A kókuszpálma diója már beírta magát a szuperétkek közé. Egyre többen fedezik fel a kókusz áldásos hatásait. Jól tesszük, ha a tej helyett is kókusztejet kortyolgatunk, de akár főzhetünk is vele.
A keleti konyha szinte elmaradhatatlan alapanyaga, leggyakrabban thai és indiai receptekben találkozhatunk vele.
Manapság már idehaza is szinte minden nagyobb élelmiszerboltban helyet kap a polcon. Sokan azt gondolják, hogy a kókusztej a dió kemény belsejében található folyadék, de az nem más, mint a kókuszvíz. A kókusztej kinyeréséhez a kókusz húsára van szükség. Természetesen a legfinomabb kókusztejet a friss gyümölcsből kaphatjuk, de kókuszlisztből vagy kezeletlen, bio kókuszreszelékből otthon is elkészíthetjük.
Az egészséges kókusztej
A kókusztej nemcsak finom, de rendkívül egészséges. Bővelkedik ásványi anyagokban. Megtalálható benne a cink, a foszfor, a kalcium, a mangán, a magnézium, a vas, a nátrium, a réz, a szelén, és a laurinsav is, amely az anyatejben is jelen van. Kiugró a B-vitamintartalma, de tartalmaz még C-, E- és K-vitamint is.
Fogyasztása megerősíti az immunrendszert, felgyorsítja az anyagcserét, egyensúlyban tartja a vércukorszintet, előnyösen befolyásolja a pajzsmirigy működését. Jótékony hatással van az erekre és a szívre, antibakteriális és vírusölő tulajdonságokkal is bír. Nyugtatólag hat az idegekre, csökkenti a vérnyomást.
Laktózérzékenyek és a paleo étrendet követők is bátran fogyaszthatják.
Kókusztej a konyhában
A kókusztej felhasználása rendkívül sokoldalú. Értelemszerűen bárhol használhatjuk, ahol a tehéntejet. Kiválóan lágyítja és kicsit egzotikussá is teszi a csípős ételeket. Nagyon jól illik halételekhez, főleg a tenger gyümölcseiből készült fogásokhoz, de húsos ételekhez is. Egy kevés kókusztej szinte bármelyik levest elvarázsolja. A legkedveltebb koktélok egyik összetevője. Kiváló alapanyaga krémeknek, desszerteknek.
Kókusztej házilag
50 dkg kezeletlen, bio kókuszreszelék
1 liter víz
Elkészítés:
A kókuszreszeléket tegyük egy nagyobb tálba és öntsük le forrásban lévő vízzel. Hagyjuk állni 2–3 órát, majd tumixoljuk össze és egy sűrű szűrőn vagy gézen szűrjük le. A kókusztejet öntsük üvegekbe és tegyük a hűtőbe. Légmentesen tárolva akár 1 hétig is eláll. Ha tetején kicsapódik a kókuszsír, nyugodtan keverjük össze a tejjel.
Tipp: A kicsapódott kókuszzsírt a bőrünkre is kenhetjük, az egyik legkiválóbb szépítőszer.
Kókusztejes csirkeleves
5 dl leszűrt csirkehúsleves
5 dl kókusztej
35 dkg főtt csirkehús, csont nélkül, apróra vágva
20 dkg gomba
2 szál citromfű
1 cm friss gyömbér, finomra reszelve
3–4 kafferlime levél (ázsiai citromfű)
3 gerezd fokhagyma
1/2 evőkanál cukor
1 kis csilipaprika vagy 1 kávéskanál csilipehely
3 evőkanál halszósz
3 evőkanál lime lé
só, frissen őrölt fekete bors
a tetejére friss koriander és egy kevés metélőhagyma
Elkészítés:
A csirkehúslevest elkeverjük a kókusztej felével, fűszerezzük a citromfűvel, a gyömbérrel, a zúzott fokhagymával, a lime levéllel. Lassú tűzön addig főzzük, amíg gyöngyözni kezd. Hozzáadjuk a csirkehúst, a vékony szeletekre vágott gombát, a halszószt, a kókusztej másik felét, a cukrot, a lime levét, az apróra vágott csilit (vagy pelyhet), a sót, borsot, és még 10 percig főzzük.
Tálaláskor a tetejét meghintjük egy kevés aprított metélőhagymával és friss korianderlevelekkel.
Kókuszpuding
5 dl kókusztej
5 dkg étkezési keményítő
5 dkg kókuszreszelék
3 evőkanál barnacukor
1 evőkanál vaníliaeszencia
10 dkg étcsokoládé
Elkészítés:
A kókusztejben egy kézi habverővel csomómentesre keverjük az étkezési keményítőt és a kókuszreszeléket, majd hozzáadjuk a cukrot. Egy lábasban közepes lángon állandó leverés mellett addig főzzük, amíg besűrűsödik. A csokit darabokra törve vízgőz felett megolvasztjuk. A kókuszpudingot poharakba adagoljuk, a tetejére rácsorgatjuk az olvasztott csokit.