Lencsét enni az év első napján kötelező: nehogy már pont a saját szerencsénket pénecoljuk el. Ha mégsem hozná meg a várva várt bőséget és gazdagságot, legalább nem mi leszünk a hunyók.
A néphagyomány szerint a lencse a szaporaságot, a termékenységet, bőséget, jólétet, a sok pénzt , a szerencsét jelképezi. Így az esztendő első napját minimum egy tál lencsével érdemes kezdeni. Ha esetleg a lottó ötöst mégsem vonzaná be, a minimál program, hogyha bekanalazzuk, legalább egész évben jut étel az asztalunkra. Emelhetjük a tétet malacsülttel – betúrja a szerencsét -, viszont több mint kockázatos ilyenkor szárnyasokat csipegetni, mert azok elkaparják a szerencsénket.
Ezt a bőség dolgot már az ókoriak is pedzegették: a rómaiak lencsét tettek a halottaik mellé, hogy ne szűkölködjenek odaát. Manapság meg előszeretettel eszik újévkor az olaszok a töltött disznólábat lencsével, hogy evilági esélyeiket növeljék. Nem mellesleg az egyiptomi fáraók piramisában is találtak lencsére utaló ábrázolásokat.
A lencse az egyik legrégebbi kultúrnövény. Több mint 10 ezer éve ismeri az emberiség, és úgy 8 ezer éve termeszti is rendesen. Származása, fő termőterülete a Közel-Keletre tehető. Bár az egész világon ismert növény, máig is ebben a térségben fogyasztják belőle a legtöbbet. Hippokratész az ókorban gyógynövényként is számon tartotta. Nemhiába, hiszen bizonyított, hogy nagyon jó hatással van a májra, eltávolítja a méreganyagokat és segít lebontani a zsírokat.
Úgy, hogy nem szerencsétlen ötlet bármikor máskor is a fazékba segíteni az év során. Magas az A- és B1 vitamin,a folsav tartalma, nagy mennyiségben megtalálható benne foszfor, kalcium, magnézium és vas. Fehérjetartalma is sokkal magasabb, mint a húsféléknek. Így vegáknak felér egy jó adag bifsztekkel.
A szegények kaviárjaként is szokták emlegetni a lencsét. Az apróbb szemű zöldre – ami valójában inkább szürkés -, a franciák híres Puy-i termésére viszont éppen, hogy azt mondják, a lencsék kaviárja. A Közép-Franciaország Auvergne régiójához tartozó Velay völgyében óriási kultusza van ennek a fajtának. 2000 éve dédelgetik arrafelé, és vegyszermentesen nevelgetik sajátos mikroklímájukban a vulkanikus talajukon,ami különleges, diós, minerális ízt ad neki. Minden év július vége és szeptember közepe között betakarítási lázban ég az egész vidék. Csak csöndben jegyezzük meg, hogy van a franciáknak még rózsaszín lencséjük is. Sose találnák ki, hol: a pezsgőjéről híres Champagne vidékén.
Sorolhatnánk még bőven a bőséghozó-féléket, mert lencséből több száz fajta létezik - csak Indiában 50 félét különböztetnek meg. Idehaza legismertebb a barna, a sárga és a zöld lencse, de egyre népszerűbb a vörös lencse is. Ez utóbbinak jóval rövidebb a főzési ideje, mint a lencsecsalád többi tagjáé, és előzetes áztatást sem igényel. A hüvelyesek nehezen emészthetők hírében állnak, ám a lencse a kivétel: sokkal könnyebben emészthető, mint a bab vagy a borsó. Aki pedig arra gondol, hogy lencselevest és főzeléket felváltva enni kicsit unalmas, annak bátran állíthatjuk: a lencse igazán sokféléképpen és változatosan elkészíthető alapanyag.
Tippek, trükkök, fortélyok
Ha az első forrás után leöntjük a vizet a lencséről, az érzékenyebbeknél sem okoz puffadást a lencsés étel. A lencsés fogásokat csak akkor sózzuk és ízesítsük, ha már elkészültek, mivel a só és a savanyú ízesítők meghosszabbíthatják a főzési időt, nehezebben puhul meg.
A lencsét,függetlenül attól,hogy a biztonság kedvéért beáztattuk-e pár órára főzés előtt,vagy sem,mindig hideg vízben tegyük fel főni.Így jobban meg tudja magát szívni nedvességgel. Soha ne forraljuk huzamosabb ideig nagy lángon abban a reményben, hogy hamarabb
megpuhul. Egyrészt ez nem igaz, másfelől pedig szétnyílnak a lencseszemek, ami tálaláskor nem igazán gusztusos látvány.
Ha lencsét vásárolunk, bármilyen meglepő is, de a kisebb szeműt válasszuk. Ez a finomabb, mivel az ízanyagok főképpen a lencse héjában találhatóak, így az apró szemekben ez arányaiban jobban érvényesül.
