Lehet, hogy a hőmérő higanyszála még nem jelzi a nyár végét, de a piacokon lassan átveszik a főszerepet az őszi gyümölcsök. Szatmárban már ünnepre készülnek: beérett a lila színű, hamvas ruhájú szilva.
A szilvának közel kétezer fajtáját ismerik a világon. Idehaza is jócskán válogathatunk, hiszen minden negyedik gyümölcsfa nem más, mint szilvafa. Húsának színe a sárgástól a zöldesig, a bordóig sokféle lehet. Az egyik legnépszerűbb és legsokoldalúbban felhasználható gyümölcsünk, akár édesen, akár sósan, nem is szólva a pálinkáról.
Legtöbben nem vagyunk olyan szerencsések, hogy saját termésünk legyen, vagy vidéki rokonoktól kapjuk a jóféle szarvasi, beregi, tarpai, noszvaji szilvát. Megyünk a cekkerrel piacra, boltba. A vásárlásnál érdemes odafigyelni arra, hogy a szilva héja feszes, fényes és hamvas legyen, a gyümölcs pedig illatozzon, így biztosak lehetünk frissességébe. Vásárlás után két-három napon belül fogyasszuk vagy dolgozzuk fel, mivel nem utánérő gyümölcs, csak megfonnyad. Igaz, viszont kitűnően aszalható, és mélyhűthető.
A levestől kezdve, a húsok ízét kiemelő szószokig, desszertekig sokoldalúan felhasználható, az italokról – mint a likőr és a pálinka már nem is beszélve. Savanyítva is érdemes kipróbálni.
Lilahagymás szilvacsatni
Hozzávalók:
1 kg magozott szilva
1,5 dl olívaolaj
40 dkg lilahagyma
3 evőkanál barnacukor
3 gerezd fokhagyma
2 csillagánizs
1 rúd egész fahéj
2 teáskanál frissen reszelt gyömbér
1 kávéskanál frissen őrölt fekete bors
1,5 dl vörösbor
2 evőkanál balzsamecet
Elkészítés:
Egy nagyobb lábasban karamellizáljuk a cukrot. (lassú tűzön hagyjuk megolvadni, kevergetés nélkül). A megolvadt cukorhoz hozzáadjuk az olívaolajt. A megtisztított, félbe vágott, vékonyra szeletelt lilahagymát rádobjuk, és lassú tűzön, időnként megkeverve fedő alatt puhára pároljuk. Beletssszük a fűszereket, a zúzott fokhagymát, a vörösbort és a balzsamecetet, majd hozzáadjuk a megmosott, kimagozott, negyedekbe vágott szilvát. Legalább fél órát főzzük, hogy a nedvesség elpárologjon belőle.
Húsokhoz, de sajtokhoz is kiváló. Hűtőszekrényben tárolva több hétig eláll , de sterilizált üvegekbe töltve, légmentesen lezárva, 24 órát szárazdunsztban tartva egész télen élvezhetjük ízeit.
Tejszínes, fűszeres szilvaleves
Hozzávalók:
50 dkg kimagozott, piros húsú szilva
2,5 dl tejszín
5 dl víz
1 rúd egész fahéj
½ kávéskanál őrölt fahéj
2 evőkanál méz
5 szem szegfűszeg
1 citrom reszelt héja
2 evőkanál vaníliás puding
1 evőkanál vaníliaeszencia
Elkészítés:
A lemosott, kimagozott szilvát tegyük egy nagyobb lábasba, öntsük fel vízzel, adjuk bele a fűszereket – a szegfűszeget teatojásban vagy tűllzacskóban, mert így a főzés végén könnyen kiemelhető. Forraljuk fel, majd még 7-8 percig főzzük takarékon. Közben a tejszínt keverjük ki a pudingporral. Vegyük le a lábast a tűzhelyről, merjük turmixba a szilvát pár kanál lével, a tejszínes keverékkel, és mixeljük krémesre. Öntsük vissza a lábasba, keverjük simára.
Melegen, langyosan, de még hidegen is finom, mentalevelekkel, akár egy-egy gombóc vanília fagylalttal is kínálhatjuk.
Túrós szilvás pite
Hozzávalók:
A tésztához:
30 dkg liszt
20 dkg hideg vaj
12 dkg porcukor
fél dl jéghideg víz
A töltelékhez:
50 dkg túró
egy egész tojás
2 evőkanál tejföl
3 evőkanál méz
fél citrom leve és reszelt héja
2 evőkanál búzadara
fahéj
50 dkg szilva
Elkészítés:
A vajat az átszitált liszthez reszeljük, hozzáöntjük a vizet, összegyúrjuk a tésztát, majd folpackba csomagolva egy órára a hűtőbe tesszük. Az óra leteltével a tésztát két részre osztjuk: ¾ és ¼. A nagyobb részt kerek formára nyújtjuk. Kibélelünk vele egy kivajazott, belisztezett 25 cm-es piteformát úgy, hogy pereme legyen, és meghintjük búzadarával. Összedolgozzuk a tölteléket: a túrót áttörjük és hozzákeverjük a többi hozzávalót a fahéj és a szilva kivételével.. Beletöltjük az előkészített pitetésztába. A kimagozott, félbevágott szilvákat meghempergetjük őrölt fahéjban, majd szépen elrendezzük a túrós tölteléken. A maradék tésztából vékony hengereket sodrunk, és berácsozzuk a tésztánk tetejét. Előmelegített 180 °C–os sütőben 45 percig sütjük.
Megjegyzés: Ha kicsik-nagyok kedvencét, a szilvás gombócot is elkészítenénk, akkor tökéletes receptünk: itt
.