„ Az isteni szeretet és az emberi veríték, e kettő szülte a sört e világra” – Ámen Szent Arnoldnak, a sörfőzők védőszentjének a szép gondolatért, amelynek jegyében nyílik a 10. Főzdefeszt.
Remélhetőleg az égiek is áldásukat adják, már csak a szerdai felvezető sajtótájékoztatón emlegetett „egyházi sörforradalom” okán is, és péntek délutántól vasárnap estig földi gyönyörök a poharakban. Valószínűleg áldással, ha már egyházi "főzőmesterek" vadonatúj sör remekeivel jegyzik a jubileumi fesztet. Így aztán magától értetődő, hogy a beharangozó díszvendége Sixtus apát volt Zircről.
Mielőtt azonban az apát úr szót kapott volna, Bart Dániel alapító, főszervező néhány szóban elmondta, ami a gondosan kiosztott sajtóanyagból amúgy is tudható volt – meg a sörfanok népes körében nélküle is -, hogy a „Főzdefeszt – Első Kézműves Sörfesztivál” Kelet-Európa legnagyobb kézműves sörfesztiválja. Egyben a legmozgékonyabb is, tesszük hozzá. A változatosság is gyönyörködtet, úgy hogy éppen ötödik helyszínként, az egykori május elsejei nagy menetelések helyszíne, a Felvonulási tér ad otthont szeptember 11-13. között az eseménynek. Nem lehet véletlen tehát, hogy itt lesz a CCCP azaz a Csupor Sör és Armando Otchoa koprodukciójában készülő Soviet Anti-imperial Pale ale bemutatója is, de további negyven sörkülönlegességet is a Főzdefeszten kóstolhatnak először a látogatók. A mintegy 300 féle sör között megtalálhatjuk egy-egy osztrák, holland és londoni főzde termékeit, de lesz angol, belga, cseh, orosz, tadzsik, ukrán és görög sörfelhozatal is.
A sajtótájékoztatón felszólaló Sixtus apát szólt a magyar egyházi sörkultúra meglepetésszerű feltámadásáról és a zirci sörök megszületésének körülményeiről. Erről a hvg.hu-n is beszámoltunk. Ejtsünk azért pár szót „az egyházi sörforradalom” remekeiről a fesztiválon bemutatásra kerülő három új egyházi sörmárka kapcsán. A zirciek helyben, világi sörfőző által főzött söréhez képest a Bakonybéli Szent Mauriciusz kolostor söreit a győrzámolyi Bors, a Székesfehérvári Püspökség által „újrateremtett” Szent István Portert pedig Kőbányán a Monyó Sörfőzde készíti. Utóbbiak, vagyis a Pein Ádám és Németh Antal fémjelezte Monyó nyerte a Év Sörfőzdéje díjat, melyet Bart Dániel adott át.
Most már csak néhány gyakorlati tudnivaló a fesztlátogatóknak: nem változik a tavasszal sokak által kifogásolt fizetési mód. A Metapay kártyát a helyszínen lehet kiváltani 500 forint letéti díjért, melyet a távozáskor a kártyán maradt összeggel együtt visszafizetnek. Ha a fesztiválkártya kiváltásakor és feltöltésekor bankkártyával fizet valaki ez még 200 forint úgy nevezett kényelmi díj, melyet minden bankkártyás fizetésnél felszámolnak. Marad a tavaszi fesztivál legtöbbet vitatott kényszerítő eszköze a kötelezően megvásárolandó, 1000 forintos üvegpohár is. Sört csak ebbe mérhetnek a kiállítók és az üvegpohár a helyszínen továbbra sem váltható vissza.
A tájékoztató természetesen sörözéssel zárult, 11 főzde jóvoltából. Így többek között megismerkedhettünk a szakma első női képviselője, Varsányi Viktória Lokálpatrióta, Kelemen Ottó Festigyal, a zirciek Belga ale és Armando 12 százalékos sörével. Bátran állíthatjuk: van kurázsi a kisüzemek söreiben!