A lencséhez a legtöbb zöldfűszer – rozmaring, kakukkfű, bazsalikom, tárkony, petrezselyem, babérlevél – nagyon jól harmonizál. Ecet helyett használjunk citromlevelet vagy balzsamecetet, sokkal selymesebb ízt érhetünk el.Szereti a tejfölt,tejszínt és a majonézt is.
A lencse ízét nagyon jól kihangsúlyozza egy kevés mustár, valamint remek párosítás hozzá bármilyen füstölt hústermék. Főzeléket vagy levest készítve a végeredmény még ízesebb lesz, ha valamilyen füstölt hús főzőlevében fő a lencsénk.Szilveszterkor különösen ajánlott a füstölt csülök,de az egyszerű füstölt kolbász is megteszi.
A szokásos főzeléken kívül készíthetünk belőle köretet, akár vegyesen rizzsel is, nemcsak finom, de mutatós is.A libanoni konyha kedvenc körete éppenséggel a lencsés,sáfrányos rizs.A lencsepástétom jól fűszerezve friss és pirítós kenyérrel is egyaránt finom. Salátaként magában és kísérőnek is kiváló vitamin és energiaforrás. A lencsefasírt pedig nemcsak vegetáriánus kedvenc lehet.
A receptek előtt még egy szerencsehozó tipp: a lencsét mindig az óramutató járásának megfelelően, balról jobbra keverjük. Állítólag, ha elvétjük, balszerencsét hozhatunk a fejünkre.
LENCSELEVES ASZALT SZILVÁVAL
25 dkg lencse
6 szem mag nélküli aszalt szilva
3 db babérlevél
1 közepes fej vöröshagyma
2 dl tejszín
1 evőkanál méz
1 teáskanál mustár
1 citrom leve és reszelt héja
só
frissen őrölt fekete bors
frissen reszelt szerecsendió
A lencsét átválogatjuk, megmossuk és kétszer annyi vízzel, mint a lencse feltesszük főni. Beletesszük a babérlevelet és a megtisztított fej vöröshagymát egészben. Ha a lencse már félpuha, beledobjuk az aszalt szilvát és addig főzzük, amíg a lencse megpuhul. Kivesszük a vöröshagymát. Hozzáöntjük a tejszínt, a reszelt citromhéjat, belekanalazzuk a mézet, elkeverjük és egyet forralunk rajta. Levesszük a tűzről a levest, hozzáadjuk a sót, borsot, ízesítjük a mustárral, a szerecsendióval és a citromlével.
VÖRÖS LENCSE FASÍRT
40 dkg vörös lencse
1 szikkadt zsemle
1 egész tojás
1 dl tej
4 gerezd fokhagyma
1 közepes fej vöröshagyma
5 dkg finomliszt
1 nagy csokor petrezselyem apróra vágva
1 teáskanál mustár
só, frissen őrölt fekete bors
1 teáskanál pirospaprika
1 teáskanál kurkuma
zsemlemorzsa
olaj a sütéshez
A zsemlét tépjük apró darabokra és áztassuk be tejbe. A vörös lencsét főzzük puhára, majd szűrjük le és botmixerrel pépesítsük. A vöröshagymát vágjuk apró kockára és olajon pirítsuk meg, majd adjuk a lencséhez. Tegyük bele a többi hozzávalót, a tejbe áztatott zsemlét, a zúzott fokhagymát és alaposan dolgozzuk össze. Formáljunk belőle kis pogácsákat, forgassuk meg zsemlemorzsába és forró olajban süssük mindkét oldalát arany barnára.
MAJONÉZES LENCSESALÁTA FÜRJTOJÁSSAL
30 dkg lencse
10 fürjtojás
3 babérlevél
10 cm-nyi póréhagyma vékony karikákra vágva
1 dl tejföl
2 dl majonéz
1 teáskanál mustár
2 teáskanál citromlé
1 nagy csokor petrezselyem apróra vágva
só
frissen őrölt fekete bors
A lencsét puhára főzzük a babérlevéllel együtt. Ha megpuhult, leszűrjük és hagyjuk kihűlni. Közben megfőzzük keményre a fürjtojást. Alaposan összekeverjük a többi hozzávalót, majd hozzáadjuk a lencsét, és jól átforgatjuk. Egy mélyebb tálban tálaljuk, a félbe vágott tojásokkal rakjuk körbe a tál szélét. Behűtve tálaljuk. Igazi szilveszteri-újévi fogás.
Tipp:Kifejezetten vígasz a másnapos gyomornak,ha elhagyjuk belőle a majonézt és a tojást. Ez esetben a póréhagymát is cseréljük le apróra vágott lilahagymára.