Gasztro hvg.hu 2015. március. 25. 20:38

Nemcsak csehül állni lehet, hanem főzni is – recept

S ezzel kétségtelenül, sokkal jobban is járunk. Pláne, hogy igen sok a hasonlóság a cseh és a magyar konyha között. Ám mégis egy határtalan szerelem kellett hozzá, hogy megszülethessen az első magyar nyelvű cseh szakácskönyv.

 

Annak igazságát, hogy a meghódított férfit a gyomrán keresztül lehet megtartani, határon innen és határon túl sem lehet megcáfolni. Történt, hogy  az 1960-as évek legvégén egy cseh fiatalember, szíve választottja, a magyar lány kedvéért otthagyta szülőhazáját és Magyarországra nősült. A fiatalasszony, Vnuk Piroska, hogy a hazai ízek hiányától ne szenvedjen az ő szerelmetes hitvese, Milos, szép lassan megtanult csehül főzni. A recepteket, melyeket innen-onnan, a morva barátoktól, prágai rokonoktól, cseh szakácskönyvekből szedegetett össze, gondosan feljegyezte egy kockás füzetbe. Hol volt még akkor, a színes-szagos szakácskönyvek, főzős blogok, internetes receptgyűjtemények áradata! Anno ilyen kézzel rótt receptes füzet volt fellelhető szinte minden háztartásban.

 A Vnuk család kockás füzetéből született meg az első Cseh ételek című könyv 2002-ben, amelytől, lássuk be, nem visszhangzott a magyar gasztro sajtó, mentségére legyen mondva, tán azért, mert még nem is igazán létezett.

Nos, ez került most új kiadásban, 2015-ben jelentősen kibővítve (a Bohémia kiskönyvtár sorozatban), a könyvesboltok polcaira, amit sajnos Vnuk Piroska már nem élhetett meg. De a párja még bármely könyvbemutatón, ankéton, baráti találkozón büszkén tanúsítja, milyen finom is volt a főztje.

Ganésha Bt

Hogy ilyen ritkaság mifelénk egy cseh szakácskönyv, az némileg meglepő, hiszen Csehország számtalan honfitársunk kedvelt úti célja, a cseh konyha, pedig ugyancsak népszerű a magyar turisták körében. Arról nem is beszélve, hogy mai fogásai – akárcsak a magyaré – javarészt az Osztrák-Magyar Monarchia idejéből származnak, és ennek megfelelően a magyar, az osztrák, a délszláv, a lengyel, de még az olasz és a német konyhai hagyományok is felbukkannak Bohémia ételeiben is.

Talán a legtipikusabb „közös” ételünk a gulyás, mely a mai napig egyaránt megtalálható a cseh, az osztrák és a magyar konyhában is – persze némi nemzeti karakterrel ízesítve. A cseh gulyás inkább pörköltszerű, és jellemző körete a csehek nemzeti ételének tartott knédli. Persze ez utóbbi is nagyon közép-európai, hiszen rokonságot ápol a bajor gőzgombóccal, vagy a mi zsemlyegombócunkkal is.

A híres „svíčková” a vesepecsenyéből készült, vadas mártásos étel rokonait is megtalálhatjuk a hazai konyhánkban, de el kell ismernünk a csehek nálunk erősebbek a mártásokban. Ezek teszik elsősorban változatossá a cseh konyhát, melynek ugyancsak jellegzetes ízt adnak a sokkal gyakrabban és hangsúlyosabban használt fűszereik, a kömény, a majoránna, a kapor és az elmaradhatatlan torma.

De mint arra a könyvből is fény derül, a halban, a gyors vacsorákban, a hidegkonyhában, a zöldséges ételekben, a sörkorcsolyákban is gazdag cseh konyha nagyon ott van a sós és édes sütemények, a lepények, kalácsok és kuglófok világában is.

Hogy semmi ki ne maradjon, arról az új kiadás felelősei, a Bohémia folyóirat szerkesztői – Molnár Éva és Polgár László – gondoskodtak, akik a lapjukban megjelent receptekkel is tovább bővítették a Vnuk család gyűjteményét,  és gondozták annak megjelenését is.

