Kerek, formás, mutatós, mielőtt sütőbe bújik elnyerni a formáját, vízfürdőbe mártózik. Mint minden nagy sztár, a legfényesebb karriert Amerikában futotta be. Osztrák szomszédjaink hagyományosan húsvétkor fogyasztják. Újdonság lehet a mi húsvéti asztalunkon is: a bagel.
Ahhoz képest, hogy nálunk most kezd igazán bisztró-divatba jönni, elég szép múltja van a lyukas péksüteménynek. Születési ideje enyhén szólva is, nem pontosan datálható. Nagyvonalúan elintézik az írások azzal, hogy a „16. század folyamán”. Nekünk szimpatikusabb a 17. század, mert egy krakkói krónika szerint az első kerek, gyűrű alakú kelt tésztát 1683-ban a lengyel király, Jan Sobieski tiszteletére sütötték.
Annyi biztos, hogy az Újvilágba a lengyel zsidók közvetítésével jutott el a 19. században, és azonnal óriási népszerűségre tett szert. Begurult Kanadába és Ausztráliába is. De rendes kultusza van csak itt a csatornán túl, Angliában is, különösen Londonban, ahol non-stop 24-ben működnek bagel factory-k. Ha pedig a „nagy medve” felé vetjük pillantásunkat, könnyen megakadhat a szemünk egy, a bagelhez kísértetiesen hasonlatos orosz péksüteményen, a bublikon. Zsinórra fűzve vagy pálcákra húzva árulják a piacokon, s azt tartják, aki eszik belőle, azt nem hagyja el a szerencséje.
A bagel fajtái
A bagel különféle változatokban kerülhet az asztalra, amik persze a lényegén, kerekségén és lyukasságán, nem változtatnak. S mindegyikben közös, hogy a tészta tömör, ízre és állagra is szinte kalácsszerű.
A legegyszerűbb bagel a maga puszta valóságában a kerek, gyűrű formájú tészta . De legtöbbször a tetejét megszórják mákkal, szezám- vagy lenmaggal, durva sókristállyal, fűszerekkel, mandulapehellyel, dióval vagy akár pirított hagymával, esetleg ezek keverékével.
Találkozhatunk olyan változatokkal is, ahol a tésztát gazdagítják aszalt paradicsommal, olívával. Készülhet édesen is, nem egyszerűen cukrozva, hanem csokidarabkákkal.
Lehet még különböző a felülete és kicsit az íze is, attól függően, hogy mi kerül a vízfürdőbe, amiben a rövid időre megmártózik. A vízbe egyes helyeken malátaszirupot vagy juharszirupot, máshol mézet, nádcukrot, barnacukrot vagy répacukrot tesznek. A felülete így lesz világosabb vagy sötétebb, mattabb vagy fényesebb, és az ízeket, ha nüánsznyira is, de ez határozza meg.
Tippek, tanácsok a bagel készítéshez
A bagel tésztájához használjunk BL8-0as kenyérlisztet. Ha másmilyen búzalisztet kapunk csak, akkor adjunk hozzá sikért: 50 dkg liszthez 1 púpozott evőkanálnyit. ( Sikér a pékségekben, bio-natur, reformélelmiszer boltokban, illetve ilyen szekcióval rendelkező élelmiszeráruházakban kapható.)
A megkelt tésztát formázás után gyöngyöző forró vízben fürdetjük. Ügyeljünk arra, hogy a tésztához használt víz hőfoka ne legyen több 40 foknál, mert az megöli az élesztőgombákat.
Figyeljünk rá, hogy a tésztának az a fele, amely kelesztés közben alul volt, a vízfürdőben először felül legyen, pár másodperc után forgatjuk, így fog szépen megdagadni, és az oldala sem marad lapos.
Fontos, hogy a vízfürdőből sütésre kerülő bageleket előmelegített sütőbe tegyük, különben összeesnek. Ne ijedjünk meg, ha a nedves, sütőlapra helyezett bagelek kicsit összeesnek, ráncosak lesznek, a sütőben ismét kisimulnak, kikerekednek majd. Érdemes a sütőbe egy tálka vizet tenni, a gőzölés csak jót tesz a bagelnek.
A bagel húsvéti ruhája
Formázáskor a tésztát ügyes, gyors mozdulattal formázzuk tojás alakúra, és egy nagyobb süteményes lapáttal – hogy ne veszítse el alakját – csúsztassuk a gyöngyöző vízbe.
Másik lehetőség, hogy kicsit vékonyabb hurkákat formázunk, és kettőt összefogunk, fonatban összetekerjük. Így kerül vízbe, majd a sütőlapra. Miután megsült, tálra rendezzük, a közepébe rakosgathatjuk a tojást.
A bagelt szórjuk meg rusztikusabb, pasztellszínű magvakkal.
Kiváló szendvics alapanyag, vízszintesen kettévágva ízlés szerint megtölthetjük a hagyományos húsvéti tojáskrémmel, tormakrémmel, tele pakolhatjuk sonkával, bele karikázhatunk retket, újhagymát.
Bagel alaprecept
Hozzávalók /mérettől függően kb. 8 db lesz belőle/:
60 dkg kenyérliszt
1 egész tojás
3 dl langyos víz
5 g só ( 1 púpos teáskanálnyi)
2 teáskanál olaj
25 g friss élesztő ( vagy 7 g porélesztő)
1 dkg puha vaj
2 dkg cukor
A vízfürdőhöz: 5 dkg barnacukor
A szóráshoz: mák vagy szezámmag, napraforgómag stb. ízlés szerint
Elkészítés:
A tojást, a cukrot, 3 dl langyos vizet, az élesztőt tegyük egy öblösebb tálba, és keverjük simára. Adjuk hozzá a vajat és az olajat, keverjük el, szitáljuk bele a lisztet, a sót, és elektromos mixer dagasztókarjával dagasszuk simára, hólyagosra. Egy kevés liszttel hintsük meg a tetejét, takarjuk le egy tiszta konyharuhával, és huzatmentes helyen hagyjuk duplájára kelni 40-45 perc alatt.
Ha megkelt, akkor gyúrjuk át a tésztát, sodorjunk belőle egy hosszabb hengert és osszuk nagyjából 8 egyenlő részre, formázzunk belőle gombócot, takarjuk le és hagyjuk pihenni 10-12 percig. A gombócokból sodorjunk kb. 20-25 cm hosszú hurkákat, a két végüket csípjük össze, kör alakot formázva. Egy sütőpapírral kibélelt, liszttel megszórt sütőlapra tegyük rá a megformázott bageleket, takarjuk le, és hagyjuk kelni további 30 percig.
Egy nagyobb lábasba tegyünk fel vizet, adjuk hozzá a nádcukrot. Amikor gyöngyözve forrni kezd, csúsztassunk bele annyi bagelt, amennyi úgy belefér, hogy nem ér össze. A bagelt egy fakanállal úgy forgassuk meg, hogy alul-felül mindkét oldala külön-külön kb. 15-20 másodpercig vízfürdőzzön.
Emeljük ki szűrlapáttal, és tegyük egy sütőpapírral kibélelt sütőlapra. A tetejét hintsük meg a magvakkal, és mehet az előmelegített 220 fokos sütőbe. Süssük 13-15 perc alatt arany barnára.