Dübörög a grillszezon. Most aztán igazán mindent, amit csak lehet, a rácsra teszünk. A konyha kiköltözik a kertbe, teraszra.
A grillezéssel ilyen tájt még azok is megpróbálkoznak, akik amúgy nem is szeretnek főzni, a sütésről nem is beszélve. Bármennyire is egyszerűnek tűnik, hiszen bepácolt húsok garmadát, előkészített zöldségcsomagokat, mindenféle szószt kínálnak a szupermarketek, azért nem árt néhány dologra odafigyelni.
- A kánikulában inkább szárnyasokat (lebőrőzött csirkemell, csirkecomb, pulyka), halat, rákot grillezzünk, kerüljük a nehéz, zsíros húsokat. Ha mégis vörös húst sütnénk, a legjobb, ha hátszínt választunk.
- A grillhúsokhoz a magas vitamin- és rosttartalmú szezonális zöldségeket válasszuk köretnek (paradicsom, zöldpaprika, cukkini, tök, padlizsán, spárga, gomba). Fűszerezzük, „pácoljuk” előre a zöldségeket is. Tálaláskor sajtot is kockáchatunk, morzsolhatunk a vegyes zöldköretre, salátára, de ne válasszunk félkemény, kemény, zsíros sajtokat. A legjobb a feta, a mozarella, a kecskesajt.
- A megfelelő összetételű pác egyfajta védőréteget ad a húsnak, így érdemes az összetevőket átgondoltan válogatni. Használjunk citrom, lime vagy napraforgó olaj alapú pácokat, amelyek csökkentik sütéskor a karcinogének kialakulását, ráadásul puhítják is a húsokat. Ha szárazpácot választunk ( a profik többnyire erre szavaznak), akkor előbb mindig a fűszernövény őrleménnyel, keverékkel kezdjük, és csak utána kenjük be vékony rétegben olajjal a húst. Részesítsük előnyben a magas antioxidáns tartalmú fűszernövényeket: bazsalikom, rozmaring, menta, kakukkfű.
S most néhány „technikai” részlet:
- A legfontosabb, hogy a grillsütőt mindig biztonságos, stabil helyen állítsuk fel, és ne hagyjuk felügyelet nélkül.
- Vigyázzunk, hogy a hirtelen, túl magas hőmérsékleten, vagy nyílt lángon való sütés során ne szenesedjen el, égjen meg a hús, mert ilyenkor karcinogének, rákkeltő kemikáliák keletkeznek benne. Inkább süssünk alacsonyabb hőmérsékleten, hosszabb ideig. Hasznos lehet egy húshőmérő beszerzése is, mellyel könnyedén megbizonyosodhatunk a megfelelő hőmérsékletről.
- Itassuk fel a húsokból kisült zsírt, hogy a parázsra csöpögve, nehogy fellobbanó lángot okozzon. A grillsütőt tartsuk tisztán, a rácsot mindig takarítsuk le sütés előtt és után is.
- A nyári melegben az alapanyagok sokkal romlékonyabbak, így fokozott figyelmet igényel a tárolásuk és felhasználásuk. A nyersanyagokat mindig tiszta edényekben tároljuk, a nyers húsokat különítsük el a zöldségektől, gyümölcsöktől, és a kész ételektől. Az előkészítést mindig a konyhában végezzük, s utána mihamarabb kerüljenek ismét hűtőbe a nyersanyagok.
- Amikor pácolt, fűszerezett húst kivesszük a hűtőből, várjuk meg, amíg szobahőmérsékletűre melegszik, s csak ezt követően kezdjük el sütni. Ha elkészült, ne tálaljuk rögtön, pihentessük fólia alatt 5-6 percig. Ez pont elég idő arra, hogy kikészítsük a grillhúsokhoz az asztalra a különböző szószokat, salsákat,mártogatósokat, köreteket.
(További tanácsok, fortélyok a rovat recepttárából még: itt)
Töltött cukkíni grillezve
Hozzávalók /4 főre/:
4 db közepes cukkini
25 dkg darált csirkecomb és csirkemell
Olívabogyó (ízlés szerint)
10 dkg reszelt sajt
Fűszerek: só, bors, bazsalikom, menta
Elkészítés:
A cukkínikat félbe vágjuk, majd a húsukat félig kikaparjuk kiskanállal.
A darált csirkehúst kimagozott, apróra vágott, olívabogyóval és a kivájt cukkini hússal összekeverjük, kis reszelt sajtot dolgozunk hozzá. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, fűszerezzük a tépett bazsalikommal és menta levéllel, majd betöltjük a felezett cukkínikbe.
A parázs fölé helyezett olajozott alumínium tálcába rakosgatjuk, és kb. 15 perc alatt készre sütjük.
(Tippek és recept: Borda Attila séf, sárvári Spirit Hotel)