„Napi kevés dióbél, és az ember tovább él”- tartja a mondás. Kevés gyógyszer van, ami ilyen jó tud lenni, és ennyire jól érzi magát a konyhánkban.
Házipatika
Bizony, a mindennapi betevő pár szem dióbél rengeteg betegségtől megóvhat minket, helyettesíthetjük vele a télen gyakrabban használt étrendkiegészítőket. Lássuk csak, miféle házi patikánk lehet, ha betározunk egy zacskónyi dióbelet. A dió magas vitamin- és ásványi anyag tartalmával kincset érő rágcsálnivaló. Egyensúlyban tartja a vérnyomást, jótékony hatással van az érrendszerre, szívre. Tekintélyes E-vitamin tartalmának köszönhetően a bőrnek is jót tesz, rugalmasan tartja, csökkenti a ráncok kialakulását. Magas omega-3 zsírsav tartalma segíti az inzulintermelést, így fogyasztása cukorbetegeknek is kifejezetten ajánlott, sőt megelőzhető vele a diabétesz kialakulása. Serkenti az agyműködést, antioxidánsai jó eséllyel veszik fel a harcot a rákos sejtek kialakulásával. Rengeteg benne a cink, a mangán, a kálium, kalcium, a vas és szelén. Vérszegénység esetén is javasolt a fogyasztása, betegségek után felgyorsítja szervezet regenerálódását.
Tippek, tanácsok
- Ha héjas diót veszünk, előbb rázzunk meg egy két szemet. Ha zörög, kotyog, akkor a dió már öreg, nem friss.
- Ha tisztított diót vásárolunk, akkor ügyeljünk arra, hogy a felszíne fényes legyen, színe élénk. Ha matt, sötétebb színű, akkor inkább keressünk másik lelőhelyet.
- A dió illata is árulkodó lehet: az olajos-diós illat a friss, egészséges termést jelzi, a kesernyés, savanykás illat pedig azt, hogy a dió már avasodásnak indult.
- A megtisztított diót legjobb hűvös, száraz helyen, kamrában, vászon- vagy papírzacskóban, tárolni. A hűtőszekrény nem tesz jót neki, ugyanis a dióban lévő olaj megdermedhet, így kesernyéssé változhat az íze.
- A diót hacsak lehet, közvetlen felhasználás előtt daráljuk meg. Daráltan tárolva könnyebben megavasodik.
Dió a konyhában
A diót leggyakrabban édességek készítésekor, sütemények sütésénél a tésztába, krémekbe keverve, vagy töltelékként használjuk, de különlegessé teheti a zöldség- és gyümölcssalátákat is. Bátran adjunk kevés durvára tört diót párolt zöldségekhez is, teljesen újszerű, izgalmas köreteket tálalhatunk így. A dió szépen harmonizál a legtöbb sajtfélével, főleg a penészes fajtákkal. Készíthetünk diós vajkrémet, gazdagíthatjuk dióval a szokásos panírt, de még tejet is préselhetünk belőle.
Diós vaj: a puha vajat keverjük össze darált dióval, barna kenyérre kenve isteni finom. Ha a diós vaj hozzáadásával fejezzük be a szószok, mártások elkészítését, sima, bársonyos, egészen újszerű ízvilágot kapunk.
Diós panír: a zsemlemorzsához keverjünk fele-fele arányban darált diót és ebbe panírozzuk be a húst, zöldséget.
Diótej: a diótej a laktózérzékenyeknek is kiváló. Felhasználása sokrétű - magában is fogyaszthatjuk, helyettesítve vele a tehéntejet, de készíthetünk vele tejbegrízt, adhatjuk müzlihez, keverhetjük palacsintába. Elkészítése nagyon egyszerű: 1 rész tisztított diót 3 rész felforralt, majd lehűtött vízzel turmixgépben összekeverünk és legalább 4-6 órát ázni hagyjuk, majd sűrű szövésű gézen, vagy teaszűrőn átszűrjük. Ízlés szerint édesíthetjük mézzel, fahéjjal.
Diós márványsajtkrém
15 dkg összemorzsolt márványsajt
5 dkg puha vaj
1 dl tejföl
6 dkg apróra tört dióbél
1 csipet só
1 csipet fehérbors
1 csipet frissen őrölt szerecsendió
1 kis marék apróra vágott metélőhagyma
Előbb a sajtot, tejfölt, vajat keverjük simára a fűszerekkel, majd adjuk hozzá a diót és a metélőhagymát is. Friss barna kenyérrel, pirítóssal isteni.
Diós tallér
20 dkg puha vaj
20 dkg porcukor
30 dkg liszt
15 dkg darált dió
1 citrom reszelt héja
1 kávéskanál őrölt fahéj
3 tojássárgája
Egész dióbél a díszítéshez
A hozzávalókat alaposan összedolgozzuk, majd kb. 4-5 cm átmérőjű hengert formázunk belőle, és frissen tartó fóliába csomagolva fél órára mélyhűtőbe tesszük. Utána levesszük a fóliát és kb. 2 cm vastag tallérokat vágunk belőle. Sütőpapírral kibélelt sütőlapra helyezzük, minden darab tetejét megkenjük enyhén felvert tojásfehérjével és a közepükbe egy-egy gerezd diót nyomunk. Előmelegített sütőben 180 °C-on arany barnára sütjük (12-15 perc). Légmentesen záródó fémbodozban két hétig is eláll.
Cukkinis, diós, tejszínes tészta
25 dkg vastagmetélt
1 nagyobb cukkíni apró kockára vágva
3 gerezd fokhagyma
2 dl habtejszín
2 csésze durvára vágott dió
2 evőkanál olívaolaj
2 teáskanál citromlé
1 közepes fej vöröshagyma
só
frissen őrölt feketebors
csipet frissen reszelt szerecsendió
A diót egy teflonserpenyőben pirítsuk meg, vigyázzunk, hogy ne égjen oda. Szedjük ki, tegyük félre. A serpenyőben melegítsük fel az olajt, dobjuk rá az apróra vágott fokhagymát és vöröshagymát. Adjuk hozzá a kockára vágott cukkínit, és pároljuk puhára. Fűszerezzük sóval, borssal, szerecsendióval, várjuk meg, míg egyet rottyan, aztán öntsük fel a tejszínnel. Lassan forraljuk össze. A mártást ráöntjük az időközben kifőzött tésztára, összeforgatjuk és tálaláskor adagonként megszórjuk a pirított dióval.