Szeptembertől az általános iskolákban bevezetik az egész napos tanítást, vagyis a gyerekek délután négyig gályáznak az intézményekben. Így még fontosabb kérdéssé válik, hogy mi kerül az uzsonnadobozba.
Mit esznek az európai gyerekek?
Előbb Nyugat-Európában néztünk körbe: mit rejtenek a gyerekek uzsonnacsomagjai? Úgy tűnik, a gondosan kiválasztott tízóraik szép lassan kezdik legyőzni a magas cukor- és zsírtartalmú nassolnivalókat - vagy a régebbi hagyományokhoz való visszatérés, vagy a gondos és körültekintően megtervezett egészségnevelő programok eredményeképpen.
Németországban, a Schwarzbrot, azaz a „fekete kenyér” hazájában a gyerekek reggelizés (!) közben a szülőkkel együtt készítik össze a szendvicsdobozukat, amibe sajttal vagy felvágottal megrakott, természetesen teljes kiőrlésű kenyér és gyümölcs kerül. A tízórai mellé kulacsban viszik az ásványvizet vagy gyümölcslevet, esetleg teát. Az utóbbi években sok iskolában bevezették, hogy az otthonról hozott tízórait egy közös „reggeli” keretében eszik meg együtt a gyerekek az első nagy szünetben.
Spanyolországban a tízórai csomagból nem maradhat ki az ország gasztrokultúrájának szimbóluma, a Serrano sonka. A bagettből készült sonkás szendvics, a „bocadillo de jamón” mellett gyümölccsel és gyümölcslével, vagy tejturmix-szal indulnak el a gyerekek az iskolába.
Belgiumban egyelőre nem sikerült megtörni a fehér kenyér és az édes ízek egyeduralmát. A négyszögletes szendvicskenyerek közé sonka, fokhagymás szalámi, sajt és mustár, csokoládékockák vagy Sirop de Liege (gyümölcsszirup) kerül. A csomagba a gyerekek még joghurtot és almát vagy egyéb gyümölcsöket is kapnak, de ennek „kompenzálására” az édesség sem maradhat el.
Olaszországban az északi és a déli szokások jelentősen eltérnek egymástól, amelynek oka a más-más mentalitásban és életstílusban keresendő. Északon a gyerekek az egész napot az iskolában töltik. Az étkezéseket is az iskola biztosítja, amelynek menüjét dietetikusok állítják össze és juttatják el előre a szülőkhöz. Így az otthoni főzést is össze tudják hangolni a változatos étkezés érdekében. A déli területeken korábban fejeződik be a tanítás, a tanulók otthon ebédelnek és onnan viszik a tízórai csomagot, ami leginkább édesség vagy sütemény. Az egészséges táplálkozásra nevelés érdekében indították el a déli országrészben a „Gyümölcsöt az iskolába” projektet. Ennek keretében gyümölcstermesztők hetente 2-3 alkalommal szállítanak friss árut az iskolákba, de ez még önmagában nem tudta megváltoztatni a régóta meggyökeresedett szokásokat. Így a déli területeken nagyobb arányban híznak el a gyerekek, mint északon.
Néhány országban, mint például Finnországban és Franciaországban is, a gyerekek korán ebédelnek, ezért a tízórai étkezést kihagyják, a reggelit viszont nem. Bögre tejeskávé , tej, croissant a minimálprogram.
Mi kerüljön az uzsonnacsomagba? Hogyan és mibe csomagoljunk?
Az ideális tízórai csomag nem kell, hogy időigényes és drága legyen, de fontos, hogy megfelelő arányban tartalmazza a szükséges tápanyagokat. Kis trükkökkel nagy sikereket érhetünk el, már ami az elfogyasztás valószínűségét illeti. A színek, formák, apró meglepetések mindig beválnak, és ha a gyerekeket is bevonjuk a összeállításba, akkor még nagyobb az esélyünk, hogy a nap végén kiürült dobozzal térnek haza.
Szendvics, zöldség, gyümölcs, tejtermék, és innivaló a tökéletes kombináció, persze az is fontos, hogy milyen és miként tálaljuk. A Dortmundi Egyetem kutatást végzett az iskolások körében, és kiderült, hogy kétszer annyi gyümölcsöt-zöldséget esznek a gyerekek, ha hámozva, feldarabolva, előkészítve kapják. Minél változatosabb az összeállitás, annál jobb. Akkor most pakoljuk össze a csomagot:
Az iskolakezdéssel gyerekekre és szülőkre is sok teher és izgalom hárul. Az uzsonnamenü egy hétre előre való megtervezésével, előkészülettel, a heti közös bevásárlással minimálisra csökkenthető az ezzel töltött idő.
S ahogy a gyerekek egyre nagyobbak, annál inkább bevonhatjuk őket a munkába. Így még a főzés, a gasztronómia iránti érdeklődésüket is felkelthetjük. A cél: egészséges, energikus, vidám gyerek - egész nap. Legalábbis, amennyiben és ameddig rajtunk múlik.