Gasztro hvg.hu 2015. május. 21. 18:19

A rózsaszín tíz árnyalata

Rózsaszínben a világ, csak jó lehet. Pláne kortyonként. Az egyik amerikai online magazin megforgatta a földgömböt, és tíz különböző helyről, tíz nem mindennapi italt toplistázott. Köztük egy magyart is.

Cider, szaké, vermut, és persze borok rózsaszínben, utóbbiak mi mások is lehetnének, mint rozék. S akkor már lehet is nagyobb tétben fogadni, ugyan melyik magyar termelő bora kerülhetett a megfizethetú áru, mégis különleges élvezetet nyújtó, főleg nyárra ajánlott italok tízes listájába.

 Amint arról a Vendéglátás magazin beszámol,  az amerikai Eater.com összegyűjtött tíz, formabontó rózsaszín italt a világ minden tájáról. S köztük ott van a mi rozé királyunk - az amcsik szerint a leghíresebb magyar rozé producer - Dúzsi Tamás 2014-es Kékfrankos rozéja. A 16 dolláros bor szép ajánlást kapott: " Könnyű és frissítő, elegáns és könnyen iható, ez a bor illatra grépfrútot és bogyós gyümölcsöket idéz, ízében viszont megjelenik az eper és a rózsaszirmok.”

duzsipinceszet.hu

 A listában  ott van Bordeaux-ból a Lillet Rose, a Loire völgyéből a Domaine Pascal Pibaleau La Perlette. A kaliforniai Sonomát a megtévesztő nevű Matthiasson White vermut képviseli, ami valójában rózsaszín-narancs "pettyes" ital. Az olaszok válogatott piedmonti aperitívója viszont a Cocchi Rosa Americano. Japánból egy rózsaszín rizsital, a Dewatsuru Brewery Sakura Emaki lett a befutó. A spanyolokat az Ameztoi Rubentis, a Txakolina frissítő  bubisa képviseli. A tízes lista tételei jellemzően  15-33 dollár közötti áron érhetők el. Kivétel alsó hangon a sommerville-i (USA) Bantam Rajo, ami egy 8 dolláros, félszáraz alma-meggy cider. A csúcson pedig árban messze a többiek felett az organikus Laurent Cazettes, ami a franciaországi Midi-Pyrenées vadcseresznyéjéből készülő likőr/édes bor, s a legjobb években sem palackoznak le ezernél többet belőle.

hvg360 Serdült Viktória 2025. február. 17. 14:52

Rodrigo Ballester, az MCC tanára, „wokebuster”: Mint volt uniós tisztviselő, szégyellem magam

Az Orbán-kormányt érő nemzetközi kritikák erőszakosabbak, mint bármelyik magyar kormányzati kampány, az MCC-ben pedig magas szintű a véleménynyilvánítás szabadsága – vallja Rodrigo Ballester, a közpénzzel és részvénycsomagokkal kistafírozott kormányközeli think tank tanára, aki 15 év uniós munka után váltott magyarországi karrierre. Az öt nyelven beszélő szakember magyarul még nem tud, az Orbán-kormány miniszteri biztosaként a kutatás és a felsőoktatás „nemzetköziesítéséért” felel. Mi volt a legnagyobb kultúrsokk, ami itt érte? Miért ezek „élete legjobb évei”? Mit érez Budapest utcáit járva?