Most aztán senki nem állíthatja, hogy a konyha nem lehet maga a Paradicsom. Igazi zamata a nyári, szabadföldön termett paradicsomnak van, benne van a nyár minden íze, frissessége. Bombasztikus a tányéron, de pohárban is, akár egy kis vodkával a ,,vámpírok italaként”.
A paradicsom eredete, mint minden jónak az eredete vita tárgyát képezi. A legtöbbször Kolumbusz nevéhez kötik európai megismertetését. De ez csak annyiban igaz, hogy Amerika felfedezését követően, egy spanyol hódító Montezuma birodalmából hozta el a 16. század elején a kontinensre.
Az első Európába érkező paradicsomok minden bizonnyal kisebb méretűek voltak, az olasz pomo d’oro név – ami aranyalmát jelent – arra is enged következtetni, hogy először nem a piros, hanem a sárga fajtáját ízlelhették meg. Magyar elnevezése pedig egyenesen az édenre utal.
Több hiedelem is fűződött hozzá: egyes helyeken afrodiziákumként tartották számon, máshol – tévesen – mérgezőnek vélték. Idővel persze rehabilitálták, és kiderült róla, hogy kifejezetten egészséges. Nagyon magas a C-vitamin tartalma, de megtalálható benne az E-, és a B-vitamin is, valamint több ásványai anyag: kálium, kalcium, magnézium, foszfor és vas is.
A likopin nevű antioxidáns bizonyítottan jó hatással van a rákos betegségek megelőzésére. A likopin oldódáshoz zsíros közeg szükséges, így a reggeli vajas vagy sajtos kenyér mellé az egyik legjobb választás. Erősíti az immunrendszert, vér- és vesetisztító és bizonyára a vonalaikra ügyelő hölgyeknek-uraknak az sem mellékes, hogy nagyon alacsony kalóriatartalma van.
Méretre igen sokféle lehet: az apró koktélparadicsomtól kezdve a negyed kilós példányokig sokfélével találkozhatunk. Színek tekintetében is változatos a paletta: a sárga, narancs- és piros színű mellett az éretlen zöldparadicsomot alapanyagként használhatjuk savanyításhoz.
Vásárláskor már érett, de ne puha, sérült paradicsomot vegyünk. Befőzéshez a kicsit puhább fajta jó. A friss paradicsom bőre feszes, fényes. A paradicsomot lehetőleg ne hűtőben tároljuk, hanem száraz, hűvös helyen. Befőzéshez – házi ketchuphoz, paradicsomléhez – mindig hibátlan darabokat vásároljunk, vagy válogassuk át, mert az egész mennyiség megromolhat, rossz ízt kaphat pár szem egészségtelen példánytól.
A paradicsomból sokféle fogást készíthetünk. A lecsó egyik alapanyaga, a töltött paprika sem készülhet nélküle, az olasz pizzák és tészták nélkülözhetetlen kelléke. Az édeskés paradicsomlevest betűtésztával minden gyerek szereti, a ketchup pedig a kicsiknél dobogós helyen áll. Salátának, ivólének is egyaránt kínálható.
Rengeteg zöldfűszer íze kiválóan harmonizál a paradicsommal – bátran társítsuk bazsalikommal, petrezselyemmel, de az oregano, a fokhagyma, a kapor és kakukkfű is remek együttes képez vele. Olívaolajjal különböző ízű ecettel is ízesíthetjük, a Bloody Mary / vodkás paradicsomos koktél / készítésénél pedig elengedhetetlen fűszere a frissen őrölt fekte bors.
Egyes ételeknél sokkal tetszetősebb és könnyebben emészthető, ha eltávolítjuk a paradicsom héját. Ezt legkönnyebben úgy tehetjük meg, ha a szár és a zöldség találkozásánál vékonyan keresztbe bevágjuk, majd forró, lobogó vízbe dobjuk egy-két percre. Így a bőre elkezd kifelé kunkorodni, és vízből kivéve könnyedén lehúzhatjuk.
PENNE ARRABIATA
40 dkg friss paradicsom
35 dkg penne tészta
4-5 gerezd fokhagyma
8 dkg reszelt parmezánsajt
olívaolaj
friss csilipaprika, ízlés szerint
2 -3 evőkanál friss bazsalikom
A paradicsomot forró vízbe dobjuk, meghámozzuk, majd kockákra vágjuk. Az olívaolajat megmelegítjük egy nagyobb serpenyőben, rányomjuk a fokhagymát, és rátesszük a paradicsomot. Adjuk hozzá az apróra vágott csilipaprikát: addig főzzük, amíg a paradicsom szétfő, egynemű szószt kapunk.
Dobjuk rá a durvára vágott friss bazsalikomot, majd a szószt forgassuk össze a már - al dante- fogkeményre főtt pennével. Szórjuk meg parmezán sajttal és még melegen tálaljuk.
NYERS PARADICSOM IVÓLÉ
5 kg paradicsom leve
10 evőkanál barnacukor
5 evőkanál só
1 evőkanál tartósítószer
Ebben az a legjobb, hogy nem kell főzni, és tényleg benne marad a napsütötte íz. A paradicsomot gyümölcsprésen átnyomjuk, a levet összekeverjük a cukorral, a sóval és a tartósítószerrel (natrium benzoát, esetleg szalicil). Egy teljes át napon át állni hagyjuk, időnként, megkeverjük. Üvegekbe töltjük, és légmentesen lezárva a kamra polcára rakjuk. Ha kihagyjuk belőle a tartósítószert, palackokba töltve, behűtve pár napig a legjobb frissítő, és persze ideális koktél alapanyag.
GAZPACHO
50d kg érett paradicsom hámozva és kimagozva
8 dkg uborka (vagy kígyóuborka) meghámozva
5 dkg édeshagyma (fehér héjú hagyma)
10 dkg kaliforniai zöldpaprika
2 gerezd fokhagyma
5 dkg szikkadt fehérkenyér vagy kifli
2 dl extra szűz olívaolaj
fél dl borecet
fél liter víz
só, bors
A zöldségeket nagyobb kockákra vágjuk. A szikkadt kenyeret is kockázzuk és meglocsoljuk a borecettel. A kenyér- és zöldségkockákat egy nagyobb tálba tesszük, meglocsoljuk az olívaolaj felével, majd 10-12 órára hűtőszekrénybe rakjuk. Kivesszük, és az egészet leturmixoljuk, vagy botmixerrel egyneműre keverjük.
Ezután alacsonyabb fordulatszámon folyamatosan csepegtetve hozzáadjuk a maradék olívaolajat. Hozzáadjuk a vizet, és tésztaszűrőn, szitán átpasszírozzuk. Sózzuk, borsozzuk Tálaláskor pár csepp olívaolajjal még meglocsolhatjuk, friss bazsalikommal, akár korianderrel is megszórhatjuk,karikázhatunk rá még paradicsomot,tornyozhatunk hozzá akár főtt kukoricaszemeket is. Kínálhatunk mellé pirított kenyérkockákat, esetleg avokadó szeletkéket, zellerszárat, sovány, reszelt juhsajtot . A lényeg, hogy hidegen tálaljuk.