Az égi-paradicsomi ajándéknak tekinthető alma a történelem kezdete óta töretlen népszerűségnek örvend, noha ma sem szerepel bulvárlapokban, nem keringenek róla hűtlenségi pletykák és nem fordít nagyobb figyelmet a pr-ra sem. Viszont mindig kéznél van.
Ennek a népszerűségnek az árnyékában húzodik meg a borostás birsalma, amely ugyanúgy a fényes múltú rózsafélék családjába tartozik, akárcsak csillogó arcú, sima képű rokona, az alma. A birsnek nem tett jót a 20. századi kulináris tömegvisszafejlődés: a befőzések korában az egyik legkedveltebb téli édesség volt, de a kompót ma már megmosolyogtatja az ifjabb nemzedékeket, úgy gondolnak rá, mint holmi naftalinszagú, molyrágta szalonkabátra. A birsalma bájos esetlenséggel mozog a konyhaművészetben, holott annál többre lenne hivatott, mint hogy egyszerűen birsalmasajtként végezze, ha egyáltalán felhasználásra kerül.
A most következő receptben az a vélekedés foglaltatik benne, hogy időkön, generációkon és trendeken átnyúlva egymás mellé ültethetünk avittnak hitt és übersikkes elemeket, hogy azok aztán jóbarátságba öleljék egymást. A birs jól illik az üzletasszonyok uzsonnájává vált zöldalmához – mindkét gyümölcs fanyar vonulatot képvisel –, és párosukhoz ügyesen csatlakozik be a ciderből, azaz almaborból főzött mártás. A cidert éppolyan kevéssé használjuk, mint a birsalmát, de míg az utóbbit azért, mert kezdjük elfelejteni, az előbbit azért, mert még meg sem ismertük. Ezen pedig ideje változtatni.
Recept
A karamellizált birsalmához:
30 dkg birsalmabefőtt
1 evőkanál vaj
2-3 dkg cukor
A tésztához:
3 tojás
6 dkg cukor
2-3 zöldalma
1 mokkáskanál őrölt fahéj
fél mokkáskanál őrölt szegfűszeg
10 dkg liszt
2 dkg olvasztott vaj
A cider-öntethez:
3 dl cider
2 dl tejszín
2 kiskanál kukoricakeményítő
1 dkg puha vaj
1 zacskó bourbon-vaníliás cukor
1. A birsalma-darabokat vegyük ki a levéből, és szeleteljük fel. Egy sütőbe is tehető serpenyőben olvasszuk fel a vajat és karamellizáljuk rajta halványbarnára a cukrot. Tegyük hozzá a birsszeleteket, forgassuk össze, hogy a megbarnult, folyós cukor mindenhol bevonja. Egyenletesen oszlasuk el a serpenyőben, majd vegyük le az edényt a tűzről. A sütőt melegítsük elő 180 fokra.
2. Egy lábasban forrósítsunk fel kevés vizet, és ha már csöndesen gőzölög, tegyünk rá egy fém keverőtálat – az alja ne érjen a vízbe –, és elektromos habverővel verjük fel benne a három tojást a cukorral, míg habos lesz és térfogata a három-négyszeresére duzzad. Ezzel a módszerrel a cukor jobban felolvad és elvegyül, a habos állag miatt pedig könnyedébb lesz a tészta. Vegyük le a keverőtálat a lábasról, és a habos-cukros tojást verjük még 2-3 percig, amíg kissé kihűl.
3. A lisztet szitáljuk át a fahéjjal és a szegfűszeggel, majd az olvasztott vajjal együtt óvatosan forgassuk bele a tojáskrémbe. Egy spatulával forgassuk bele a tésztába a lehéjazott, kicsumázott, felkockázott zöldalmákat is, és öntsük a karamellizált birsalmákra. A sütőben 30-35 perc alatt készül el, és 5-10 perc pihentetés után kiborítjuk egy tálra.
4. A cidert (ha az nincs, friss almalevet) forraljuk fel, majd 15 perc alatt főzzük be a felére. Adjuk hozzá a tejszínt, forraljunk rajta egyet, majd vegyük le a tűzről és tegyük bele a puha vajjal összegyúrt keményítőt és a vaníliás cukrot. A tortára öntve tálaljuk.
,Bónusz:
Birsalmakompót
4 kg birsalma 40-50 dkg cukor 2 citrom leve 1 kiskanál citromsav 15 szegfűszeg 5-6 darabka fahéj 1 evőkanál 10%-os ételecet A birsalmákat meghámozzuk, magházukat kikaparjuk és gerezdekre vágjuk. Mivel hamar megbarnulnak, azonnal citromleves-citromsavas vízbe tesszük. Egy edényben felforralunk kb. 2,5 liter vizet, beleöntjük az ecetet és a vízbe dobjuk a leöblített birsgerezdeket. Hozzáadjuk a cukrot, a fahéjat és a szegfűszeget, 10 perc alatt félkeményre főzzük, aztán a gyümölcsöt és a fűszereket elosztjuk a fertőtlenített befőttesüvegekben, feltöltjük a főzőlével, lezárjuk, majd újságpapírba és paplanba csavarva dunsztoljuk 24 órán át.
|