A mai elegáns szakácskönyvek világában Gyulai Líviusz humoros illusztrációival igazán nagy kedvet csinálnak a szerkesztők ahhoz, hogy egy darabka Csehországot varázsoljunk az otthoni ebédlőasztalra. Bónusz Kovács Gábor sörantropologustól, rovatunk állandó szerzőjétől egy kis cseh sörtörténet a kötet végén.

 RECEPT

Most pedig lássunk egy nagyon tipikus receptet. Anno a 70-es években, amikor  Csehszlovákiába jártunk sörözni, tornacipőt és jazz lemezeket venni, mi csak így jegyeztük a nevét: „kaposztam, húsom, knedlakom”.

  Szóval az egyik legismertebb ételük a Vepřová pečeně, knedlík, zelí (Sertéssült knédlivel és párolt káposztával). Vesznek négy személyre egy szép darab 80 dekás sertéshúst, leginkább combot. Egyben hagyják, alaposan besózzák, nem sajnálják a köménymagot a tetejéről. Megolvasztanak 15 deka zsírt, tepsibe, alkalmatos sütőedénybe öntik, belehelyezik a húst. Kevés vízzel meglocsolják, időnként sütés közben megfordítják nagy óvatosan, és addig sütik, míg kívül ropogós, ám belül szép rózsaszínű, puha lesz. Nincs mese, itt ügyeletet kell tartani a sütőnél, nem elkóborolni a konyhából. Lehet viszont közben csinálni a knédlit, párolni a káposztát.

 A knédliből mindjárt négyfélét - bögrést, burgonyás-hagymást, könnyűt és diétást  - is találunk Vnukék konyháján. Pontosabban ötöt, mert ők a zöldfűszeres grízgombócot is zelené knedliky-nek, azaz zöld knédlinek hívják. Ez fölöttébb egyszerű találmány: Veszünk két egész tojást meg kettőnek a sárgáját és 10 deka vajjal habosra keverjük, hozzáadunk 20 deka grízt (búzadarát, ha így jobban tetszik) és 4-5 deka apróra vágott, friss zöldfűszernövényt ( snidlinget, bazsalikomot, petrezselymet, oreganót). Összedolgozzuk, kis gombócokat formálunk, zubogó, forró sós vízben 6-8 percig főzzük őket. Leszűrjük, tálaljuk.

Nem bonyolultabb sokkal a diétás knédli, avagy knedliky dietni sem. S meglehet az illúziónk, hogy szépen megbékéltethetnénk vele még egy dietetikust is. 8 kiflit kell beszereznünk, kockákra vágva kiszárítanunk, hogy aztán bezzeg sózva meglocsolgassuk 2 evőkanál olvasztott vajjal. Ez még mind semmi, öntünk rá egy bögre (2 dl) tejet, amiben már előzőleg elkevertünk 2 tojássárgáját és egy kanál apróra metélt petrezselymet. Hagyjuk őket, egy órácskát szoba-konyha hőmérsékleten barátkozni. A pihentetés után belekeverünk 3-4 evőkanál réteslisztet. Hogy ezt a sokkot kiheverje a tészta, megint nyugi 15 percig. Aztán jöhet a gombócgyártás ( 5 cm-es átmérő az ideális), forrásban levő sós vízben kifőzés, ez kb. 13-15 perc.

A párolt káposzta is ripsz ropsz, megvan: egy szép kb. 80 dekás fejest negyedelünk, csíkokra vágjuk (a pláne persze, ha előre gyalultat veszünk), sózzuk, megszórjuk köménymaggal és 3 evőkanál étolajon megpároljuk. ha megpuhult, cukorral, kis ecettel ízesítjük.

Jó étvágyat kíván a Vnuk család. A kiadó meg azt kívánja, tapasztaljuk meg, milyen jó érzés, hogy: „nemcsak csehül állni lehet, de csehül főzni is.”

 

 

 

Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.