól is kiráz a hideg, hogy a tányérunkba dől a diós és mákos bejgli? Akkor töltsük másként.
Mielőtt pár, a hagyományostól eltérő töltelék receptjét megadnánk, vegyünk át néhány alapdolgot. Nézzük, mitől is lesz finom, foszlós és repedésmentes a bejgli tésztája, amibe majd a tölteléket csavarjuk.
– A leggyakoribb probléma, hogy megreped a tészta. Ennek egyik legfőbb oka lehet, hogy a hozzávalók közül a zsiradék a tészta készítésekor túlzottan megolvad. Dolgozzunk minél gyorsabban, és érdemes minden hozzávalót készítés előtt előhűteni.
– Nagyon fontos a töltelék állaga is. Ha túl nedves, akkor a tészta szétázik, ha túl kemény, akkor pedig a töltelék szárazsága fogja a tésztát megrepeszteni. A tészta és a töltelék állagának, ruganyosságának hasonlónak kell lennie. Ha nagyon sok cukrot vagy zsiradékot tartalmaz a töltelék, akkor az sütés közben megolvad, és szintén vizessé teszi a tésztát.
– Lényeges, hogy a sütés közben a gőznek legyen helye eltávozni, mert ez a másik leggyakoribb ok, ami a tészta repedéséhez vezet. Ha már feltekertük és tojással megkentük a bejglit, akkor lehetőleg hurkapálcával – mert ez végigér a bejgli teljes magasságán, nem úgy, mint villa – szurkáljuk meg pár helyen. Fontos, hogy a szurkálás azután történjen, hogy lekentük tojással tekercsünk tetejét, mert különben a megszurkált tésztát eltömíti a tojás, és ez megint repedésekhez vezethet.
– Óvatosan bánjunk a tésztával, töltés és feltekerés közben is, hogy ne sérüljön.
– Ha túl forróra állítjuk a sütés kezdetén a sütőt, akkor hirtelen kéreg keletkezik a bejgli külső rétegén, és a gőz megrepeszti.
– A tésztát csakis teljesen kihűlt töltékkel töltsük meg.
– Ha kisült, akkor várjuk meg, amíg teljesen kihűl, és csak utána szeleteljük, különben szétesik.
– Ha aszalt gyümölcsös vagy kandírozott gyümölcsös tölteléket készítünk, érdemes egy kicsit beáztatni, különben nem lesznek szépek a szeletek, lefordul a megsült tészta a töltelékről.
Most már birtokában vagyunk annyi fortélynak, hogy jól sikerüljön a bejglink. A biztonság kedvéért még itt egy jó alaptésztarecept, és aztán jöhetnek a megszokottól eltérő töltelékek.
Tészta – alaprecept (2 rúd bejglihez)
26 dkg finomliszt
2,5 dkg porcukor
fél dl tej
1 db tojássárgája
5 g élesztő
csipet só
8 dkg vaj
5 dkg zsír
fél citrom reszelt héja
2 teáskanál vaníliaeszencia
A kenéshez:
1 egész tojás, különválasztva a sárgája és a fehérje
Elkészítés:
A tejet, a tojássárgáját és a vaníliaeszenciát összekeverjük az összemorzsolt élesztővel és félretesszük.
A lisztet és a porcukrot átszitáljuk, beleszórjuk a citromhéjat és a csipet sót. Hozzáadjuk a vajat, a zsírt, és összemorzsoljuk. Most tehetjük bele a tejes- tojásos-élesztős keveréket, amivel összegyúrjuk. Ha összeállt a tészta, osszuk két egyforma részre, és letakarva pihentessük a hűtőben egy fél órát, majd nyújtsuk ki kb. 20 x 25 cm-es lapokra. Ne lisztezzük meg a deszkát, különben nem lesz fényes a bejgli teteje!
A kihűlt tölteléket úgy oszlassuk el a bejglin, hogy körben maradjon 1-1 cm-es perem. Ezt a peremet hajtsuk befelé, majd óvatosan tekerjük fel a bejgliket.
A bejglik tetejét kenjük meg tojássárgájával, tegyük hűvös helyre (ne a hűtőbe!), várjuk meg, amíg megszárad a tojássárgájás kenés. Ha megszáradt, akkor kenjünk meg enyhén felvert tojásfehérjével, és ezt is várjuk meg, amíg megszárad. Ettől lesz szép márványos a teteje.
Ha megszáradt, egy hurkapálcával szurkáljuk meg, és tegyük 190 °C-os sütőbe, 30-35 perc alatt készre sütjük.
Szilvás-mandulás töltelék
20 dkg lecsöpögtetett szilvabefőtt,
10 dkg kimagozott, apróra vágott puha aszalt szilva,
7 dkg darált mandula
7 dkg darált mogyoró
2 evőkanál búzadara
1 csomag vaníliás pudingpor
5 dkg mazsola,
2 csomag vaníliás cukor
1 citrom reszelt héja
1 narancs reszelt héja
½ kávéskanál őrölt fahéj
2 evőkanál rum
A kimagozott szilvabefőttet alaposan lecsepegtetjük, és összetörjük. Belekeverjük a többi hozzávalót. Kisebb lábasban addig főzzük, míg kicsit besűrűsödik. Megvárjuk, amíg teljesen kihűl, és utána kenjük meg vele tésztát.
Diós-narancsos-áfonyás töltelék
30 dkg darált dió
2,5 dl narancsdzsem
6 dkg aszalt vörös áfonya
2 evőkanál vaníliaeszencia
2 evőkanál barna cukor
csipet őrölt fahéj
A hozzávalókat keverjük simára, és kenjük meg vele a tésztalapot.
Csokis-kókuszos töltelék
5 dkg tejpor
20 dkg kókuszreszelék
2 dl tej
1 evőknaál búzadara
10 dkg étcsokoládé
1 evőkanál vanilíaeszencia
egy fél frissen reszelt tonkabab
2 dkg vaj
5 dkg cukor
1 csipet só
A tejet öntsük egy kisebb lábasba és melegítsük fel, oldjuk fel benne a tejport. Adjuk hozzá a kókuszreszeléket, a darát, a sót, a vaníliaeszenciát, a cukrot és tonkababot. Vízgőz felett olvasszuk fel a kockára vágott csokit és a vajat. Keverjük hozzá a tejes keverékhez. Várjuk meg, amíg kihűl és kicsit besűrűsödik. Töltsük meg vele a kinyújtott tésztát, és tekerjük fel.